ZDRAVIE: Fibrilácia predsiení trápi viac ako 100-tisíc Slovákov

ZDRAVIE: Fibrilácia predsiení trápi viac ako 100-tisíc Slovákov
Na základné príznaky fibrilácie predsiení, ktorá si ročne vyžiada viac ako 10-tisíc ľudských životov.
BRATISLAVA 19. júna - Viac ako 100-tisíc Slovákov trpí fibriláciou predsiení srdca, pričom počet pacientov stúpa. Toto ochorenie patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody a v 20 percentách prípadov mŕtvice bolo práve jej príčinou. Fibrilácia predsiení je dobre liečiteľná, dá sa zistiť elektrokardiografickým vyšetrením (EKG) a liečiť medikamentózne, takzvanou katétrovou abláciou, alebo operačne. Kardiológovia však upozorňujú, že Slováci nepoznajú príznaky ochorenia a neliečia sa naň.

"Fibrilácia predsiení je zákerná v tom, že nie u každého pacienta sa prejaví typickými príznakmi, ako je búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť a únava či dýchavičnosť. Až 30 percent pacientov nepociťuje tieto ťažkosti a lekár im zistí túto diagnózu až v momente, keď utrpia cievnu mozgovú príhodu," priblížila prezidentka Slovenskej asociácie srdcových arytmií a primárka oddelenia arytmií Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici Gabriela Kaliská.

Peter Hlivák zo Slovenskej kardiologickej spoločnosti, ktorý je aj zástupcom primára Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, upozornil, že fibrilácia predsiení nie je problémom len starších ľudí. "Na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení a to nielen vo vekovej kategórii nad 60 rokov, ale aj mladšej vekovej skupine od 22 do 44 rokov," vysvetlil Hlivák. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií vlani malo fibriláciu predsiení 120 340 osôb, z toho až 17 433 bolo v druhej zmienenej vekovej skupine.

Na základné príznaky fibrilácie predsiení, ktorá si ročne vyžiada viac ako 10-tisíc ľudských životov, chcú kardiológovia upozorniť prostredníctvom informačnej kampane Rytmus je život. Tú dnes spustila Slovenská asociácia srdcových arytmií s podporou spoločností Medtronic a Boehringer Ingelheim. "Naším cieľom je poukazovať na nepravidelný rytmus, búšenie srdca, únavu, slabosť či dýchavicu ako typické prejavy tohto ochorenia. Zároveň však dodávame, že fibrilácia predsiení sa nemusí u niektorých pacientov vôbec prejavovať a pacientovi je diagnostikované až keď dostane mozgovú mŕtvicu. V tom je toto ochorenie zákerné. Kampaň Rytmus je život má naučiť Slovákov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, ktorý by mal byť v rozpätí 50 – 100 úderov za minútu. Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne," uviedla Kaliská.

Pohľad športového lekára Pavla Maloviča
Narušenie normálnej kontroly srdcového rytmu v „riadiacom centre“ prenosu vzruchov (sinoatriálny uzol) vedie k tvorbe rýchlych a nepravidelných elektrických signálov (tachyarytmia), ktoré zapríčiňujú, že predsiene srdca sa chvejú - fibrilujú - namiesto toho, aby sa zmršťovali (mali kontrakcie) koordinovaným spôsobom. To zapríčiňuje znižovanie účinnosti, s ktorou je krv pumpovaná z predsiení srdca do jeho komôr a neskôr do celého tela. Krv chvíľkami „stojí“ a tvoria sa jej zrazeniny (tromby), ktoré sa neskôr môžu uvoľniť a putovať v krvnom riečisku. Takáto situácia významne zvyšuje riziko vzniku náhlej cievnej mozgovej príhody (NCMP) embóliou s následným ochrnutím a môže urýchliť zlyhanie srdca ako pumpy. Fibrilácia predsiení sa zvyčajne prejavuje bolesťami na hrudníku, „štípajúcim“ búšením srdca v záchvatoch, výskytom závratov alebo dýchavicou. Tieto príznaky môžu byť pravidelné, občasné alebo sa neprejavujú vôbec (!) a rizikový stav srdca sa často zistí aj počas sebakontroly krvného tlaku a rytmu srdca domácim prístrojom.

Záťažovými testmi na telovýchovnom lekárstve, ale aj sebakontrolou pravidelnými meraniami krvného tlaku a kontrolou srdcového rytmu sa dajú problémy odhaliť. Najmä vtedy, ak sa viackrát objavilo zvýšenie tlaku krvi a extrasystoly, ktoré neskôr môžu prejsť do mihotania srdca - fibrilácie, treba brať situáciu vážne a urgentne navštíviť kardiológa.
19.6.2018   /   Bežecká škola   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články