Kedy ešte beháme pre zdravie?

Kedy ešte beháme pre zdravie?
Človek je najohrozenejším druhom na zemi. Súvisí to s tým, že u neho prevláda pocit, že je "nesmrteľný", teda len do chvíle, keď zistí, že na neho platia rovnaké prírodné zákony ako na ostatné živočíšne druhy. Keď zistí, že môže vyhrať občas nejakú tú bitku, ale tú so svojím zdravím a fyzickou kondíciou rozhodne nie. Prekvapenie vo forme vyhorenia chápe ako zradu svojho tela, to, že mu už dlho hovorilo: "bojovník, preraď, vydýchni si, prebehni sa, nadýchni sa, dopraj si slnko, pohodu a pokoj ..." už si nepamätá, pretože všetko ostatné bolo stále dôležitejšie.

Šport by pre človeka nemal predstavovať stres, mal by byť príjemným zážitkom, zmenou, pohladením ..., niečím, čo mu pomôže všetky ostatné stresy zo života aspoň na chvíľu odstrániť. Šport by mal byť krátkou intenzívnou dovolenkou. Nie intenzívnou v zmysle fyzickej a psychickej záťaže, ale intenzívnou čo sa týka uvoľnenia sa. K tomu je veľmi vhodným prostriedkom beh - šport, ktorý je najmenej náročný na čas a ktorý človek môže robiť kdekoľvek.

Beh je tiež výborným čističom hlavy. Ak vám ešte stále príde, že je to málo, aby ste začali o behaní ako športe vhodnom pre vás premýšľať, mám ďalší tromf - beh je šetričom času!


Beh - šetrič času

Na začiatku budete mať zrejme klasický problém - kam s ním, teda nie ako Jan Neruda, ktorý nevedel, kam so starým slamníkom, ale kam si beh vo svojom naplnenom diári napasovať. Ak by som vám mal poradiť, poradil by som vám: nájdite si naň čas ráno - jednoducho rozbehnite svoj ​​deň behom. Získate tým hneď niekoľko bonusov.

- nebudete musieť počas dňa riešiť, či ísť behať alebo absolvovať "dôležitú" pracovnú schôdzku
- že vám nie je úplne dobre a či je teda rozumné ísť v tomto stave behať
- naštartujete svoj ​​metabolizmus
- prekysličíte si mozog, ten vám bude oveľa lepšie pracovať ako inokedy, nápady a riešenia sa pohrnú, čoho výsledkom bude, že čas, ktorý ste si ráno na beh vyčlenili, sa vám nielen vráti, ale dokonca získate času oveľa viac a ten potom podľa uváženia môžete venovať sebe alebo svojim blízkym.

No povedzte, nestojí to za to, dať behaniu šancu?


Kúzlo behu - kúzlo joggingu

Aby mohol beh - jogging, čo je vlastne veľmi voľný beh, na človeka pôsobiť tak, ako je popísané vyššie, treba dodržať pravidlo postupného zaťažovania. Všetci viete, že k svojim vedomostiam, k svojim schopnostiam ste neprišli len tak. Trvalo vám roky, než ste si ich osvojili. Stálo vás to veľa omylov a chýb. My si ďalej povieme, ako k behaniu pristupovať, aby ste sa pokiaľ možno všetkým začiatočníckym chybám vyhli a vaše behanie bolo pre zdravie a nie o zdravie.

Prvé kúzlo behu - postupná záťaž
Toto kúzlo by ste mali uplatňovať v každom športe, s ktorým začínate. Ide o to (hlavne sa to týka tých, čo už roky nič nerobili), že vaše telo, hoci ste napríklad v mladosti športovali aj na vyššej úrovni, už dávno spustlo. Svaly zoslabli, kosti zredli, kĺby stuhli, úpony a šľachy dávno stratili svoju pružnosť. O prípadnej vyššej hmotnosti už nehovorím. Našou úlohou, teda vašou, je dostať všetko do formy a prinútiť telo,, aby sa rozpamätalo na svoju funkciu a začalo ju postupne plniť. Jednoducho musíte začať klásť základy vašej fyzickej kondície tak, aby ste váš pohybový, kardiovaskulárny systém, ale aj vnútorné orgány hneď na začiatku neodrovnali.

Čo si na beh obuť
Dôležité je tiež vedieť sa na beh správne obuť a obliecť. Pokiaľ ide o obuv, odporúčam zájsť do špecializovanej športovej predajne a tam si nechať ukázať všetky značky, ktoré majú na regáloch a zodpovedajú typovo povrchu, po ktorom budete trénovať (cestné, crossové). Pozor! Bežecká topánka sa kupuje vždy o číslo väčšia, ako je číslo topánok, ktoré bežne nosíte. Z týchto ponúk si potom vyberte a odneste tú značku, v ktorej sa vaše nohy budú cítiť najlepšie.

