Za pichanie v boku môže dych a slabé brušné svaly

Za pichanie v boku môže dych a slabé brušné svaly
Zažil to snáď každý: ostrá bolesť v boku, ktorá vás prakticky zastaví. Jej príčiny nie sú tak úplne zrejmé. Najčastejšie sa o pichaní v boku hovorí v súvislosti so zlým dýchaním, čo sa prejavuje predovšetkým u začiatočníkov, ktorí nedokážu správne odhadnúť tempo a "prepália" začiatok.
Prvý pohľad: Dýchate zle a plytko

,,Neoptimálne dýchanie je vôbec najrozšírenejším chybným pohybovým stereotypom, ktorý v ambulancii u našich pacientov nachádzame. Dych nás sprevádza od narodenia do smrti a na jeho kvalite závisí viac, než si myslíte. Zaistenie dychu je spojené vždy so zaistením správneho držania tela - bránica funguje nielen ako dychový sval, ale aj posturálny. A ak tieto dve funkcie nie sú v harmónii, a môžete mi veriť, že príliš často v harmónii naozaj nie sú, máme zamiesené na poriadny problém, " hovorí fyzioterapeutka Katka Honová.

Kúzlo spočíva v zapojení medzirebrových svalov a hlbokých brušných svalov. Ak dýchate iba plytko, do pľúc, do ramien, moc ďaleko nedobehnete. Samotná bránica, hoci s pomocou prsných svalov, to skrátka neutiahne. Pokiaľ naopak budete smerovať dych nadol a do strán (zapojíte hlboké brušné a medzirebrové svaly), pobeží sa vám lepšie a pravdepodobne sa vyhnete aj pichaniu v boku.

Druhý pohľad: Máte slabé hlboké brušné svaly

Pichanie v boku pri behu ale často stretáva aj bežcov, ktorí sa rozhodne za začiatočníkov nepovažujú a dýchajú správne. V týchto prípadoch môže byť spôsobené nedostatočnou svalovou fixáciou brušnej dutiny. Čo si pod tým predstaviť? Ťažké orgány, ktoré sú uložené v bruchu, najmä pečeň a slezina, nie sú počas behu dostatočne podopreté svalmi. Väzivo, v ktorom sú poskladané, sa preto nadmerne naťahuje tak, ako orgány s každým došľapom "poskočia". Práve to preťaženie väzivových pruhov nás bolí.

Ak sa ešte k tomu najete, sú orgány prekrvené a o to ťažšie, takže bolesť sa dostaví skôr. Túto teóriu podporuje aj fakt, že napríklad pri jazde na bicykli sa pichanie v boku takmer neobjavuje. Prečo? Brušná dutina je pri sedení na bicykli lepšie podopretá. Zaujímavé ale je, že napríklad plavci majú s pichaním v boku problémy tiež bez toho, aby boli vystavení otrasom ako pri behu.

Akých športovcov trápi pichanie v boku?

Rozsiahly dotazník sa v roku 2000 pýtal 965 športovcov, či sa v poslednom roku stretli s pichaním v boku. Výsledky ukázali, že bolesť v boku je najtypickejšie pre bežcov, plavcov a jazdcov na koni.
  • plávanie (75 percent zo 103 respondentov)
  • beh (69 percent zo 439 respondentov)
  • jazda na koni (62 percent zo 100 respondentov)
  • aerobik (52 percent zo 126 respondentov)
  • basketbal (47 percent zo 121 respondentov)
  • cyklistika (32 percent zo 76 respondentov)
Tretí pohľad: Máte "krivý" chrbát

Existuje ale tiež ešte tretia teória, tá spája vznik bolesti v bruchu pri športe so zlým zakrivením chrbtice, konkrétne s hyperkyfózou (nadmerne "vyhrbenou" chrbticou). U bežcov, ale napríklad aj jazdcov na koni či plavcov s takto zakrivenou chrbticou je pri ich športovej aktivite vyvíjaný väčší tlak na stavce pozdĺž hornej časti chrbtice. Tým dochádza k nervovému podráždeniu, ktoré vyústi práve v bolesť v bruchu. U cyklistov je potom údajne chrbtica v týchto miestach namáhaná menej, takže sa s pichaním v boku nestretávajú tak často.

Netlačte na pílu a prispôsobte svoj pohyb dychu

Obrana proti pichaniu v boku je, ako inak, v správnom tréningu. Jedine silné brušné svaly, najmä tie hlboké, dokážu udržať orgány na mieste. K posilneniu svalov je potrebné pribrať aj správne dýchanie - dýchať musíme do brucha, niekto hovorí dokonca až "do nohavíc". Skrátka je potrebné zapojiť spodné brucho a nedýchať iba povrchovo, do hornej časti hrudníka. V neposlednom rade potom rozmýšľajte aj o tom, čo jete a kedy. Ak vás pichanie v boku trápi, skúste si medzi jedlom a výbehom dať väčšiu pauzu a vyhnúť sa sladeným nápojom. Ani správnym pretiahnutím pred tréningom nič nepokazíte. A ak vás už bolesť v bruchu dostihne, pomáha v predklone stiahnuť brušné svaly.

A nezabudnite, že keď si telo povie "Dosť - už nemám kyslík!", Je jednoducho potrebné spomaliť. Nenúťte svoj dych, aby sa prispôsoboval vám. Prispôsobte sa vy jemu.

30.10.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Rungo.cz, Viola Kratochvílová   /    Foto: bigstock

Ďalšie články