Proteíny formujú silnú osobnosť. Ako to dokážu?

Proteíny formujú silnú osobnosť. Ako to dokážu?
Zodpovedajú za tvorbu a udržiavanie svalovej hmoty, preto sú základom každého pohybu a spolu s tukmi a sacharidmi patria k dôležitej zložke výživy - tvoria asi 15 % telesnej hmotnosti. Sú v každej bunke organizmu, bez nich by teda neexistoval život. Zoznámte sa s proteínmi.
Proteíny (bielkoviny) bežci často užívajú na budovanie svalovej sily, získavanie vyššej kvality priečne pruhovaného svalstva a jeho rýchlejšiu regeneráciu. Mali by tvoriť jednu z troch hlavných zložiek výživy a sú dôležité pre udržanie celkového pevného zdravia bežca.

Podieľajú sa na stavbe a regenerácii tkanív, patria medzi základné stavebné jednotky kostí, svalov a chrupaviek. Telu dodávajú energiu a sú nevyhnutné pre správny rast a udržiavanie zdravého stavu všetkých častí bežcovho tela.
Považujú sa za kľúčovú zložku výživy a v každodennej strave bežca by mali byť zastúpené minimálne 35 percentami. Mnohí bežci však majú intoleranciu na živočíšne, špeciálne mliečne bielkoviny. Veľký problém im robia aj geneticky modifikované produkty a preparáty s lepkom či sójou, často bez zaručeného organického pôvodu. Vtedy môžu situáciu riešiť unikátne zmesi bielkovín v kombinácii s užitočnými vitamínmi, ako sú A, B1, B2, B3, B5, B6 a B12, D3, biotín, kyselina listová, K1, omega-3 kyselinami a probiotickými kultúrami vo výživových doplnkoch.
Vitamín A (retinol, axeroftol) má veľký význam pre udržiavanie kvality slizníc, ale aj pokožky, zubov, kostí, nechtov. Zvyšuje odolnosť voči infekciám a je súčasťou očného farbiva rodopsínu. Jeho nedostatok sa podieľa na degenerácii spojivových tkanív pri športe, zapríčiňuje suchosť pokožky a slizníc, lomivosť nechtov a väčšiu náchylnosť na rozličné infekcie.

Vitamín D3 (cholekalciferol) je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika, zodpovedá za jeho ukladanie v kostiach a uplatňuje sa v prevencii ich rednutia (osteoporóza). Jeho nedostatok spôsobuje mäknutie a zvýšenú krehkosť kostí a tiež výraznejší negatívny dopad športovej záťaže na kostné tkanivo (aseptické nekrózy - M. Haglund, M. Osgood-Schlatter, M. Scheuermann).

Vitamín K (fylochinón) je nevyhnutný pre tvorbu látok v pečeni uplatňujúcich sa pri zrážaní krvi. Veľkou mierou sa zúčastňuje na metabolizme kostí. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy zloženia kostí, ich rastu a tiež spomalenie zrážania krvi, zvýšenú krvácavosť.

Vitamín B1(tiamín, aneurín) - jeho spotreba v organizme stúpa najmä pri zvýšenom výdaji energie – výraznej pohybovej aktivite. Spolupôsobí pri látkovej premene cukrov. Má ochranný vplyv pre srdcový sval a nervové tkanivá, zlepšuje trávenie. Jeho nedostatok spolupôsobí na zníženie výkonnosti, zvyšuje unaviteľnosť a citlivosť svalstva (najmä dolných končatín) na bolesť, spôsobuje nechutenstvo, poruchy funkcií srdca a nervového systému, nespavosť, bolesti hlavy, pocity na zvracanie.

Vitamín B2 (riboflavín) je dôležitý ako súčasť dýchacích enzýmov, uplatňuje sa v premene bielkovín, tukov a cukrov, chráni a udržuje sliznice, je dôležitý pre videnie. Jeho nedostatok spôsobuje oslabenie organizmu, zápaly ústnej dutiny a jazyka, ústnych kútikov, očné ochorenia, slzenie, zmeny na koži.

Vitamín B3
(niacín, kyselina nikotínová, protipelagrický vitamín - PP) je nevyhnutný pre látkovú premenu všetkých živín, udržiava chuť do jedla, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Jeho nedostatok spôsobuje nechutenstvo, depresie, bolesti hlavy, kožné zmeny, hnačky.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová) zvyšuje odolnosť voči infekciám, únave a stresu, urýchľuje hojenie rán. Podporuje činnosť nadobličiek a tvorbu látok regulujúcich nervovú činnosť. Pozitívne ovplyvňuje kvalitu pokožky a je dôležitý pre svalovú činnosť. Jeho nedostatok môže spôsobovať črevné a žalúdočné poruchy, bolesti hlavy, únavu, pohybové poruchy.

