Víkend prinesie letné teploty: Niekoľko tipov, ako prežiť zajtrajší polmaratón

Víkend prinesie letné teploty: Niekoľko tipov, ako prežiť zajtrajší polmaratón
V sobotu a v nedeľu má dosiahnuť vzduch v Bratislave teplotu až 25 stupňov Celzia, ktorá je už považovaná za letný deň a preto treba dodržať niekoľko pravidiel. Tu sú:
Dostatočný príjem tekutín

Najdôležitejší je dostatočný príjem tekutín, len tak zaistíte, že chladiace systémy vášho tela budú fungovať. Aby sa vaše telo stíhalo chladiť, potrebuje k tomu dostatok tekutín, pretože najprogresívnejším spôsobom chladenia ľudského tela je potenie. Čím je teplejšie, tým viac tekutín potením strácame. Počul som veľa ľudí hovoriť, pred tým, ako na trati skolabovali: ,,Ja radšej v horúčave moc nepijem, pretože sa potom potím ako dvere od maštale." Skolabovali preto, že im v dôsledku straty veľkého množstva tekutín zlyhal kardiovaskulárny systém. to, že sa totiž prestanete potiť, neznamená, že nepotrebujete piť, ale znamená to, že už telo nemá čo potiť, tým pádom sa už začala zahusťovať aj vaša krv, ktorá nie je tým pádom schopná rozvádzať do tela kyslík. Väčšina ľudí, nech hovorí, čo hovorí, stále pije málo. To sa samozrejme pri vyššej teplote ešte zvýrazní, pretože už pri strate tekutín vo výške 2% telesnej hmotnosti dochádza k výraznému poklesu výkonnosti.

Zajtra je potrebné prijať v priebehu celého dňa a to po malých množstvách cca 3 litre tekutín. Prijať neznamená len vypiť, ale aj prijať vo forme polievky, ovocia, zeleniny. V pitnom režime je vhodné kombinovať príjem tekutín vo forme vody, minerálnych nápojov, a iontových nápojov. Je potrebné si uvedomiť, že potením nestrácame len tekutiny, ale aj minerály a vo vode rozpustné vitamíny. Zvlášť dôležité minerály sú: horčík, vápnik, draslík a sodík, ktoré sú zodpovedné za efektívnu funkciu vašich svalov, ochranu pred kŕčmi a hospodárenie s vodou vo vašom tele.

Pred štartom (približne 20 minút) vypite 0,3 litra iontového nápoja. Na trati vypite každých 20 minút cca 0,2 litra tekutín.

Natrite sa

Hlava, ramená, nos a uši sú miesta, ktoré sú najviac náchylné sa spáliť. Použite vode odolný krém, inak ich okamžite, ako sa rozbehnete, odplaví z natretých miest. Ak nie ste veľkí čitatelia letákov, natrite sa hodinu pred štartom a nenechávajte natieranie tesne pred ním.

Prispôsobte oblečenie

Zajtra vybehnite na trať v šortkách, či v bežeckých sukniach. Na hornú časť tela si zoberte tielko, alebo tričko z funkčného materiálu, lepšie odvádza pot. Výrobcovia ako napríklad adidas a Craft vyrábajú oblečenie z materiálov, ktoré chladia a zároveň chránia pred UV žiarením.

Chráňte si hlavu a oči

Nezabudnite mať zajtra na hlave čiapku z ľahkého materiálu, prípadne so ,,závojom" chrániacim zátylok. Na očiach rozhodne neuškodia slnečné okuliare. Dobré okuliare ochránia pred ÚV žiarením, hmyzom, prachom, ale aj pred vetrom.


1.4.2017   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články