Napumpujte do seba zdravie. Exotickí pomocníci nielen pre bežcov

Napumpujte do seba zdravie. Exotickí pomocníci nielen pre bežcov
Rekreační aj pretekárski bežci sa snažia zvyšovať svoju výkonnosť a následnú regeneráciu nielen kvalitným tréningom a fyzioterapeutickými procedúrami, ale radi využívajú aj najrozličnejšie dary prírody – či už domácej alebo exotickej. Je ťažké vyznať sa v mytologických receptúrach alebo reálnych pomocníkoch – všetko má čosi do seba, či už imidžovo alebo naozaj. Skúsme sa prizrieť, čo by bežcovi mohlo skutočne pomôcť a neuškodiť.

ARTIČOKA

Veľký jedlý bodliak s listami, ktoré vyzerajú ako ostne - to je artičoka. Pochádza zo severnej Afriky, ale najviac sa konzumuje ako ľahko povarená šalátová zelenina v krajinách Stredomoria. Býva tiež súčasťou pizzy, dá sa grilovať, vyprážať v pikantnom cestíčku, zapekať, konzumovať v sladkokyslom náleve, použiť do polievky alebo pripraviť v podobe ragú ako francúzske ratatouile. Obsahuje pre bežca prospešné látky - železo, niacín, draslík, kyselinu listovú a zinok, ale najmä „špecialitu“ cynarín. Ide o cennú biologickú látku, ktorá priamo posilňuje a ochraňuje pečeň. Zároveň sa podieľa na zdravom vylučovaní žlče, a tak je dobrou prevenciou pred vznikom žlčníkových kameňov. Artičoka znižuje hladinu cholesterolu v krvi, upravuje hodnoty cukru, zlepšuje zažívanie, pôsobí proti opuchom a zápalom kĺbov. Obsahuje veľa vlákniny a úspešne sa používa aj pri rôznych redukčných diétach. Mrazením alebo konzervovaním sa obsah cynarínu v artičoke neznižuje. Na čaj alebo vývar - pije sa pred jedlom - používame usušené listy, ktoré sa zbierajú v období plného jarného kvitnutia alebo nastrúhané sušené korene, ktoré sa vykopávajú v jesennom období. Artičoka nemá žiadne známe vedľajšie negatívne účinky a má priaznivý vplyv na liečenie alergií, čo je vhodné obzvlášť v jarných mesiacoch.

BREČTAN

Brečtan (Hedera helix) je popínavá rastlina s laločnatými listami, známa z lesov aj záhrad a považovaná za akceptovateľnú „burinu“, či prírodnú ozdobu. Ale už starí Gréci verili v liečivú silu brečtanových listov najmä proti rôznym otravám jedlom a používali ich ako obklady pri zápaloch medzi - rebrových a sedacích nervov, reumatických bolestiach kĺbov a „seknutých“ krížoch. Pre dámy je zaujímavá informácia, že brečtanové listy vo forme obkladu čiastočne pomáhajú aj pri prejavoch celulitídy. Tinktúra z brečtanu pôsobí proti zápalom ďasien a bolestiam zubov. Pri dráždivých ochoreniach dýchacích ciest spojených s kašľom, ktoré sú u bežcov na jar veľmi časté, predstavuje extrakt z brečtanových listov účinnú, čisto rastlinnú alternatívu ku chemickým prípravkom. Keď sa konzumuje ako sirup, postupne rozpúšťa hlieny v dýchacích cestách, tlmí sípavý kašeľ a pritom nebráni vykašliavaniu. Nemá však len „chlácholivé“ účinky, ale vďaka antibakteriálnym vlastnostiam pomáha aj pri liečbe. Lieky nenahrádza, no podporuje ich účinky. POZOR! Modročierne bobuľky – brečtanové plody - sa nesmú konzumovať lebo sú jedovaté. Extrakt z nich sa však používa na stmavenie vlasov a oživenie čierneho hodvábu a taftu.

DATLE

Exotické datle sa u nás síce často spájajú iba s vianočným stolom, no ich častejšia, ale kontrolovaná konzumácia však nie je na škodu Pre bežca môžu byť datle kvalitnejšou náhradou „umelých" sladkostí, prospievajú psychike a zvyšujú energetický potenciál. Palma datľová rastie v severnej Afrike a južnej Ázii. Počas zrenia sa plody stávajú čoraz šťavnatejšími a vylučujú lepkavé cukornaté šťavy. Čerstvé aj sušené datle obsahujú najmä železo, draslík, vápnik, fosfor, provitamín A, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú. Vďaka týmto látkam môžu datle dodávať telu bežca energiu a duševnú sviežosť prakticky okamžite po konzumácii, upravujú krvný tlak, prospievajú zdraviu pokožky, zlepšujú kvalitu vlasov, posilňujú kosti a zuby. Jedna datľa doplní unavenému bežcovi energiu na 15 minút preteku alebo tréningu. Plody v sušenom stave majú vysoké percento cukru (27 až 50 percent) a sú tak pomerne kalorické (100 gramov má 1260 kilojoulov), čo musia vziať chtiac-nechtiac do úvahy jedinci s nadváhou i podváhou. Kuriozitou je, že sušené datle majú asi najväčšie množstvo cukru zo všetkých takto spracovaných druhov ovocia. Po vysušení majú byť vláčne, nemajú púšťať šťavu a musia byť dostatočne suché v celej vrstve, aby pri prípadnom skladovaní (vo fľašiach alebo v plechoviciach s vrchnákom) neplesniveli. Pripravuje sa z nich tiež lahôdkový ovocný chlieb, datľový med a sladidlo do kaší aj pečiva. Sú príjemnou raňajkovou pochúťkou v zmesi s vločkami a jogurtom a často sa pridávajú aj do koláčov a zákuskov.

GOJI BERRY

Goji Berry (Lycium Barbarum, Wolfberry) je sladkasté červené ovocie, ktoré tvarom pripomína malé cherry paradajky. Rastie na kríku kustovnice čínskej v Tibete a severozápadných provinciách Číny. Patrí medzi najvýživnejšie plody našej planéty, tzv. superovocie s vysokou koncentráciou vitamínov (B1, B2, B3, B6, A, E, C), minerálov (vápnik, draslík, magnézium), stopových prvkov (zinok, selén, germanium), nenasýtených mastných kyselín (omega 3, omega 6) a ďalších látok. Pravidelná konzumácia goji vo forme čerstvých alebo sušených plodov, štiav a prášku alebo kapsúl z nich je pre bežca zaujímavá, lebo pôsobí na spevnenie šliach, kostí a zubov, má protizápalové účinky, pozitívne vplýva na ochranu pečene aj obličiek, pomáha udržiavať hmotnosť na želateľnej úrovni a znižuje hladinu cholesterolu. Zároveň však posilňuje obranyschopnosť organizmu (imunitu), zvyšuje energetický potenciál a vytrvalostné schopnosti, zlepšuje zrak aj potenciu. U bežca cukrovkára (diabetika) je nápomocná pri udržiavaní hladiny cukru v krvi na želateľnej úrovni a astmatikom znižuje frekvenciu záchvatov.

VČELIA KAŠIČKA

Hustá mliečna látka, ktorú v úli vyrábajú mladé včely z peľu a medu je výnimočnou potravinou, spôsobujúcou, že sa z „určenej“ obyčajnej včely - robotnice stane včelia kráľovná, ktorá má schopnosť klásť vajíčka, rozmnožovať rod a žiť veľmi dlhý kráľovský život. Tento produkt sa nazýva materská včelia kašička (gelée royale) a obsahuje množstvo aj pre bežca atraktívnych látok schopných aktivizovať telesné funkcie, zlepšovať obranyschopnosť organizmu a priaznivo ovplyvňovať tvorbu krvi i spaľovanie cukrov. Sú v nej vitamíny A, D, E, C a komplex vitamínov B, z ktorých je bohatá obzvlášť na vitamín B5 odstraňujúci stres, podporujúci plodnosť i zdravú reprodukciu. Ďalej obsahuje minerálne látky a stopové prvky ako sodík, draslík, mangán, zinok a železo. V regenerácii pôsobí materská včelia kašička pozitívne na mikropoškodenia svalových štruktúr a stavy svalovej únavy, bolesti kĺbov z preťaženia, psychickú labilitu, útlmy a pocity depresie. Pred súťažou sa používa na zvýšenie schopnosti koncentrácie a dobrú stimuláciu mozgovej činnosti. Jej užívanie má priaznivý vplyv úpravu krvného tlaku a zlepšenie krvného prietoku cievami, ako aj znižovanie vysokej hladiny krvných tukov. Ovplyvňuje zápalové procesy vyvolané baktériami a pôsobí na vírusové kmene chrípky A a B, čo ju predurčuje ako vhodný potravinový doplnok pri prevencii a liečbe viróz. Odporúča sa aplikovať nárazovo - 3 až 4 dni vo vyšších dávkach alebo v 14 - 21 dňových kúrach a v kombinácii s medom najmä pri a po mimoriadne namáhavých a fyzicky náročných bežeckých výkonoch, či častej frekvencii súťaží. Najlepšie je podávanie v prírodnej forme, ako zmes 250 gramov medu a 1 gram kašičky, denne jednu polievkovú lyžicu nalačno. Dávku je možné rozdeliť na dve časti – jednu kávovú lyžičku ráno nalačno hodinu pred jedlom a druhú hodinu po večeri. Zmes sa uchováva v chladničke. Vzhľadom na to, že materská včelia kašička veľmi citlivo reaguje na styk s kovmi, používame lyžice a nádoby z plastu alebo zo skla. Pohodlnejšie je používanie liekových foriem – dražé – vtedy jedna dávka obsahuje 17 až 20 miligramov výťažku gelée royale. V prípade extrémnych záťaží, nadmernej únavy a hrozby infekcie sa dajú použiť dve dražé denne, maximálne však po dobu 15 dní. Potom je vhodné dávkovanie prerušiť na 14 dní až mesiac. Materská včelia kašička sa neodporúča tehotným bežkyniam.

KUZU A INÉ

Tradičná čínska medicína poskytuje veľa možností na zlepšenie bežeckej (ale aj inej) výkonnosti dovoleným spôsobom. Medzi oprávnenými hitmi tejto kategórie nachádzame výťažky z rozličných rastlín, húb a ich kombinácie, v tradičnej čínskej medicíne používané viac ako päť tisícročí. Príkladom sú extrakty z „mamutieho“ koreňa kuzu (Puerarua lobata), nazývaného tiež orientálny obor, ktoré pomáhajú pri rôznych typoch bolestí, majú priaznivé účinky na tráviaci trakt, zlepšujú prietok krvi v svaloch a uvoľňujú cievy stiahnuté pod vplyvom napätia a stresu – čo urýchľuje celkovú regeneráciu a zdokonaľuje svalovú prácu bežca. Červené reishi (Ling Zhi - huba nesmrteľnosti a večného života, „božská“ liečivá rastlina) v podobe sirupu a tinktúry fantasticky zlepšuje dýchanie a schopnosť koncentrácie, pôsobí proti bolesti aj únave, posilňuje imunitný systém, výrazne zvyšuje rýchlosť a kvalitu regenerácie. Absolútnou jedničkou pre podporu výkonnosti je v súčasnosti cordyceps, špecifická tibetská huba s neobvyklým cyklom vývinu a existencie (jednu časť svojho biologického cyklu prežíva v podobe rastliny, druhú ako hmyz), známa aj ako Dun čun sja cao – „v zime hmyz v lete bylina“. Z nej vyrobené preparáty sa používajú na zvyšovanie energetického potenciálu bežcov, odolnosti voči ochoreniam a rôznym druhom bolesti. Majú protizápalové a povzbudzujúce účinky veľmi podobné pôsobeniu zakázaných kortikoidov. Zlepšujú dýchanie, prietok krvi telesnými tkanivami, regulujú činnosť obličiek a pečene. Často sa kombinujú s červeným žen-šeňom a materskou včelou kašičkou na elixír sily a vitality. Užívanie týchto preparátov je potrebné konzultovať so špecialistom pri akceptovaní individuálneho biorytmu aj špecifík pohlavnej rozdielnosti bežca – užívateľa a jeho tréningového alebo súťažného cyklu. Akákoľvek anarchia alebo nadužívanie môže mať negatívny účinok na zdravie aj výkonnosť.

MATÉ

Pravé maté pochádza z listov večne zeleného nízkeho stromu cezmíny paraguajskej, ktorá divoko rastie v povodí juhoamerickej rieky Paraná a pestuje sa v Argentíne, Čile, Brazílii, Paraguaji aj Uruguaji. Zbierajú sa mladé vetvičky s jeden až dvojročnými listami a opatrne sušia nad otvoreným ohňom alebo zavesené voľne vo vzduchu, neskôr pražia a drvia. Potom sa nechávajú „odstáť“ mesiac až rok – kvalita zmesi závisí od dĺžky takéhoto zrenia. Maté obsahuje štyri percentá mateínu, chemicky veľmi príbuznému kofeínu. Jeho povzbudzujúce účinky nastupujú pozvoľna a rovnomerne, nie nárazovo. Preto je pitie maté zdravšie ako káva, účinnejšie osviežuje a nie je návykové. V zmesi sa nachádzajú aj vitamíny A, C, E, B1 a B2, antioxidanty, vláknina, živice a prchavé oleje. Konzumácia takéhoto produktu posilňuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a vyplavovať pozáťažové odpadové produkty z tela bežca. Stimuluje činnosť mozgu, udržiava sviežosť, zaháňa pocit hladu a urýchľuje regeneráciu. Pri príprave sa jedna lyžička maté zaleje 1,5 dl vriacej vody, nechá tri až päť minút lúhovať a potom sa scedí. Čím dlhšie sa lístky lúhujú, tým je nápoj povzbudzujúcejší. Denne je možné vypiť maximálne tri takého dávky. ČILI Čili papričky do Európy priviezol Kolumbus a ich botanický názov capsicum frutensens je odvodený od gréckeho slova „kapto“, čo znamená „hryziem“. Obsahujú liečivo pôsobiacu zlúčeninu kapsaicin, dodávajúcu tejto zelenine charakteristickú štipľavú až pálivú chuť. Vzhľadom na to, že kapsaicín urýchľuje látkovú premenu (metabolizmus), čili papričky pomáhajú bežcovi upravovať aj vzhľad postavy. Pokiaľ niekto konzumáciu čili papričiek preženie, odporúča sa vypiť pohár mlieka. To obsahuje bielkovinu kazeín, ktorá ruší účinky kapsaicínu.

ZÁZVOR

Zázvor lekársky (zingiber officinale) je rastlina ázijského pôvodu, ktorá sa na náš kontinent dostala v období antiky a v stredoveku slúžila v podobe korenia ako liek pri morovej epidémii. Obsahuje éterické oleje, silicu a štipľavo ostrú látku – gingerol. Na Slovensku je zázvor známy aj pod menom ďumbier (angl. ginger) a jeho najčastejšie využitie je v kuchyni - ako prímes do cukroviniek (zázvorky, perník), kečupu, kompótov aj koreniacich zmesí a rôznych likérov. Už pred 3000 rokmi sa v Číne a Indii (pod menom adrak alebo sunthi) svetlohnedá hľuza rastliny podobnej zemiaku používala predovšetkým pri liečbe bolestí hlavy a svalovej únavy, a to najmä vo forme čerstvého alebo sušeného nastrúhaného hľuzového koreňa. Priaznivo a veľmi účinne pôsobí zázvor predovšetkým na biochemické procesy v žalúdku, podporu trávenia a spaľovania nadbytočných kalórií, ale používa sa aj pri pálení záhy, plynatosti, pocitoch plnosti, pri otravách jedlom a nutkaní na zvracanie.

MRKVA

Mrkva je síce považovaná za „obyčajnú“ zeleninu, ktorá môže trocha pomôcť so zrakovými problémami, ale jej význam je až prekvapujúco rozsiahly a menej známy. Domovom mrkvy (karotky – z gréckeho slova karoton - koreň a staroslovienskeho mrk – fúz) je Afganistan, avšak do súčasnej podoby ju vyšľachtili holandskí záhradníci v 17. storočí. Je zásadotvorná, čo predstavuje dobrú správu pre potravinové detoxikačné kúry so správnym pH. Mrkva obsahuje tiež množstvo provitamínu A – betakaroténu, ktorý pomáha najmä unaveným očiam bežcov od počítačov, ďalej vitamíny C a E aj komplex vitamínov B a tiež minerály ako draslík, sodík, vápnik, horčík (magnézium), fosfor, síru, mangán, železo, meď a zinok. Podstatný je vysoký obsah vlákniny a pektínu – látky, ktorá viaže ťažké kovy priemyselného odpadu nadýchané zo vzduchu a pomáha ich vylučovať rýchlejšie z bežcovho tela. Pre zdravotne užitočnú konzumáciu je vhodnejšia paradoxne - varená a ešte lepšie dusená mrkva s trochou olivového oleja. Surová má totiž tuhšie bunečné steny a potrebné látky sa počas trávenia ťažšie uvoľňujú – iba tak na 25 percent. Počas varenia aj dusenia sa štruktúra mrkvy upraví tak, že využiteľnosť obsahovaných látok sa blíži k 80 percentám. Počas úpravy hmotnosti a pri behaní v priemyselných zónach a na ulici, problémoch s pečeňou po koncoročných excesoch sa tepelne spracovaná mrkva odporúča konzumovať 4 až 5 krát týždenne.

29.4.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články