Usťugov suverénnym víťazom Tour de Ski

VAL DI FIEMME 7. januára - Ruský reprezentant Sergej Usťugov sa stal suverénnym víťazom prestížneho novoročného seriálu Tour de Ski, ktorý je súčasťou Svetového pohára bežcov na lyžiach. Usťugov bol prvý v cieli záverečnej siedmej etapy TdS, ktorou bol tradične 9 km dlhý "výšľap" na vrchol zjazdovky Olympia v Alpe Cermis neďaleko talianskeho Val di Fiemme. Druhý v konečnom poradí, nórsky favorit Martin Johnsrud Sundby, zaostal o priepastných 1:02,9 min. Tretie miesto si zabezpečil trojnásobný šampión TdS Švajčiar Dario Cologna (+1:19,1).

Pred rokom celkovo tretí Usťugov vybiehal do záverečnej etapy Tour de Ski s komfortným náskokom 1:11,9 min pred obhajcom trofeje Nórom Martinom Johnsrudom Sundbym a hoci líder Svetového pohára robil, čo mohol a postupne ukrajoval z časového manka, 24-ročný Rus sa v cieli tešil z najväčšieho triumfu kariéry. V závere stúpania kilometer pred cieľom Sundbymu došli sily a potom bola už len otázka času, kedy príde do cieľa nový šampión.
Usťugov sa stal druhým ruským víťazom v 11-ročnej histórii Tour de Ski. Tým prvým bol v roku 2013 Alexander Legkov. V práve skončenej edícii TdS Usťugov ovládol prvých päť etáp, čo je nový rekord tohto podujatia. Do Svetového pohára si ako celkový víťaz pripísal porciu 400 bodov (ďalších 250 predtým za víťazstvá v etapách) a pripadne mu aj víťazná prémia 90 000 CHF. Slováci na TdS chýbali.

Svetový pohár v behu na lyžiach - Tour de Ski - Val di Fiemme (Tal.) - VII. etapa - nedeľňajšie výsledky:

Muži - 9 km voľnou technikou s hendikepovým štartom + konečné poradie Tour de Ski: 1. Sergej Usťugov (Rus.) 3:24:47,9, 2. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +1:02,9 min, 3. Dario Cologna (Švaj.) +1:19,1, 4. Maurice Manificat (Fr.) +1:26,9, 5. Matti Heikkinen (Fín.) +1:31,3, 6. Marcus Hellner (Švéd.) +2:05,8

8.1.2017 / Bleskovky - beh na lyžiach / Autor: Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.