Nóri potvrdili suverenitu, tri zlaté medaily získali Johaugová a Klaebo

Nórski bežci na lyžiach ovládli v Seefelde desať z dvanástich disciplín
SEEFELD 4. marca - Nórski bežci na lyžiach suverénne ovládli medailové hodnotenie krajín na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v rakúskom Seefelde. V šiestich mužských a šiestich ženských disciplínach získali dovedna osemnásť cenných kovov, z toho až desaťkrát sa tešili zo zlata. Reprezentanti zo severu Európy si okrem toho pripísali tri strieborné a päť bronzových medailí. Najúspešnejšou bežkyňou na lyžiach a zároveň najúspešnejšou športovkyňou celých MS v rámci všetkých odvetví sa stala Therese Johaugová s bilanciou 3-1-0, tesne v závese za ňou skončil Johannes Hösflot Klaebo s výsledkom 3-0-0. Ingvild Flugstad Östbergová pridala do zbierky až päť medailí, ale ani jednu zlatú (0-3-2).

Nóri kraľovali najmä mužským disciplínam, kde zvíťazili vo všetkých šiestich prípadoch. Klaebo ovládol individuálny šprint a spolu s Emilom Iversenom sa tešil aj z úspechu v tímovom šprinte. Tretie zlato pridal talentovaný mladík v štafete na 4x10 km spolu s Martinom Johnsrudom Sundbym, Sjurom Röthem a Iversenom. Sundby sa stal víťazom pretekov na 15 km klasickou technikou, Röthe triumfoval v skiatlone a kráľovskú "päťdesiatku" voľnou technikou prekvapivo opanoval Hans Christer Holund. Zaujímavosťou je, že až v piatich disciplínach skončili druhí ruskí reprezentanti. Štyri strieborné medaily preto získal Alexander Bolšunov.

V ženskej časti podľa očakávania dominovala suverénka aktuálnej zimy Johaugová, ktorá bola zlatá v skiatlone, v pretekoch na 10 km klasickou technikou aj v záverečnej "tridsiatke" voľne. Štvrté zlato jej tesne ušlo v štafete, kde nórske kvarteto obsadilo druhú pozíciu. Johaugovej dobre sekundovala Östbergová, ktorá skončila za ňou na 30 km a v skiatlone. Ďalšie striebro pridala v štafete a tretia bola v tímovom šprinte aj na klasickej "desiatke". Individuálny šprint sa stal korisťou Maiken Caspersen Fallovej. Nórsku nadvládu trochu zmiernili dva švédske triumfy. V tímovom šprinte uspela dvojica Stina Nilssonová, Maja Dalhqvistová a v štafete sa radovala štvorica v zložení Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová, Charlotte Kallová a spomenutá Nilssonová. Kométou svetového šampionátu sa stala 19-ročná Švédka Karlssonová. Vekom ešte juniorka ukončila svoje premiérové účinkovanie na seniorských MS s bilanciou 1-1-1.

Zo slovenského pohľadu bolo najlepším individuálnym výsledkom 32. miesto Aleny Procházkovej v pretekoch na 10 km klasickou technikou. V tímovom šprinte žien sa predstavila Procházková po boku Barbory Klementovej a slovenské duo finišovalo na štrnástom mieste. Mužská dvojica Andrej Segeč, Ján Koristek bola v tímovom šprinte na 22. priečke. Ani jeden zo Slovákov nefiguroval v rámci individuálnych štartov v elitnej päťdesiatke.

4.3.2019 / Bleskovky - beh na lyžiach / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.