Ženy v behu: Posilňujte, aby ste behali lepšie

Ženy v behu: Posilňujte, aby ste behali lepšie
Všetky nižšie uvedené cviky sa dajú vykonávať s minimálnymi nárokmi na priestor či vybavenie a pri dodržaní správnej techniky sa pri nich zdravý človek nemá šancu zraniť. Tieto posilňovacie cviky nemôžu chýbať v arzenáli žiadnej bežkyne.

Zameriame sa na posilňovanie pre zvýšenie výkonnosti a posilňovanie pre prevenciu zranenia. Pri oboch z nich však platí dôležité pravidlo: cviky vykonávajte technicky správne.

Odmenou vám bude pri zvyšovaní objemu odstránenie dysbalancií spôsobených dlhotrvajúcom rutinným pohybom, rýchlejší a motoricky efektívnejší pohyb i to, že vás druhý deň po behu nebudú bolieť nohy ani chrbát. V konečnom dôsledku potom posilňovacie a kompenzačné cvičenia dokážu telo uviesť do stavu, kedy bude oveľa lepšie regenerovať, a teda zvládne ďalší tréning za kratší čas alebo náročnejší tréning.

Tréningová dávka

Počiatočná tréningová dávka by mala byť stanovená individuálne podľa počiatočného stavu bežkyne, teda podľa počiatočnej sily, silovej vytrvalosti a motorických schopností a zručností. Všeobecne môžeme povedať, že by ste mali daný cvik prevádzať do maximálneho počtu opakovaní za podmienky udržania korektnej techniky. Prakticky by to malo prebiehať tak, že v momente, keď dané svaly začínajú páliť alebo tuhnúť, neprestávate, ale ešte niekoľko opakovaní vykonáte. Končíte až v momente, keď daný cvik nie je možné vykonať so správnou technikou.

Z hľadiska kondičného efektu aj úspory času je výhodné vytvoriť akýsi kruhový tréning, všetky cviky teda usporiadať do jednej veľkej série a postupne zdolávať cvik za cvikom v danom počte opakovaní či splnením času. Až po odcvičení všetkých cvikov nasleduje krátka pauza a potom sa celý proces opakuje. Princípom tréningu je postupné striedanie zaťažovaných svalových partií. Vďaka tomu máte šancu dosiahnuť vysoký počet opakovaní tréningu v relatívne krátkom časovom úseku, pretože odpadajú pauzy medzi cvikmi.

Ukážkový tréning pre začiatočníčku by mohol vyzerať nasledovne:

DREP 20/20/20

Prevedenie: Stojte pevne, chodidlá držte v pohodlnej šírke, špičky paralelne alebo mierne vytočené von. S pohľadom vpred a spevneným bruchom pokrčte nohy v kolenách, vysaďte panvu a vykonajte drep dole, ako by ste si chceli sadnúť na stoličku. Dostaňte sa bedrovým kĺbom pod úroveň kolien a kontrolovane a plynule sa vráťte do východiskovej polohy.

Zapojené svaly: svaly prednej a zadnej strany stehien, sedacie svaly, core (stred tela).

Časté chyby: zdvíhanie päty a prenášanie váhy do špičiek, nedostatočná hĺbka drepu, predklon hrudníka, padanie do sedu na päty, odrazenie v dolnej pozícii, pohľad do zeme dolnej pozícii.


KLIK 12/12/12 (pánsky x dámsky)

Prevedenie: Nastavte sa do polohy ležmo (doska), dlane umiestnite rovnobežne a v prirodzenej šírke pod úroveň ramien, lakte nechajte mierne pokrčené. Chrbticu udržiavajte v prirodzenom zakrivení a špičky chodidiel opreté do šírky vašich bokov. Spevnite brušné svaly. Pokrčte lakte do uhla 45 - 60 ° voči telu a klesajte dole. Prídite do maximálneho rozsahu pohybu a zatlačením dlaňou do podložky sa vracajte späť do východiskovej polohy.

Zapojené svaly: prsné svaly, predná časť deltových svalov, triceps paže, core (stred tela).

Časté chyby: pohľad pred seba, previsnuté bedrá alebo naopak panva v komíne, príliš vysoká pozícia dlaní (v úrovni očí).

VÝPAD 24/24/24

(Striedavo pravou a ľavou nohou, tzn. 12x každou nohou)

Prevedenie: Stojte rovno, chodidlá držte v šírke bokov so špičkami smerujúcimi vpred, hlava je v predĺžení trupu, spevnite brucho a vykonajte dlhý krok. V momente došliapnut
ia pokrčte obe kolená a prejdite do drepu na prednej nohe. Koleno zadnej nohy zostáva za osou tela a zastaví sa tesne nad zemou. V ten okamih zatlačte pätou prednej nohy do podložky a zdvihnite sa späť. Vystriedajte nohy a opakujte rovnakým spôsobom.

Zapojené svaly: svaly prednej a zadnej strany stehien, sedacie
svaly, core (stred tela).

Časté chyby: prevedenie cez špičku, s ostrým kolenom končiacim pred jej úrovňou, nedostatočná dĺžka kroku / hĺbka drepu, pohľad do krajiny s klopením hlavy, predklon hrudníka.

KRÍDLA 30/30/30

Prevedenie: Ľahnite si na brucho, oprite čelo a uvoľnite šiju, oprite chodidlá, jemne pritlačte panvové kosti k podložke a aktivujte brušné svaly. Upažte a pokrčte paže v lakťoch zhruba do uhla 90 °, dlane udržujte otvorené smerom do podložky a lopatky s ramenami priblížte k zadku. Sťahovaním lopatiek k chrbtici zdvíhajte paže nad úroveň ramien a späť práve do ich výšky (mávanie krídlami).

Zapojené svaly: medzilopatkové svaly, dolné fixátory lopatiek, zadná hlava deltových svalov (zadná strana ramien).

Časté chyby: odťahovanie hlavy alebo chodidiel od podložky, zdvíhanie ramien smerom k ušiam.


3.2.2016   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články