TdS: V prológu bol najrýchlejší Nór Northug

Výsledky pretekov v behu na lyžiach mužov na 4 km voľnou technikou s intervalovým štartom, ktoré boli prológom 7. ročníka seriálu pretekov Tour de Ski v nemeckom Oberhofe
OBERHOF 29. decembra - Víťazom prológu 7. ročníka prestížneho a mimoriadne lukratívneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS), ktorým bol v nemeckom Oberhofe beh na 4 km voľnou technikou s intervalovým štartom, sa stal Peter Northug z Nórska. Druhý skončil Švéd Marcus Hellner, bronz si na úvod vybojoval Rus Alexander Legkov. Slovensko v 97-člennom štartovom poli nemalo zastúpenie.

Víťazný Petter Northug zvládol štvorkilometrový nenáročný okruh s celkovým prevýšením 108 m za 8:28,7 min. Ešte v polovici trate bol až siedmy, záver však čoskoro 27-ročný (nar. 6. januára 1986) majster finišov zvládol bravúrne a takisto ako vlani a v sezóne 2009/2010 aj tentoraz sa po prológu postavil na najvyšší stupienok pódia pre medailistov. Marcus Hellner za ním zaostal o 6,1 s, Alexander Legkov o 7,2 s. Obhajca celkového prvenstva z predchádzajúcich dvoch ročníkov a celkovo už trojnásobný víťaz TdS Švajčiar Dario Cologna finišoval na štvrtej pozícii.

V nedeľu čaká na bežcov opäť v Oberhofe 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov vrátane bonifikácií zo sobotného prológu.

Výsledky - prológ TdS - muži - 4 km voľnou technikou s intervalovým štartom:

1. Petter Northug (Nór.) 8:28,7 min, 2. Marcus Hellner (Švéd.) +6,1 s, 3. Alexander Legkov (Rus.) +7,2, 4. Dario Cologna (Švaj.) +10,1, 5. Iľja Černousov (Rus.) +10,7, 6. Alex Harvey (Kan.) +11,3

Poradie vo SP po desiatich pretekoch z 31 naplánovaných:

1. Petter Northug (Nór.) 385 bodov, 2. Emil Jönsson (Švéd.) 369, 3. Sjur Röthe (Nór.) 320, 4. Alexej Poltoranin (Kaz.) 287, 5. Maxim Vylegžanin (Rus.) 284, 6. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 263, ... Slováci ešte nebodovali

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po šiestich pretekoch z 18 naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Sjur Röthe (Nór.) 280 bodov, 2. Jevgenij Belov (Rus.) 201, 3. Maurice Manificat (Fr.) 191, 4. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 183, 5. Marcus Hellner (Švéd.) 168, 6. Roland Clara (Tal.) 153, ... Slováci ešte nebodovali

Poradie v TdS po 1. etape (zo siedmich) po započítaní bonifikácií za umiestnenie: