Sex má veľký vplyv na váš beh. Platí to aj obrátene

Sex má veľký vplyv na váš beh. Platí to aj obrátene
Hokejisti žijú z výkonnostných dôvodov celé šampionáty v celibáte. Funguje sexuálna diéta aj na zvýšenie výkonnosti bežcov? Spýtali sme sa sexuológa, endokrinologičky, mentálneho trénera aj vrcholového športovca a výsledky nie sú jednoznačné.

Pred nedávnom presvišťala internetom ďalšia zaručená správa. Tentoraz to bolo tvrdenie, že vytrvalostní bežci sú tí najlepší milenci. O kvalitách vytrvalostných bežkýň čoby mileniek sa síce nehovorilo, ale asi sa to rozumie samo sebou. Táto teória je založená na tvrdení, že predpokladaní postelní preborníci sú tí, ktorí majú prstenníky rovnako dlhé alebo dlhšie ako ukazováky. Je to dôsledkom toho, že plod je v prenatálnom štádiu vystavený vyššej hladine testosterónu, a táto dispozícia sa vraj prejavuje nielen lepšími bežeckými výkonmi, ale aj vyšším libidom a kvalitou spermií. Bohužiaľ, štúdiu vypracovala americká univerzita, ktorá úplne v intenciách potierania sexuálneho harašenia nezaradila experimentálnu časť týkajúcu sa kvalitatívneho hodnotenia samotného aktu. Do tej doby, než túto časť uskutoční niektorá z univerzít vo Francúzsku, tak zostáva táto teória obyčajnou hypotézou. Ovšem beh a sex spojitosť zaručene majú.

Ako beh ovplyvňuje váš sex

Je dokázané, že sedavý spôsob života výrazne znižuje libido aj potenciu. Kto by sa tiež naháňal za partnerom, ktorý na druhom konci gauča už niekoľko rokov uspokojivo kysne do štádia prežraného hrocha. Pokiaľ sa ale jeden z hrochov začne hýbať, zvýši sa mu fyzička, ktorú pri akte slušne zúročí. A hoci je sexuálny akt asi tak náročný, ako výšľap do schodov na prvom poschodí, aj úbytok fuňania môže ľúbezný prežitok partnera docela zvýšiť. Pochopiteľne že potom, čo sa štádium prežraného hrocha zmenší na štádium hrošíka obyčajného, ​​a v niektorých prípadoch dôjde až k transformácii v laň či jeleňa, cíti sa jedinec výraznejšie sexy a sebavedomo, čo sa pochopiteľne odrazí aj na vzťahu k vlastnému telu a posteľovým radovánkam ako celku. Bývalý hroch už napríklad netrvá na hrách v absolútnom prítmí, oblečený v skafandri či zavesený na žeriav. Dokonca sa hovorí, že vďaka kardiovaskulárnemu tréningu ustupujú problémy s cirkuláciou krvi, a miznú preto erektilné dysfunkcie. Potiaľ je teda všetko v úplnom poriadku.

Ženy: vytrvalostný beh môže rozhodiť menštruačný cyklus

Ak je vplyv behu na sex pozitívny, vplyv sexu na beh už je komplikovanejší. Na podrobnosti sme sa opýtali sexuológa Jaroslava Zvěřiny. "Vytrvalostný beh je extrémne náročná disciplína, ktorá vo výkonnostnej forme môže negatívne ovplyvniť rôzne sexuálne funkcie. Ideálna hmotnosť výkonného vytrvalostného bežca je až extrémne nízka. Na to môžu doplácať predovšetkým ženy. Nedostatok tuku v ich organizme má spravidla za následok výrazné poruchy menštruačného cyklu. Preto by šport v tejto disciplíne nemali prevádzkovať ženy, ktoré plánujú počatie, "varuje odborník.

Muži: Vytrvalostné výkony plodnosť neohrozia. Ani chuť

U mužov vytrvalostné športy plodnosť negatívne neovplyvňujú. "Tiež sexuálna apetencia sa po extrémnej záťaži u mužov príliš neznižuje. Svedčia o tom správy o uspokojivej potencii etapových cyklistov alebo vytrvalostných atlétov po pretekoch či etapách, "hovorí Zvěřina.

