AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Dahlmeierová víťazne aj vo vytrvalostných pretekoch

Zo slovenského tria bola najlepšia 27. Paulína Fialková
HOCHFILZEN 15. februára - Nemecká biatlonistka Laura Dahlmeierová s jednou trestnou minútou a s náskokom 24,7 sekundy zvíťazila v stredajších vytrvalostných pretekoch na 15 km na majstrovstvách sveta v rakúskom Hochfilzene (9. - 19. februára). Druhá skončila Češka Gabriela Koukalová, ktorá takisto nesklopila jeden terčík. Najmä bezchybná streľba vyniesla bronz Talianke Alexii Runggaldierovej, ktorá zaostala o 1:45,6 min.

Zo slovenského tria bola najlepšia 27. Paulína Fialková. Jana Gereková obsadila 41. priečku a Ivona Fialková figuruje na 66. mieste vo výsledkovej listine. Anastasia Kuzminová absentovala. Tridsaťdvaročná dvojnásobná olympijská víťazka z polovičnej vzdialenosti Kuzminová štartuje na tomto šampionáte po chorobe dýchacích ciest, pre ktorú vynechala 3. - 4. februára IBU Cup v Brezne-Osrblí, a vopred naznačila redukovaný program. V šprinte skončila na 8. priečke, v stíhačke obsadila 13. miesto hneď za 12. P. Fialkovou, ktorá sa pozoruhodne posunula z 31. pozície po rýchlostných pretekoch.

Paulína Fialková urobila po jednej chybe na prvých troch položkách a zaostala o 4:03,3 min. Gereková takisto mala bilanciu 1-1-1-0, v cieli jej na Dahlmeierovú chýbalo 4:58,5. Ivona Fialková s výkazom 0-1-2-2 nazbierala odstup 7:19,0. Klasifikovali 99 pretekárok. Francúzska obhajkyňa prvenstva z vlaňajšieho marcového Osla-Holmenkollenu Marie Dorinová-Habertová poslala štyri rany vedľa a s mankom 4:55,6 skončila na 40. priečke. Kuzminová aj P. Fialková figuruje v predbežnej štartovej listine s tridsiatimi menami na nedeľňajší "mass-štart" na 12,5 km. Preteky sa začnú o 11.30 h.

Líderka priebežného celkového poradia Svetového pohára Dahlmeierová získala na tomto šampionáte už svoju štvrtú medailu, tretiu zlatú. Vo štvrtok sa podieľala na triumfe nemeckej miešanej štafety, v piatok brala striebro v šprinte a v nedeľu sa presadila v stíhačke.

Len 162 cm vysoká 23-ročná rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu Dahlmeierová dosiahla svoj 13. individuálny triumf v súpereniach zarátaných do SP, šiesty tohtosezónny. Presadila sa aj vo vytrvalostných pretekoch vo švédskom Östersunde, v šprinte a stíhačke v slovinskej Pokljuke a v "individuáli" v talianskej Anterselve. Na MS má sumárnu medailovú bilanciu 5-3-3, bez zohľadnenia štafiet 3-2-3.

Dahlmeierová dosiahla medailu na svetovom šampionáte v deviatych pretekoch v sérii, čím vyrovnala rekord Nórky Tory Bergerovej z rokov 2012 a 2013. "Som úplne hotová. Je však jednoducho úžasné znova stáť na najvyššom stupienku. Musím poďakovať naozaj mnohým ľuďom za podporu," povedala Dahlmeierová pre ZDF, citoval ju Eurosport.

Dahlmeierová vedie vo SP už o 29 bodov pred obhajkyňou veľkého glóbusu Koukalovou, po piatkovom šprinte bol rozdiel 11-bodový. Na programe je ešte 8 súbojov z 26. Nemka si zároveň v stredu definitívne zabezpečila malý glóbus za "individuál". Triumfovala vo všetkých troch tohtosezónnych súpereniach v najsporadickejšej disciplíne. Druhá skončila jej krajanka Vanessa Hinzová a tretie miesto patrí Runggaldierovej.

Vo štvrtok o 14.30 h sú na programe vytrvalostné preteky mužov na 20 km. MS sú zároveň siedmym z desiatich kôl SP.

Majstrovstvá sveta 2017 v biatlone - Hochfilzen (Rak.) - streda:

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 41:30,1 min (1), 2. Gabriela Koukalová (ČR) +24,7 s (1), 3. Alexia Runggaldierová (Tal.) +1:45,6 min (0), 4. Mari Laukkanenová (Fín.) +1:56,8 (1), 5. Jekaterina Avvakumovová (Kór. rep.) +2:03,6 (0), 6. Susan Dunkleeová (USA) +2:06,8 (2), 7. Maren Hammerschmidtová (Nem.) +2:27,5 (2), 8. Vanessa Hinzová (Nem.) +2:45,5 (2), 9. Julia Džimová (Ukr.) +2:46,1 (2), 10. Olena Pidgrušná (Ukr.) +2:54,6 (2),... 27. Paulína Fialková +4:03,3 (3), 41. Jana Gereková +4:58,5 (3), 66. Ivona Fialková (všetky SR) +7:19,0 (5)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 18 z 26 plánovaných pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 843 bodov, 2. Gabriela Koukalová (ČR) 814, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 728, 4. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 675, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 542, 6. Anais Chevalierová (Fr.) 474, 7. Franziska Hildebrandová (Nem.) 463, 8. Justine Braisazová (Fr.) 459, 9. Eva Puskarčíková (ČR) 455, 10. Tatiana Akimovová (Rus.) 441, ... 41. Anastasia Kuzminová 126, 48. Paulína Fialková 85, 64. Jana Gereková (všetky SR) 45

Konečné poradie vo SP vo vytrvalostných pretekoch (po 3 z 3 pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 180 bodov, 2. Vanessa Hinzová (Nem.) 103, 3. Alexia Runggaldierová (Tal.) 96, 4. Gabriela Koukalová (ČR) 95, 5. Olena Pidgrušná (Ukr.) 83, 6. Maren Hammerschmidtová (Nem.) 76, 7. Oľga Podčufarovová (Rus.) 76, 8. Julia Džimová (Ukr.) 74, 9. Mari Laukkanenová (Fín.) 73, 10. Eva Puskarčíková (ČR) 72

15.2.2017 / Bleskovky - biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.