Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies,
ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.

MS: Procházková zabojuje, hoci obhajoba 8. miesta v šprinte bude náročná

Tréner Ján Valuška o ambíciách Aleny Procházkovej v šprinte: „Keby sa jej podarilo prejsťdo semifinále, teda medzi 12 najlepších, bol by to dobrý výsledok."
LAHTI 22. februára - Od roku 2003 Alena Procházková nechýbala ani na jednom svetovom šampionáte v klasickom lyžovaní. Stálica slovenského bežeckého lyžovania sa vo fínskom Lahti predstaví už na ôsmich majstrovstvách sveta a hneď v úvodný medailový deň vo štvrtok 23. februára zabojuje o čo najlepší výsledok vo svojej parádnej disciplíne - šprinte. Pred dvoma rokmi vo Falune skončila na skvelom ôsmom mieste. Vo Švédsku sa bežalo klasickou technikou, teraz v Lahti to bude voľná technika, tzv. korčuľovanie, čo skúsenej 32-ročnej Procházkovej vyhovuje o čosi menej.

"V minulosti sa mi viac darilo v klasických šprintoch, ale nechcem zaostať ani v skejtovej technike. V Lahti sa mi už podarilo v pretekoch Svetového pohára pred štyrmi rokmi skončiť tretia, takže verím, že dosiahnem nejaký pekný výsledok aj teraz. Skejtová technika je viac o sile ako klasická, ale svetová špička je vyrovnaná v oboch. Nie je to tak, žeby bol niekto lepší v jednej ako druhej," uviedla Alena Procházková ešte v decembri.

Jej dlhoročný tréner Ján Valuška sa vo štvrtok trochu obáva počasia, ktoré sa má výrazne zmeniť oproti normálu z ostatných dní, keď bolo v Lahti slnečno a mrazivo. "Boli sme v dejisku MS aj predtým 10 dní a trénovali pri stálom počasí. Teraz ako naschvál sa má akurát vo štvrtok zmeniť klíma. Už v noci zo stredy na štvrtok má začať snežiť a výrazne sa oteplí. To bude klásť zvýšené nároky na prípravu lyží a my nemáme k dispozícii taký špičkový materiál ako bežecké veľmoci," uviedol Valuška aktuálne z Lahti.

Procházková v príprave neabsolvovala toľko pretekov SP, ako by bolo žiaduce. Od talianskeho Toblachu v polovici januára sa predstavila až minulý víkend v generálke na MS v estónskom Otepää, kde tesne nepostúpila z kvalifikácie. V Lahti bude prienik do vyraďovacej časti medzi 30 najlepších jej základnou ambíciou, od ktorej sa budú odvíjať ďalšie. "Základom by mal byť postup do štvrťfinále. Keby sa podarilo prejsť aj do semifinále, teda medzi 12 najlepších, bol by to dobrý výsledok," myslí si Valuška. Na margo neúčasti na niektorých pretekoch SP ako vo švédskom Falune či kórejskom Pjongčangu Valuška poznamenal: "Nemali sme financie na to, aby sme absolvovali všetky preteky. Trochu nám v poslednom mesiaci chýbalo porovnanie s konkurenciou, ale budeme bojovať."

Okrem Procházkovej sa vo štvrtkovom šprinte voľnou technikou na MS 2017 v Lahti predstaví aj štvorica slovenských mužov. Okrem skúseného Petra Mlynára vybehnú do bielej stopy aj Andrej Segeč a debutanti na majstrovstvách sveta Miroslav Šulek a Rudolf Michalovský. Šprintérska kvalifikácia s intervalovým štartom sa začne o 14.00 h, vyraďovacia časť v šesťčlennej konkurencii jednotlivých jázd o 16.30 h. Na okruhu s názvom Karpalo čaká na ženy 1,4 km, na mužov o 200 m viac. V súvislosti s náročnosťou trate, ktorá čaká na šprintérov, tréner Valuška podotkol: "Okruh je iný ako v minulosti, ale to sme očakávali. Všade sa to teraz predlžuje, stúpa náročnosť, kladú sa vyššie nároky na pretekárov. Je to viac rýchlostno-silové."

Obhajcami titulu v šprinte z Falunu 2015 sú Nóri Marit Björgenová a Petter Northug.

Alena Procházková v prvej desiatke šprintu na MS v klasickom lyžovaní (2009 - 2015):

Falun 2015 (Švéd.): šprint klasickou technikou - 8. miesto
Val di Fiemme 2013 (Tal.): šprint klasickou technikou - 8. miesto
Oslo 2011 (Nór.): šprint voľnou technikou - 6. miesto
Liberec 2009 (ČR): šprint voľnou technikou - 7. miesto


Ďalšie články