Slováci sa nestratili na Ultra Trail du Mont Blanc

13 Slovákov na Ultra Trail du Mont Blanc 2015
CHAMONIX, 29.august 2015 - Na pohľad normálni ľudia, ekonóm, ITčkár a dvaja učitelia francúzštiny. To bola posádka dvoch áut, ktoré urazili 1576 kilometrov z Košíc do najkrajšieho francúzskeho horského strediska Chamonix, aby si už po druhý krát zabehli 101 kilometrovú trať označovanú ako CCC (Courmayer – Champex- Chamonix) s prevýšením +6100 metrov v rámci UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc) – najťažšieho ultratrailového bežeckého podujatia v Európe. To prilákalo už po 13. krát viac ako 7500 priaznivcov trailového behania pod monumentálnu horu Mont-Blanc (4810 m n. m.), ktorú obiehali z Talianska do Švajčiarska a nakoniec do Francúzska.

Na tieto preteky nie je také jednoduché sa dostať. Bežec musí nazbierať kvalifikačné body z iných pretekov (pozn. red: napríklad na Slovenku viete dostať body za podujatia organizovanými pod hlavičkou združenia Slovak Ultratrail – Nízkotatranská stíhačka, Štefánik Trail, Malofatranská stovka a iné.), aby bol vôbec zaradený do žrebovania, no ani to mu nezaručuje, že z osudia tisícov bežcov, ktorí sa na CCC chcú dostať, vyžrebujú práve jeho. Nám sa to podarilo už druhý rok za sebou a tak sme na chvíľu nezaváhali využiť túto šancu,“ hovorí Martin Kovaľ, najúspešnejší spomedzi košických bežcov.

Čím ďalej, tým viac Slovákov holduje ultramaratónom

Čísla hovoria za všetko, zatiaľ čo v minulom roku bežalo na UTMB 8 Slovákov (7 na CCC a 1 na UTMB), tento rok ich bolo 13 (6 na CCC a 7 na UTMB). Niektorí si vybrali trať na 101 kilometrov s kumulovaným prevýšením 6100 metrov (asi ako 6 krát vyjsť na Kráľovu hoľu) označovanú CCC, ďalší sa zasa podujali na 100 míľový beh, teda 166 kilometrov s kumulovaným prevýšením 10 000 metrov označovanú ako UTMB. Najrýchlejším na 100 míľovej trati bol Michal Stehlík z Nového mesta, ktorý dosiahol 173. miesto s časom 32 hodín a 19 minút. V prvej stovke pretekárov na trati CCC skončili aj dvaja Slováci, z toho jeden Košičan, Martin Kovaľ, ktorý prišiel do cieľa na 74. mieste s časom 16 hodín a 5 minút. Lepší od neho bol len Tomáš „Kaktus“ Kačmarčík z Kežmarku, ktorý obsadil 55. priečku.

Vzhľadom k teplejšiemu počasiu a menším problémom s jedením a trávením sa mi trať CCC bežala celkom dobre. Avšak k mojím očakávaniam podstatne pomalšie. Zhruba 70km som ale ubehol viac-menej len na pomarančovej šťave. Trať je na naše pomery extra zrazovitá, vertikálne je rozvrstvená len do piatich stúpaní. Najhoršie sa mi išlo posledné stúpanie, presne ako aj minulý rok,“ povedal na margo súťaže Martin Kovaľ (VitalCity team).

Ostrieľaní Košičania a jeden nováčik – hlavne že všetci v cieli

Druhý z bratov Kovaľovcov (VitalCity team), Tomáš Kovaľ, si zlepšil čas z minulého ročníka a dobehol do cieľa CCC ako tretí Slovák s časom 20 hod a 47 min. Mikuláš Lukáč, učiteľ francúzštiny na OA Watsonova v Košiciach, dobehol do cieľa spoločne s jedinou Slovenkou, ktorá preteky dokončila, Silviou Petrjanšovou. Navzájom sa podporovali počas dlhých a úmorných 22 hod a 44 min. Svoju premiéru na CCC si vychutnal ďalší Košičan, Daniel Vojtek, ktorý svoju manželku v cieli vyobjímal po 22 hod a 38 minútach.

Aj v okolí Košíc sú kvalitné kopce na tréning

Počet ultrabežcov, ktorí dávajú prednosť horám pred asfaltovou rovinkou narastá. Bude to aj tým, že z popredných svetových pretekov si nosia títo kvalitní bežci know how domov, a usporadúvajú preteky pre pokročilých i začiatočníkov. Najbližšie sa v okolí Košíc bude konať Horský Beh Smolník, kde si 12.9.2015 na svoje prídu začiatočníci (Po stopách smolníckych baníkov, 10 km, +470 m prevýšenie) ale aj pokročilí (Beh hrebeňom Volovských vrchov , 33 km, +1500 m prevýšenie). Viac informácii nájde na webe https://beh.vitalcity.sk/

1.9.2015   /   Bleskovky   /   Autor: mk   /    Foto: Radka Kovaľ Mazáková