Francúzi víťazmi v štafetách štvorčlenných miešaných družstiev v Pokljuke, Slováci na 13. mieste

POKLJUKA 2. decembra - Francúzska štafeta v zložení Anais Bescondová, Justine Braisazová, Martin Fourcade a Simon Desthieux zvíťazila v nedeľňajších pretekoch štvorčlenných miešaných družstiev na 2x6 km a 2x7,5 km v rámci 1. kola Svetového pohára 2018/2019 v slovinskej Pokljuke. Druhé miesto si vybojovali Švajčiari v zostave Elisa Gasparinová, Lena Häckiová, Benjamin Weger a Jeremy Finello. Na víťazne kvarteto stratili 38,7 sekúnd. Na tretej priečke skončili Taliani (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Dominik Windisch, Lukas Hofer), ktorí prišli do cieľa s odstupom 52,1 sekundy na víťazov. Slovenskí reprezentanti Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš skončili na 13. mieste (+3:33,2). V akcii bolo 24 štvoríc.
Prvý úsek ovládla fínska štafeta pred Francúzskom a Talianskom, Paulína Fialková po jednom dobíjaní v stoji odovzdala na siedmej priečke so stratou 21,3 sekúnd na severské kvarteto. Po polovici pretekov boli naďalej na čele Fíni pred Talianmi a Francúzmi. Slovenka Terézia Poliaková štyrikrát dobíjala a klesla až na 12. miesto s odstupom takmer troch minút. Po treťom úseku dostal legendárny Martin Fourcade francúzsku štafetu na prvé miesto. Za ňou sa zoradili Švajčiari a Fíni. Reprezentant SR Tomáš Hasilla odovzdal na 13. mieste. Na poslednom úseku udržal Simon Desthieux vedúcu pozíciu pre francúzske kvarteto. Slovák Martin Otčenáš finišoval na 13. mieste so stratou viac ako tri a pol minúty za víťazmi.

Vlani slovenská štafeta v zložení Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Tomáš Hasilla a Matej Kazár obsadila v tejto disciplíne štvrté miesto, čo bol historicky druhý najlepší výsledok vo SP. Vo fínskom Kontiolahti 10. februára 2012 bola štvorica Jana Gereková, Kuzminová, Kazár, Miroslav Matiaško tretia.

V úvodnej nedeľňajšej disciplíne uspeli nórski biatlonisti Thekla Brunová-Lieová a Lars Helge Birkeland, keď zvíťazili v štafetách miešaných dvojíc na 1x6 km a 1x7,5 km. So stratou 8,5 sekundy na víťazov sa na druhom mieste umiestnili Rakúšania Lisa Theresa Hauserová a Simon Eder, tretí boli s odstupom viac ako dvadsiatich sekúnd Ukrajinci Anastasia Merkušinová a Arťom Tiščenko. Slovenskí reprezentanti neštartovali, keďže Ivona Fialková má zdravotné problémy a Anastasia Kuzminová sa k tímu pripojí až počas budúceho týždňa.

Individuálne súperenia v tomto dejisku sa začnú v stredu 5. decembra a potrvajú do nedele 9. decembra.

Biatlonový Svetový pohár 2018/2019 - 1. kolo - Pokljuka (Slovin.) - nedeľa - výsledky:

Štafety miešaných štvorčlenných družstiev na 2x6 km a 2x7,5 km: 1. Francúzsko (Anais Bescondová, Justine Braisazová, Martin Fourcade, Simon Desthieux) 1:10:02,8 h (0+5), 2. Švajčiarsko (Elisa Gasparinová, Lena Häckiová, Benjamin Weger, Jeremy Finello) +38,7 s (0+9), 3. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Dominik Windisch, Lukas Hofer) +52,1 (1+8), 4. Rusko (Irina Starychová, Jekaterina Jurlovová-Perchtová, Dmitrij Malyško, Alexander Loginov) +1:17,3 min (0+6), 5. Fínsko (Mari Ederová, Kaisa Mäkäräinenová, Tero Sepällä, Olli Hiidensalo) +1:30,9 (1+11), 6. Nórsko (Synnöve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Johannes Thingnes Bö, Tarjei Bö) +1:51,1 (0+7), 7. Nemecko +2:03,9 (2+11), 8. Švédsko +2:15,4 (1+11), 9. Ukrajina +2:21,0 (0+5), 10. Kanada +2:33,2 (0+2), ... 13. SLOVENSKO (Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš) +3:33,2 (0+9)

Štafety miešaných dvojíc na 1x6 km a 1x7,5 km: 1. Nórsko (Thekla Brunová-Lieová, Lars Helge Birkeland) 38:26,7 min (0+4), 2. Rakúsko (Lisa Theresa Hauserová, Simon Eder) +8,5 s (0+5), 3. Ukrajina (Anastasia Merkušinová, Arťom Tiščenko) +20,7 (0+1), 4. Francúzsko (Anais Chevalierová, Antonin Guigonnat) +30,3 (1+9), 5. Švédsko (Linn Perssonová, Fredrik Lindström) +35,5 (0+10), 6. Kanada (Megan Bankesová, Christian Gow) +37,8 (0+10), 7. Rusko (Uliana Kajševová, Jevgenij Garaničev) +39,6 (0+4), 8. Nemecko (Franziska Hildebrandová, Erik Lesser) +50,1 (1+6), 9. Japonsko (Fujuko Tačizakiová, Mikito Tačizaki) +50,3 (0+4), 10. Česko (Eva Puskarčíková, Michal Šlesingr) +1:32,8 (0+7)
2.12.2018 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP