Wiererová víťazkou vytrvalostných pretekov v Ruhpoldingu, Kuzminová 9.

Druhá skončila Fínka Kaisa Mäkäräinenová a tretia bola Kanaďanka Rosanna Crawfordová
Talianska biatlonistka Dorothea Wiererová aj zásluhou sklopenia všetkých dvadsiatich terčíkov zvíťazila vo štvrtok v nemeckom Ruhpoldingu vo vytrvalostných pretekoch na 15 km na úvod programu žien v rámci 5. kola Svetového pohára 2017/2018. Druhá s jednou trestnou minútou a odstupom 12,7 sekundy skončila v deň svojich 35. narodenín Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Tretia bola Kanaďanka Rosanna Crawfordová, ktorá predviedla bezchybnú streľbu a zaostala o 21,2 s. Dosiahla svoje premiérové pódium.

Slovenská líderka priebežného celkového poradia SP Anastasia Kuzminová poslala tri rany mimo (2-0-1-0) a po dvoch minulotýždňových triumfoch z ďalšieho nemeckého strediska Oberhofu (štvrtkový šprint, sobotňajšia stíhačka) sa tentoraz musela uspokojiť s 9. miestom pri manku 1:32,3 min. Paulína Fialková figuruje na 37. mieste vo výsledkovej listine, Terézia Poliaková bola 82. a Ivona Fialková obsadila 87. priečku.

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa Kuzminová je v tejto disciplíne dlhodobo najmenej efektívna. Žiadne z jej doterajších 11 vrcholných medzinárodných prvenstiev (šprint na ZOH 2010 vo Vancouveri aj 2014 v Soči a deväť úspechov priamo v seriáli), medzi nimi štyroch tohtosezónnych, nepochádza z "individuálu", ktorý na decembrovej ouvertúre vo švédskom Östersunde plánovane vynechala.

Kuzminovej náskok pred Mäkäräinenovou v boji o veľký glóbus sa zmenšil o 22 bodov na 45 bodov. Pretekárky absolvovali 11 z 22 súperení, teda presne polovicu. Po sobotňajších štafetách na 4x6 km (14.30 h) prídu v nedeľu o 14.40 h na rad preteky na 12,5 km s hromadným štartom.

Dvadsaťsedemročná Wiererová dosiahla svoj štvrtý triumf vo SP a pripomenula, že vytrvalostné preteky sú jej parketou: presadila sa v nich tretí raz, priamo v Ruhpoldingu po dvoch rokoch druhýkrát. Malý glóbus si odniesla Bieloruska Nadežda Skardinová, prvá zo spomenutého Östersundu. V tejto olympijskej sezóne sa konali v najsporadickejšej disciplíne iba dve zarátané súperenia. Paulína Fialková síce nenadviazala na piatu priečku zo Švédska, kde dokonca siahala po triumfe, ale interne odrazila nápor Kuzminovej: skončila v poradí "individuálu" na 15. mieste, krajanke patrí konečná 22. priečka.

"Vo vytrvalostných pretekoch určite treba strieľať nuly. Tie dve trestné minúty hneď na začiatku boli pre mňa trochu šokom. Nie úplne som totiž rozumela tomu, prečo sa to stalo. Nástrel bol v bezvetrí, počas súťaže už mierne pofukovalo, ale neviem... Nič to: už som si len povedala, že treba na trati bojovať ako o život a aspoň čiastočne to zvrátiť bežecky. Samozrejme, zároveň už nerobiť ďalšie chyby. Jedna ešte prišla... Je to biatlon a ten je zaujímavý tým, že musíte skombinovať presnú streľbu s výborným behom. Keď sa niečo nepodarí, nevyhráte," povedala Kuzminová pre RTVS, zdieľal to web Biatlon-Info.sk.

"Bežecky som sa ešte necítila dobre, ale nič iné sme s trénerom ani neočakávali. Snažili sme sa totiž byť čo najdlhšie v Obertilliachu, takže sme sem prišli z plného tréningu. Ležky boli bez problémov a aj v stojkách som sa snažila urobiť všetko ako na tréningu, kde mi to veľmi dobre padalo. Neboli to teda ´odfláknuté´ stojky, ale nepopadali. Možno nabudúce. Ideme ďalej," vyhlásila Paulína Fialková.

"Som šťastná, že moja streľba sa po určitých ťažkostiach z decembra ustálila. Vedela som, že všetko to bude práve o streľbe. V ostatných týždňoch pri nej pociťujem veľkú sebaistotu. Mám rada toto dejisko a tvrdý podklad vyhovuje môjmu bežeckému štýlu viac ako mäkká trať," uviedla Wiererová podľa spravodajstva Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Svetový pohár 2017/2018 v biatlone - 5. kolo - Ruhpolding (Nem.) - štvrtok:

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 41:29,0 min (0), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +12,7 s (1), 3. Rosanna Crawfordová (Kan.) +21,2 (0), 4. Julia Džimová (Ukr.) +45,9 (0), 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) +52,6 (0), 6. Daria Domračevová (Biel.) +1:04,0 min (2), 7. Nadežda Skardinová (Biel.) +1:04,8 (0), 8. Anais Bescondová (Fr.) +1:06,4 (1) 9. Anastasia Kuzminová (SR) +1:32,3 (3), 10. Baiba Bendiková (Lot.) +1:34,6 (1),... 37. Paulína Fialková +3:37,5 (3), 82. Terézia Poliaková +6:37,6 (4), 87. Ivona Fialková (všetky SR) +7:08,8 (6)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 11 z 22 pretekov): 1. Anastasia Kuzminová (SR) 454 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 429, 3. Dorothea Wiererová (Tal.) 378, 4. Justine Braisazová (Fr.) 368, 5. Denise Herrmannová (Nem.) 302, 6. Julia Džimová (Ukr.) 296, 7. Vita Semerenková (Ukr.) 285, 8. Veronika Vítková (ČR) 284, 9. Laura Dahlmeierová (Nem.) 282, 10. Anais Bescondová (Fr.) 277,... 44. Paulína Fialková (SR) 62

Konečné poradie vo SP v hodnotení vytrvalostných pretekov (po 2 zo 2 pretekov): 1. Nadežda Skardinová (Biel.) 96 bodov, 2. Julia Džimová (Ukr.) 91, 3. Kaisa Mäkäräineová (Fín.) 84, 4. Vaľ Semerenková (Ukr.) 83, 5. Daria Domračevová (Biel.) 65, 6. Dorothea Wiererová (Tal.) 60, 7. Veronika Vítková (ČR) 58, 8. Synnöve Solemdalová (Nór.) 54, 9. Eva Pukarčíková (ČR) 54, 10. Franziska Hildebrandová (Nem.) 52,... 15. Paulína Fialková 44, 22. Anastasia Kuzminová (obe SR) 32

11.1.2018 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP