Mužské tabu: precvičujte panvové dno a vylepšite si pohyb aj sex

Mužské tabu: precvičujte panvové dno a vylepšite si pohyb aj sex
Panvové dno nie je rýdzo ženskou záležitosťou. Jeho dysfunkcia naopak spôsobuje nemalé problémy aj mužom. Spoznať, ako na tom to vaše je, je jednoduché. A zacvičiť si môžete aj "potajomky" napríklad pri jazde električkou do práce.
Áno je pravda, že ťažkosti s panvovým dnom sa dotýkajú viac žien ako mužov, ale v dnešnej dobe pohybovej abstinencie je potrebné spomenúť, že aj páni potrebujú túto svalovú vrstvu aktívnu a pružnú. Navyše sa ťažkosti netýkajú vždy iba ochabnutého a nefunkčného panvového dna, niekedy môžu byť tieto svalové vrstvy naopak v kŕči a stuhnuté. Tento stav nie je dobrý pre prostatu ani pre bedrovú chrbticu. S cvikmi na panvové dno sa aj muži môžu naučiť vnímať svoje hlbšie svalové vrstvy a rozhýbať ich. 

Funkcia panvového dna (nielen) pri behaní 

Panvové dno zahŕňa tri vrstvy svalov, ktoré dohromady tvoria dno brušnej dutiny. Udržuje teda vnútorné orgány v správnej polohe a zároveň kooperuje s hlbokými chrbtovými svalmi, priečnym brušným svalom, bránicou a zadnými snopcami vonkajších šikmých svalov v tzv. Telesnom jadre. Ochabnuté panvové dno teda nielen spôsobuje inkontinenciu, ale zároveň kvôli nemu môžeme mať problémy s chrbticou, u mužov navyše môže dôjsť aj k poruchám potencie.

Ak navyše beháme, môžeme si predstaviť, ako zvýšený tlak (tvrdé podložky pod.) pôsobia, ak naše panvové dno neplní svoju optimálnu funkciu. Okrem úniku moču nás môžu silne potrápiť bolesti chrbta a znížená stabilita tela, pretože oblasť panvového dna je aj centrom pohybu. 

Horná vrstva svalov panvového dna komunikuje aj s brušným svalstvom. Preto cez aktívne a pružné panvové dno vedie cesta aj k plochému a predovšetkým funkčne efektívnemu brušnému svalstvu. Čo opäť pôsobí preventívne proti zvýšenému tlaku na medzistavcové platničky a vzpriamovače chrbtice.

Ako môžeme vnímať svoje panvové dno? 

 Ak ste doteraz neskúšali svalstvo panvového dna vedome zapojiť, môžete pri močení párkrát prerušiť prúd moču. Spoznáte trochu pocit, ktoré svaly zapojiť. Rozhodne to ale neberte ako vhodné cvičenie pre aktívne panvové dno, pretože prerušované močenie nie je dobré pre močový mechúr. Ide len o vnímanie vnútorných svalov nášho tela.

Základný cvik pre aktiváciu panvového dna 

Základný cvik môžeme vykonávať najprv v ľahu na chrbte. Kolená sú pokrčené a opreté o seba, snažíme sa uvoľniť sedacie svaly. Prsty si môžeme dať do podbruška za tŕne bedrových kostí. Nadýchneme sa a vydýchneme. Po výdychu vtiahneme svalstvo okolo konečníka akoby smerom dovnútra. Pod prstami môžeme cítiť ľahké spevnenie. Postupne môžeme skúšať rozlíšiť predné a zadné oblasť a aktivovať ich striedavo. 

 Neskôr môžeme aktivovať panvové dno aj postojačky alebo pri cvičení (napr. Posilňovanie brušného svalstva sa tým ešte vylepší), takže aj také čakanie v rade môže získať nový rozmer.

Benefity aktívneho a pružného panvového dna 

 Ak ste mladší ročník, aktívny bežec a doteraz žiadne problémy s chrbtom či panvovým dnom nemáte, potom si dozaista hovoríte, prečo toľko starostí. Lenže ak chcete behať v zdraví aj v starobe, stojí za to si pár informácií načítať "do rukáva" a vysypať ich, až budú potrebné. Pretože hormóny, ktoré vám všeobecne svalstvo udržujú pružné, s vekom postupne ubúdajú. 

 Navyše nejde vždy iba o hasenie bolestí a zdravotných problémov. Dôležitá je prevencia a tiež napríklad aj zlepšenie vnímania svojho tela, ktoré potom môžete lepšie ovládať a rozpoznať zdravotné problémy skôr, než vás zastavia. Jogíni považujú oblasť panvového dna za zdroj životnej energie. Takže aj zameranie pozornosti na zdravé, aktívne a pružné panvové dno vám môže dodať viac radosti zo života, viac energie nielen pre beh, ale aj zodpovednosť, ktorú prijmete za svoj život a za svoje telo .... A spomenula som sa, že sa vám navyše vylepší aj sex?
25.11.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Lucie Dorazilová, rungo.cz   /    Foto: bigstock

Ďalšie články