Slováci na ME v krose nenaplnili ambície, rozumnejší si podľa Pupiša vezmú ponaučenie

Martin Pupiš (šéftréner SAZ): "Nesmieme si zatvárať oči, výkony našich bežcov na ME boli prevažne zlé"
ŠAMORÍN 11. decembra  - Slovenskí reprezentanti nesplnili na 24. majstrovstvách Európy v krose v Šamoríne ciele, ktoré prezentovalo vedenie Slovenského atletického zväzu (SAZ). Šéftréner SAZ Martin Pupiš po tom, ako niektorí prišli pre zranenia o štart na šampionáte, korigoval slovenské ambície na jedno umiestenie do štyridsiatej priečky, jedno do päťdesiatej a jeden tím v prvej dvanástke. Realita v areáli x-bionic®sphere bola horšia. Traja slovenskí bežci sa dostali na ME 2017 do šiestej desiatky výsledkovej listiny, najlepšie individuálne umiestnenie dosiahla v kategórii do 23 rokov 57. Lucia Janečková, hneď za ňou nasledovala Veronika Zrastáková (58.), medzi mužmi bol Tibor Sahajda 59.

"Nesmieme si zatvárať oči, výkony našich bežcov na ME boli prevažne zlé. Na margo tých, ktorí polemizujú o početnosti nominácie, len toľko: kde inde, ak nie doma, majú dostať naši najlepší šancu? Máme robiť na Slovensku krosové ME pre Britov, Írov či Turkov? Využili sme príležitosť a nominovali sme s výnimkou kategórií do 23 rokov kompletné tímy. Tri týždne som dostával ´nakladačku´ za to, prečo štartujú Sahajda, Varga či Jánošík. Nakoniec bol každý z nich platný člen tímu a ani jeden nebol najhorší. Napríklad triatlonista Varga ma milo prekvapil, že po takom veľmi prepálenom úvode preteky dokončil so cťou a zdolal aj Čecha Homoláča, maratónca s osobákom pod 2:17. Ukázal húževnatosť, zodpovednosť, bojoval so cťou. Tibor Sahajda to vystihol presne: mal pocit, že trénuje tvrdo, maká na doraz. Odišiel na sústredenie do Kene a zistil, že svet je niekde úplne inde. Na ME vzhľadom na konkurenciu v najsledovanejšej mužskej kategórii predviedol solídny výkon, no sám povedal, že je sklamaný a výsledok zo Šamoríne je preňho ďalší impulz viac a kvalitnejšie trénovať," uviedol pre web atletikasvk.sk v hodnotení vystúpenia slovenskej reprezentácie Martin Pupiš a pokračoval: "Verím však, že rozumnejší si z vystúpenia v Šamoríne vezmú ponaučenie. Viacerí mi po pretekoch vraveli, že šanca popasovať sa s Európou je pre nich veľká motivácia do budúcnosti. Musia sa zbaviť pocitu, že ak vyhrajú nejaké dedinské bežecké preteky, sú divže nie najlepší na svete. Šamorínske majstrovstvá Európy nastavili každému reálne zrkadlo, najmä pre mladých to bola dobrá škola."

Šéftréner SAZ ešte upozornil na jednu vec: "Žiaľ, aj na ME sa ukázala sa zle nastavená mentalita našich bežcov. Viacerí sa koncentrovali na to, aby boli najlepší zo Slovákov. To je naša typická choroba: už v žiackom veku sa súťaží takticky, a potom, keď neskôr ktosi príde na ME, dostane príučku. Toto myslenie musíme zmeniť, musíme našu elitu naučiť behať naplno a nie špekulovať, aby sme videli, kto na čo naozaj má."

12.12.2017   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.