Vzťah sexuálnych aktivít k vlastnej športovej výkonnosti je veľmi individuálny. Bežný sexuálny styk, praktizovaný v dlhšom partnerskom vzťahu, nemá v tomto smere žiadny podstatný vplyv. Často hrá skôr pozitívnu úlohu, pretože spokojný sexuálny život v partnerskom vzťahu má pre obe pohlavia výrazný protistresový efekt. "Problematický a často negatívny vplyv na výkonnosť atlétov aj atlétiek môže mať sexuálny exces v mileneckom vzťahu alebo v priebehu nejakej rušnej párty. Tu ide skôr o navodenú únavu a niekedy tiež negatívne emócie, dané problematickou alebo citovo zaťažujúcou situáciou. "Hovorí docent Zvěřina.

Ako to vidí vrcholový športovec

"Poznám bežca, ktorý to dokáže" lámať "celú noc a ráno odbehnúť skvelé preteky. Poznám aj takého, ktorý bol bez priateľky nešťastný, pretože sex pred pretekmi nevyhnutne potreboval. Ja osobne večer pred pretekmi sex neprevádzkujem. Potrebujem sa sústrediť, v rámci mentálneho tréningu si prechádzam celý pretek a prítomnosť osoby, ktorá by mi brala perinu a chcela sa túliť, by ma rušila. Inak je známe, že hokejisti predtým naozaj nesmú. Je to kvôli agresivite. Pri akte stratený testosterón nám pri pretekoch skutočne chýba, čo zaznamenávajú predovšetkým výbušnejšie typy bežcov (šprintéri, štvrťkári). U nás vytrvalcov dopad nie je tak viditeľný, ale osobne si testosterón radšej schovám do boja na trati, ako aby som ho namiesto zrýchlenia musel obetovať na obnovu spermií. Takže sex večer pred pretekmi nie. Ale popoludní ešte áno. A ak som s niekým mesiac a nie päť rokov, toto pravidlo rád poruším kedykoľvek. "

Ako to vidí endokrinologička

Behanie praktizované v rozumnej miere je jednou z najzdravších aktivít. Vyvetráte sa na vzduchu, získate vitamín D, schudnete. Zvýši sa vám kondícia a sebavedomie, kamaráti povaľači vás obdivujú a v nových šatách vám to hrozne pristane, takže sa dá povedať, že aj vaša cena na zoznamovacom trhu vysoko stúpa. Ale! "Pri únave a pretrénovaní, ktoré sa bohužiaľ týkajú ako výkonnostných, tak hobby bežkýň, dochádza predovšetkým u žien k strate menštruačného cyklu a s tým spojeným ťažkostiam. Telo, ktoré je v strese z preťaženia a má pocit ohrozenia, totiž ako prvé vypína funkcie, ktoré nie sú v tejto situácii prioritné. Reprodukčné funkcie sú utlmené v prípade, kedy telo venuje energiu do prežitia a nie do ďalšieho života. "Podporuje varovanie docenta Zvěřiny lekárka Hana Munteanu.

Podobná analógia sa objavovala u žien v koncentračných táboroch - menzes nemali v dôsledku stresu a podvýživy. To isté, so zjavným neskorým nástupom puberty, je pozorovateľné napríklad u gymnastiek. "U dospelých žien sa toto prejaví ako výpadok na niekoľko mesiacov a predtým sa ešte objavujú anovulačné cykly.

Reprodukcia bežkýň teda môže byť v takomto prípade veľmi ohrozená. Nehľadiac na únavou znížený sexuálny apetít. "U mužov sa na rozdiel od žien viditeľné zmeny nepozorujú, ale vplyvom extrémnej záťaže býva znížená tvorba spermií a niekedy aj nižšia hladina testosterónu," varuje endokrinologička aj pánske osadenstvo bežeckých oválov.

