Päť situácií, ktoré dokážu pokaziť zážitok z behu

Päť situácií, ktoré dokážu pokaziť zážitok z behu
Beh je druhá najkrajšia činnosť na svete (tipnite si, ktorá je tá prvá). Keby neexistovalo pár drobností, ktoré sa postarajú o to, aby ste si ho vždy 100% užili, mal by vždy 5 hviezdičiek. Ale o čom sa dá v živote povedať, že je bez chyby?
Bežíte, začínate si beh neskutočne užívať, denné starosti ako by nikdy neboli, dostávate sa na vlnu a vtom vám zrazu na semafore zasvieti červená, zhrnie sa ponožka, z oblohy sa začne znášať dážď, stretnete známeho, ktorého ste dlho nevideli ... Pohoda je razom preč, ste späť v realite.

Beháte, aby ste si vyčistili hlavu, upokojili sa, uvoľnili sa a domov pribehli nabitý energiou, pripravený znovu sa ,,popasovať" s celým svetom a teraz vás nejaká taká drobnosť vyvedie z miery. Sú to naozaj drobnosti, s ktorými, keď sa na ne pripravíme, je ľahké sa vyrovnať a nenechať ich pokaziť nám náš beh a bonusy, ktoré nám prináša.

Smrad nemusí vždy znamenať teplučko

Bežíte, ste krásne rozdýchaný a zrazu váš nos zachytí smrad z cigarety, výfuku prechádzajúceho auta, dámy, ktorá na seba naliala snáď litre parfumu tej najhoršej značky... Ste späť, vaše vnútornosti naznačujú, že chcú von. Všetko, čo ste až doteraz zažívali, je nenávratne preč...

Ako sa tomuto „zážitku“ vyhnúť? Ak sú vaším bežeckým rajom ulice mesta, tak dym z cigarety môžete zachytiť skôr, než ho vdýchnete a jeho poskytovateľa širokým oblúkom obehnúť. Parfumové lady je možné vopred zachytiť horšie, napriek tomu vás skúsenosti naučia, ako také ženy vyzerajú a môžete ich tiež obehnúť. S automobilom je to už horšie. Najúčinnejším prostriedkom je pokiaľ možno sa miestam s autami vyhnúť, alebo behať týmito miestami v čase, keď tí, čo ich spôsobujú, ešte spia, alebo sú v bare.

Zhrnutá ponožka


keď už ste vlastníkom ponožiek, ktoré sa rady zhŕňajú, potom je najlepšie ich podarovať strašiakovi na poli, alebo ich jednoducho vyhodiť a kúpiť si také, ktoré sa nezhŕňajú. Určite sa v tomto prípade oplatí investovať o nejaké euro viac a kúpiť si funkčné bežecké ponožky, ktoré vám nohu perfektne obopnú, nezhŕňajú sa, nevyťahujú sa, nežmolkujú sa a sú teda zárukou, že sa nebudete musieť každú chvíľu zastaviť, aby ste si ponožky vytiahli, aby ste si neodreli nohy a nerobili sa vám pľuzgiere. Navyše vám od nohy odvedú vlhkosť a keď si kúpite ponožky z merino vlny, tak vám ani doma nebudú nadávať, keď ich hneď po dobehu nevyperiete, že zasmradíte celý byt. Ak nemáte ponožky radi vôbec, tak si kúpte triatlonovú bežeckú obuv, ktorá je vyrobená tak, aby ste si neodreli holé chodidlá.

Keď to vôbec nejde

Každý bežec to pozná. Sú dni, kedy to jednoducho vôbec nejde. Môžete sa pokúšať o všemožné fígle a rovnako máte nohy ako z olova hneď ako urobíte prvých pár krokov, niekedy ešte pred tým, než vybehnete. Tep si lieta na hodnotách, ktoré by vystrašili najlepšie trénovaných jedincov a to ste si ešte len zaviazali šnúrky. Tak čo teraz?

Neznamená to, že by ste to mali úplne zabaliť, ale rozhodne by ste sa to nemali chcieť pokúšať zlomiť. Máte na tento deň naplánovaný intervalový tréning? Dajte si len regeneračný beh. Máte pred sebou dlhý vytrvalostný beh? Skráťte ho. To nebude rozhodne známka vašej slabosti, ale naopak to bude známka vašej vyspelosti. Nerešpektovanie signálov svojho tela, pokusy svoje telo pretlačiť vás neprivedú na vrchol - k splneniu vášho výkonnostného cieľa, ale práve naopak do najspodnejších poschodí, k výsledkom, o ktorých ste si mysleli, že už snáď nemôžete nikdy zabehnúť, výsledkom, ktoré prislúchajú začiatočníkom a nie niekomu, kto už behá veľa rokov, alebo aspoň mesiacov.

