Prečo sme unavení? Štyri rady ako predchádzať únave

Prečo sme unavení? Štyri rady ako predchádzať únave
Jedným z dôvodov, prečo ľudia začínajú behať, je, že sú unavení životom. Je to tak trošku paradox, človek sa cíti unavený a nájde si beh, šport, ktorému sa väčšina ľudí bráni, pretože ho považuje za veľmi ťažký, aby mu pomohol od únavy. To je ale u človeka celkom "logický" postup, že si naloží tam, kde by mal ubrať. V prípade behania je to ale dobrý nápad, pretože ak si z behu neurobíte ďalší stres, tak vás stopercentne odstresuje, zbaví únavy, pomôže prežiť šťastné chvíľky a vôbec, naučí vás ŽIŤ.

ÚNAVA

Ak budete citlivo reagovať na signály svojho tela, potom nemusíte mať strach z toho, že by ste precenili svoje sily. Telo má pre túto príležitosť na vás prichystaný jeden stav, ktorý v žiadnom prípade nemôžete nepostrehnúť. Týmto stavom je únava.

Chce si to len uvedomiť, že únava nie je nič negatívneho, únava vám len oznamuje: Daj si pauzu, lebo vyčerpáš svojej fyzické a psychické zdroje. Neplatí to len pre prípady, keď budete vykonávať niektorú z pohybových aktivít, ale všeobecne v živote vôbec. Preto je lepšie včas pribrzdiť a ísť chvíľu krokom, zvážiť si starostlivo ďalší postup, ako zbytočne hazardovať a myslieť si: "Mňa nič neporazí".

Vo chvíli, keď vám telo vypovie službu z toho dôvodu, že ste predtým nereagovali na signály SOS, ktoré vám posielalo, už je väčšinou neskoro, respektíve je neskoro na to, aby sa všetko v krátkom čase vrátilo do stavu, ktorý je pre vás žiaducim. Uvedomte si, že únava slúži vášmu organizmu na to, aby zabezpečil dostatok energie pre činnosť srdca a mozgu a vôbec všetkých životne dôležitých orgánov.

Je dobré si to uvedomiť vo chvíli, keď normálne v dôsledku únavy siahate po liekoch alebo prostriedkoch, ktoré únavu zaháňajú. Vziať na únavu prášok je najrýchlejší spôsob, ako si zarobiť na poriadny problém!


Dôvody vzniku únavy

  • vyčerpanie energetických rezerv
  • nahromadenie odpadových látok
  • metabolické zmeny v činných tkanivách
  • psychická vyčerpanosť - zmeny v nervovom systéme

Únavy sa takmer vždy zbavíte dostatočne dlhým odpočinkom, pretože organizmus má schopnosť sa regenerovať. Trvanie regenerácie je možné skrátiť využitím ďalších prirodzených mechanizmov:

Rady, ako predchádzať únave

  • dostatok kvalitného spánku - miesto, lôžko, poloha pri spánku, odhlučnenie
  • zodpovedajúca výživa - frekvencia a zloženie
  • dostatok vhodných tekutín - doplnenie iónov
  • aktívny pohyb - iný typ pohybu ako normálne vykonávate, napr. preťahovanie

Ak nebudete včas reagovať na prejavy únavy, dostaví sa chronická únava a jej dôsledky bývajú o to horšie, že bude vaším nerozlučným partnerom po veľmi dlhý čas a vy budete márne pátrať: "Prečo som stále tak vyžmýkaný, keď skoro už ani nebehám (neplávam, necvičím, neležím ...), nič nerobím, stále spím?

K tomu, aby sa to nestalo, by vám mali pomôcť nasledujúce informácie.

Príznaky chronickej únavy

  1. strata chuti do jedla a telesnej hmotnosti
  2. nespavosť
  3. bolesti kĺbov a svalov, ktoré nemajú zjavnú príčinu
  4. časté prechladnutie a respiračné ochorenia
  5. podráždenosť a úzkosť, ktoré môžu byť sprevádzané depresiami
  6. nezvyčajne veľké zhoršenie výkonnosti ako v tréningu, tak v pretekoch
  7. neschopnosť podávať lepší výkon v pretekoch ako v tréningu

Ako chronickej únave predchádzať

  • minimalizovanie stresu a obmedzenie činností, ktoré vás fyzicky aj psychicky vysilujú
  • naplánujte si život tak, aby vám zostalo dosť času na spánok
  • dostatok času na regeneráciu medzi tréningami
  • optimálna výživa zaisťujúca dostatok energie a všetkých zložiek, ktoré ľudské telo potrebuje pre svoju činnosť (pre zdravý a plnohodnotný život)
  • jesť v pokoji - žiadny fast food!
  • vedieť si povedať: "Dnes NIE!", keď cítite, že si potrebujete oddýchnuť



3.6.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články