Tieto javy sú síce po úprave záťaže vratné, ale rozhodne by nemali byť brané na ľahkú váhu. Nemať menzes jednoducho nie je normálny stav, ani u bežkýň v tréningu. Ak sa z nejakého dôvodu nemôžu tréningové dávky upraviť, alebo nedôjde k obnoveniu cyklu ani po ich úprave, je potreba to riešiť. Dlhodobý "pobyt" bez estrogénov totiž významne zvyšuje riziko osteoporózy a pri behaní, kedy aj u zdravých jedincov vznikajú únavové zlomeniny, je to obzvlášť rizikové. Takže vám hrozia nielen smutné osamotené večery, ale aj slušná zbierka kumulatívnych zdravotných ťažkostí.

Existujú ale aj trochu rozdielne názory na vhodnosť sexu pred pretekmi.

Ako to vidí mentálny tréner

"Sila a pozitívny vplyv sexu sa veľmi podceňuje, rovnako často ako samotná príprava a regenerácia psychiky," hovorí známy mentálny tréner Jiří Kastner. Západná medicína a športoví metodici často sex zakazujú a nedoporučujú ako niečo škodlivého a ohrozujúceho požadovaný športový výkon. Z niekoľkých dôvodov s takým paušálnym prístupom nemožno súhlasiť. "Odborná literatúra a časopisy často skĺznu iba na výpočet spálených kalórií pri sexe, a to ešte navyše pri štandardnom sexe. Určite môže byť zaujímavým spestrením bežeckej prípravy dohľadať si aj zdroje, ktoré sex vnímajú ako cestu k ovládnutiu netušených energií a silnú zásobáreň pozitívnych emócií, využiteľných práve ako pre posilnenie psychickej odolnosti, tak aj zvýšenie fyzickej výkonnosti, "odporúča Jiří Kastner.

Ak je sex jednoduchým ukojením túžby alebo dokonca len prostriedkom spestrenia večera, potom významný prínos pre výkon nemožno očakávať. Ale ak hovoríme o sexe plnom emócií a cielene prebudených energiou, potom sa blížime k rituálom, ktoré boli využívané pre nabudenie k maximálnej výkonnosti a ovládnutiu mysle i tela v prospech úspešného lovu alebo bitky. Rituály spojené so sexuálnymi praktikami boli naopak často súčasťou prípravy na rozhodujúce bitky, v ktorých išlo doslova o život, čo je asi tá najvyššia motivácia chcieť podávať maximálne výkony. Problém je skôr v neznalosti sexuálnu energiu pre svoju psychiku i fyzické výkony správne využívať.

"Domnievam sa, že za predpokladu správnej práce s tréningom tela i psychiky nie je sex výkonu nijako škodlivý a rovnako tak aj vysoká fyzická záťaž nemusí mať zákonite hrubé následky na sexuálny život. Rôzne problémy, ako je amenorea u bežkýň, zníženie apetencie alebo impotencia bežcov, sú často symptómy úplne iných naakumulovaných problémov alebo dlhov voči vlastnej psychike a telu ako výsledok vysokej fyzickej záťaže, "búra tréner niektoré mýty.

Sex bezpochyby patrí medzi aktivity, ktoré je vhodné praktizovať uvážene, ale aj s vytrvalým cieľom objavenia nového. Napríklad ako využiť sexuálnu energiu práve pre zvýšenie športovej výkonnosti. Pri zlom prístupe môže aj sex samozrejme narobiť viac škody ako úžitku. "Účelnejšia aj príjemnejšie cesta, než sex paušálne nedoporučovať či dokonca zakazovať ako niečo výkonom škodlivého, je túto oblasť viac študovať a naučiť sa energiu sexu pre našu (i športovú) výkonnosť lepšie využívať. Pokiaľ vám teda tréner zakázal sex večer pred výkonom, nechajte ho na ráno, "odporúča Jiří Kastner.

Čo ja osobne beriem ako veľmi šalamúnske riešenie. A ako to máte vy?

Barbora Topinkova, rungo.cz

20.8.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Barbora Topinkova, rungo.cz   /    Foto: bigstock

Ďalšie články