Niečo iné však je, keď sa o vás pokúša lenivosť, v tom prípade jej ukážte, kto je tu pánom, rýchlo na seba nahádžte bežecké oblečenie, obujte sa a vybehnite!

Náhly dážď

Keď ste vybiehali, bolo krásne bežecké počasie, zrazu sa z ničoho nič priženie lejak. V topánkach vám pri každom kroku žblnká, oblečenie máte na sebe prilepené a chladí. Ak nie ste niekde, kde sa môžete schovať a prečkať ten najhorší nápor dažďa, nezostane vám nič iné, než to vziať športovo. Pokojne si pri tom aj zakričte v zmysle: „Nie som z cukru, nedostaneš ma ...“. Ak sa dá zostávajúca časť vašej naplánovanej trasy zvládnuť do pol hodiny, tak bežte ďalej. Inak vyberte variantu, ktorá vám umožní sa dostať domov čo najskôr. Nesnažte sa však v žiadnom prípade hrať hrdinu s tým, že pračlovek sa s tým musel tiež vyrovnať, ako aj Sparťania.

Uvedomte si, že pračlovek nebol rozmaznaný klimatizáciou a sparťanský bojovník bol povznesený nad všetky zdravotné problémy. Pre vás a váš tréning bude lepšie myslieť na to, že je lepšie nedokončiť jeden tréning než sa prípadne vyradiť z tréningu na niekoľko dní. Toto platí najmä pre počasie, keď je chladno. Ak vás dážď prepadne v lete, bude to zrejme príjemná zmena, ktorá sa zaobíde bez zdravotných následkov, ale aj vtedy je dobré sa po dobehu čo najskôr prezliecť do suchého a ak je to možné, tak si pred tým dať sprchu a pokožku si premasírovať osuškou.

Keď sa chystáte na dlhý beh, pri ktorom viete, že sa hneď tak domov nedostanete, je dobré využiť miesto v camelbacku alebo väčšej ľadvinke a vziať so sebou nepremokavú bundu a suché ponožky. Bundy proti dažďu sa dnes už vyrábajú tak ľahké, že sa dajú často zbaliť do malého vrecka, ktoré sa zmestí skoro všade, tak to využite!

Keď musíš, tak musíš

Niet na svete bežca, ktorý by to nikdy nezažil. Pocit nutkania (či na malú, či na veľkú) sa väčšinou dostaví vo chvíli, keď sa vám to hodí najmenej. Čo s tým? Proste odložiť a bežať ďalej. Ak vás to stretne v meste, je dobré pre tú príležitosť mať pripravené drobné, keby bolo potrebné za odloženie zaplatiť personálu kaviarne, reštaurácie či iného podobného zariadenia, ktorý by bol neoblomný: ,,Bez peňazí ani pes...“

Ak sa vám to stane niekde v parku či v prírode, tak hop do najbližšej verejnej toalety, či za najbližší stromček alebo krík. Dobré je mať pre túto príležitosť vo vrecku či ľadvinke papierové vreckovky, jednoducho byť „vždy pripravený“!

Horšie je to, keď vás to chytí pri pretekoch. Na veľkých pretekoch, hoci sú na to usporiadatelia pripravení, je pred štartom najdôležitejším miestom priestor, kde je niekoľko desiatok verejných záchodov, ktoré sú potom i rôzne rozmiestnené po trase. No áno, ale ako to doniesť až tam, alebo čo ak je rada príliš dlhá a vy už to potom nestihnete?

Potom sú tu rôzne uličky, parčíky, stromy ... Najlepšie však je pripraviť sa už vopred. Pred behom či pretekmi je síce potrebné sa zavodniť, ale nie sa naliať ako pumpa. Pred tréningom či pretekmi vypite asi hodinu vopred (podľa poveternostných podmienok) 0,3 – 0,5 l nápoja. Toto množstvo však pite po malých dávkach a postupne, najlepšie po 0,1 l každých 10 minút, aby sa tekutiny v tele stačili vstrebať a nechceli vás hneď opustiť. Postupné vstrebávanie pomôže aj tým, ktorí majú problém s nutkaním na stolicu po pár kilometroch. Väčšinou je to spôsobené tým, že veľké množstvo tekutiny, ktorú ste vypili v krátkom časovom úseku, sa nevstrebalo a teraz skáče v žalúdku či črevách. Vo vašom zažívacom ústrojenstve potom toto množstvo vody pôsobí rovnako ako účinok zvonu, ktorým sa snažíte uvoľniť upchatý odpad umývadla či vane.

21.3.2017   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články