Vitamín B6 (pyridoxín) pôsobí v prevencii depresívnych stavov a je účinnou podporou organizmu pri vysokej tréningovej intenzite. Jeho nedostatok môže viesť ku svalovým kŕčom a poruchám reakcie. Môžu sa dostavovať depresie, únava, nevoľnosť, málokrvnosť (anémia).
Vitamín B12 (kyanokobalamín) je nevyhnutný najmä pre tvorbu červených krviniek, podporuje činnosť centrálneho nervového systému a periférnych nervov, zvyšuje chuť do jedla. Jeho nedostatok má na svedomí nervové poruchy, málokrvnosť (perniciózna – „kosáčiková“ anémia).

Biotín (vitamín H) je potrebný na premenu tukov a bielkovín, účinný proti depresii, pomáha lepšie spracovávať cukry, udržiava pokožku vo sviežom stave. Jeho nedostatok môže spôsobiť svalové bolesti, únavu, stratu chuti do jedla, nespavosť, zápaly čriev a kože.

Kyselina listová
(vitamín M) pomáha pri tvorbe červených krviniek. Jej nedostatok spôsobuje krvácanie z ďasien, straty hmotnosti, poruchy rastu, hnačky, podráždenie (nervové poruchy).

Všetky spomenuté vitamíny skupiny B majú niekoľko spoločných súvislostí. Veľmi intenzívne ich ničí kofeín, ktorý je obsiahnutý v kolových nápojoch a čokoláde - v potravinách a nápojoch obľúbených najmä u športujúcej mládeže s nesprávnymi stravovacími návykmi. Ďalšou príčinou hraničného nedostatku vitamínov skupiny B je nadmerná konzumácia „bieleho“ cukru a bielkovín, časté užívanie antibiotík (ničia črevnú mikroflóru).

Omega-3 mastné kyseliny sú nenahraditeľnou súčasťou výživy, zvlášť pre mozgovú činnosť, pozornosť a sústredenosť. Pomáhajú znižovať hladinu „zlého” cholesterolu a triglyceridov, majú silný protizápalový účinok. Podporujú cievne zdravie, priaznivo ovplyvňujú zníženie tvorby krvných zrazenín, ktoré vedú k srdcovému a mozgovému infarktu. Majú priaznivý dopad na pohyblivosť kĺbov, posilňujú imunitu a zvyšujú vitalitu.

Probiotické kultúry sú telu vlastné kmene baktérií, ktoré sa normálne vyskytujú v tráviacom trakte a majú dôležitú úlohu pri ochrane zdravia i normálnej funkcii žalúdka a čriev. Aj ich vplyvom sa udržiava zdravá a nenarušená črevná mikroflóra podporujúca správne spracovanie a trávenie požitej potravy. Tým sa zvyšuje využiteľnosť životne dôležitých látok prijímaných stravou, ako sú vápnik (kalcium), horčík (magnézium), železo, zinok, meď a ďalšie minerály či stopové prvky. Pokiaľ je črevná mikroflóra vďaka probiotickým kultúram v poriadku a zdravá, vytvárajú sa v nej samostatne aj niektoré ďalšie potrebné látky, ako napríklad vitamíny skupiny B, biotín a vitamín K.

Jedinečnú kombináciu bielkovín a celého radu vitamínov: vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, biotín, kyselinu listovú, ďalej vitamíny C, D3, E, K1, omega-3 kyseliny a probiotiká vo vyváženej dennej dávke môžu futbalisti svojmu organizmu dodať aj prostredníctvom ojedinelého prírodného doplnku výživy Jamieson EssentialsTM plus Protein s tromi príchuťami – vanilkovou čokoládovou a jahodovou. Prípravok navyše predĺži pocit sýtosti, nastolí vnútornú rovnováhu a premôže nutkanie maškrtiť.

Bežci 21. storočia si popri tvrdom tréningu, často aj v extrémnom režime, osvojili rôzne možnosti podpory kvality výkonnosti, tvorby energetických zásobníkov a urýchlenej regenerácie. Svalová horúčka a únava, poranenia svalstva, svalové kŕče a iné nepriaznivé príznaky sa bežcovi, ktorý užíva odporúčané látky, vyhýbajú. A výsledok - silná osobnosť. Fyzicky aj psychicky.
19.4.2019   /   Bežecká škola   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články