MS: V mixštafetách zlato pre Nemcov, Slováci 12.

MS: V mixštafetách zlato pre Nemcov, Slováci 12.
Striebro v rakúskom Hochfilzene získali obhajcovia prvenstva Francúzi a tretí skončili Rusi
HOCHFILZEN 9. februára (SITA) - Nemeckí biatlonisti Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Arnd Peiffer a Simon Schempp vo štvrtok získali zlaté medaily v pretekoch miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km na úvod majstrovstiev sveta v rakúskom Hochfilzene (9. - 19. februára). Mali streleckú bilanciu 0+7, pričom líderka priebežného celkového poradia SP Dahlmeierová potrebovala štyri dobíjania.

Druhí skončili s jedným trestným okruhom a ôsmimi dobíjaniami obhajcovia zlata z nórskeho Osla-Holmenkollenu 2016 Francúzi, a to v zložení Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Quentin Fillon-Maillet a Martin Fourcade. Vlani namiesto Chevalierovej štartovala Anais Bescondová. Finišman M. Fourcade, ktorý je suverénnom Svetového pohára 2016/201,7 išiel na svoj úsek s mankom 46,5 s na Schemppa, v cieli mu chýbalo iba 2,2 sekundy. O ďalšiu rovnú sekundu späť získali bronz Rusi Oľga Podčufarovová, Tatiana Akimovová, Alexander Loginov a Anton Šipulin (0+4).

Slováci v zostave Paulína Fialková, Jana Gereková, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš skončili na 12. priečke po predchádzajúcich dvoch 17. miestach. Na palebnej čiare mali štatistiku 0+10 a za Nemcami zaostali o 2:07,4 min. Pred 10 700 divákmi štartovalo 25 štafiet.

Paulína Fialková potrebovala tri rezervné náboje (2+1) a odovzdala na 9. pozícii s mankom 23,3 sekundy. Gereková dvakrát dobíjala v stoji a štafeta SR figurovala po jej úseku na 10. mieste s odstupom 51,8 s. Hasilla minul po jednom náboji navyše na oboch položkách a v cieli svojej časti bol dvanásty, zaostával o 1:40,5 min. Otčenášovi hrozilo trestné kolo v ležke, ale napokon z toho boli len tri dobíjania, pridal k tomu nulu v stoji. Minulý rok Slováci mali z troch štvrtín rovnaké zloženie, akurát na treťom úseku bol Matej Kazár. V roku 2015 vo fínskom Kontiolahti štartovali v úplne rovnakom zložení ako teraz.

"S dvadsiatkou to v prvom kole nebolo med lízať, ale musím pochváliť široké trate, ktoré organizátori pripravili, a aj náš servis. Mrzí ma to zdržanie na ležke, dve chyby sú priveľa. Stojka už dopadla lepšie: z jedného dobíjania nie som až taká smutná ako z tej ležky. Myslím si, že bežecky sa to už črtá, cítila som sa dobre," povedala Paulína Fialková pre Biatlon-Info.sk.

"S ležkou som spokojná, bola rýchla aj presná. Posunula som sa dopredu a škoda, že mi to takto nevyšlo aj na stojke. Na trati to dve kolá bolo v norme, v treťom som sa už trápila. Bol to na mňa taký lepší priemer. V stredu som sa na tréningu cítila veľmi dobre, bola tam výbušnosť. Dnes to však už od rána nebolo až také ideálne, niekedy sa to stáva," uviedla Jana Gereková.

"Dve dobíjané rany sú okej, ale ak chcete uspieť, potrebujete nulovať. Bežecky som robil, čo sa dalo. Konečne som dokázal v poslednom kole ísť pomerne dobre, ale stále to ešte treba posúvať. Myslím si, že 12. miesto je slušné, hoci sme mohli sme ísť ešte vyššie nebyť toľkých dobíjaní," povzdychol si Tomáš Hasilla takisto pre Biatlon-Info.sk.

"Mrzí ma ležka. Môžete v štafete urobiť jednu chybičku na položke, keď viac zariskujete, že to dobijete, ale tri chyby, to je veľmi veľa, to sa nesmie stať. Šiel som do tej položky akosi bojazlivo a tak to aj dopadlo. Som rád, že som to napravil na stojke. Z behu mám zmiešané pocity. Na rovinách, v miernych pasážach i zjazdoch to bolo ako-tak v poriadku, ale v strmom kopci sa mi nešlo dobre. Nie som s tým spokojný. Už som mal v minulosti ďaleko lepšie pocity," priznal Martin Otčenáš.

Mixštafety sa na MS premiérovo konali v roku 2005. Nemci sa radujú z tretieho triumfu po rokoch 2008 a 2010. V druhom prípade sa na tom tiež podieľali Peiffer a Schempp (so Simone Hauswaldovou a Magdalenou Neunerovou). Minulý rok brali striebro.

"Je to enormne ´cool´ vstup do svetového šampionátu, sme všetci prešťastní," povedal pre ZDF Schempp, ktorý napriek jednému dobíjaniu v stoji triumfoval istejšie, než napovedá náskok na M. Fourcada a Šipulina. "Je to obrovitánsky úspech. Presvedčili sme sa, že sme na tomto podujatí v hre, pričom tento výsledok nám už nik nevezme, je odrazovým mostíkom," podotkol Peiffer. "Som bez slov. Znamená to pre mňa nesmierne veľa," glosovala Hinzová. "Obrovské emócie, keď sledujete svoj tím vpredu," doplnila Dahlmeierová a k svojej chabej streľbe povedala: "Trochu som riskovala, na to sú v štafetách tie náboje navyše. Použitie štyroch je však nad normu, to uznávam. Chcela som za každú cenu odovzdať z prvej pozície. Bežecky som sa cítila veľmi dobre."

V piatok príde v Hochfilzene na rad prvé individuálne súperenie - šprint žien na 7,5 km od 14.45 h. Do akcie sa zapojí aj slovenská dvojnásobná olympijská víťazka práve v rýchlostných pretekoch Anastasia Kuzminová. Šampionát je zároveň 7. kolom Svetového pohára.


Majstrovstvá sveta 2017 v biatlone - Hochfilzen (Rak.) - štvrtok:

Preteky miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km: 1. Nemecko (Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Arnd Peiffer, Simon Schempp) 1:09:06,4 h (0+7), 2. Francúzsko (Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Quentin Fillon-Maillet, Martin Fourcade) +2,2 s (1+8), 3. Rusko (Oľga Podčufarovová, Tatiana Akimovová, Alexander Loginov, Anton Šipulin) +3,2 (0+4), 4. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +28,7 (0+6), 5. Ukrajina (Olena Pidgrušná, Julia Džimová, Sergej Semionov, Dmitro Pidručnij) +35,6 (0+8), 6. Švédsko (Hanna Öbergová, Anna Magnussonová, Jesper Nelin, Fredrik Lindström) +41,6 (0+8), 7. Česko +41,9 (2+9), 8. Nórsko +46,2 (2+10), 9. Rakúsko +1:20,2 min (1+8), 10. Fínsko +1:38,9 (0+9), 11. Kazachstan +1:58,6 (0+6), 12. Slovensko (Paulína Fialková, Jana Gereková, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš) +2:07,4 (0+10)


9.2.2017   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články