Ako sa na beh obliecť

Pokiaľ ide o oblečenie, rozhodne neprerobíte, keď si kúpite oblečenie z funkčných materiálov. Dobre odvádza pot od tela a rýchlo schne. Na nohy si skôr než bežecké trenky kúpte elasťáky, ak máte pocit, že príliš zvýrazňujú rozmery vášho tela, tak si cez ne potom kľudne natiahnite dlhšie športové trenky. Elasťáky vám však nespôsobia žiadne odreniny, zatiaľ čo u treniek priamo na tele by k nim mohlo ľahko dôjsť. Inak je dobré sa na beh obliecť tak, aby ste vo chvíli, keď vyjdete von, ak sa chystáte behať vonku, pociťovali mierny chlad. Po pár ubehnutých metroch sa zahrejete a bude vám akurát.

Jedlo a pitie
Pred behom, ak pôjdete behať počas dňa, sa najedzte najneskôr 2 hodiny pred výbehom a to niečo ľahšieho v skromnom množstve. V priebehu poslednej hodiny pred behom vypite postupne (tak po 0,1 - 0,15 l) asi 0,3 - 0,5 l vody. Ak pôjdete behať ráno, vypite aspoň 0,3 l vody, tiež však nie naraz, ale postupne.

Po behu sa rýchlo osprchovať a prezliecť do suchého

Po dobehu sa najskôr osprchujte a prezlečte do suchého, rozhodne v tom spotenom nezostávajte, bol by to najrýchlejší spôsob, ako prechadnúť.

Preťahovanie

Rozhodne sa nesnažte preťahovať pred behom, keď ste ešte stuhnutí a studení, natiahnite sa buď v priebehu behu, kedy sa na chvíľu zastavíte, alebo až po dobehu na konci tréningu. Ak je vonku chladno, natiahnite sa až po osprchovaní a prezlečení.

Vzor bežeckého tréningu pre váš šťastný rozbeh

  • po. 26 min indiánska chôdza (striedavo 2 min voľné/vychádzkové/chôdza a 2 min rýchla chôdza) alebo indiánskeho behu (striedavo 2 min chôdze a 2 min pomalého behu). Voľný beh je taký beh, kedy dokážete s okolím normálne komunikovať

  • ut. voľno

  • st. 26 min indiánska chôdza alebo indiánsky beh

  • Št. - Pia. voľno

  • so. 26 min indiánska chôdza alebo indiánsky beh

  • ne. voľno

    Budúci a každý ďalší týždeň si pridajte 4 minúty, podľa toho či začínate indiánsku chôdzou alebo behom, až sa dostanete na celú hodinu, potom už určite začnete zháňať informácie, ako sa pripraviť na 5 alebo 10 km, polmaratón či maratón.

Prečo je potrebné, ak chceme pomocou behu získať zdravie, začať s (roz) behom pozvoľne?
Bežecké telo, to nie sú len svaly, šľachy, úpony, kĺby, kosti, srdce a pľúca, ale aj žalúdok, pečeň, črevá, pokožka, cievy, imunitný systém, lymfatický systém, nervový systém. Často, keď nás niekde pichne či zabolí, začneme hľadať príčinu v preťažení pohybového aparátu a vôbec nás nenapadne, že sme mohli preťažiť úplne niečo iné, alebo sa len zle vyspať. Tak ďaleko sú prepojené a vzájomne spolupracujú všetky systémy ľudského tela. Urobte si teda chvíľku a začítajte sa, porozmýšľajte nad tým, čím urobíte svojmu telu radosť, aby ono na oplátku pôsobilo radosť vám.

Začneme tým, čo poznáte najlepšie, alebo skôr, o čom viete, že pre dobrý beh potrebujete mať v poriadku a o čo sa aspoň nejako staráte.

Pohybový aparát
Aby bol pohyb bežca ladný, musí sa do neho zapojiť skoro 150 kĺbov, fungujúcich ako páka, tlmič alebo pánt a to v súčinnosti s 200 kosťami a množstvom svalov. Tak to je nárez, čo? Pokiaľ ide o kĺby, predstavte si, že chrupavky v nich majú funkciu tlmiča a sú závislé na tom, že sa človek hýbe. Pod tlakom sa totiž tkanivo chrupavky stláča, pri odľahčení zase dvíha. Tlak a odľahčenie pôsobí ako čerpadlo - privádza k chrupavke živiny a likviduje to, čo sa nespotrebuje (produkty metabolizmu a poškodené alebo opotrebované bunky). Vďaka tomu sa kĺbový maz tvorí a optimálne rozdeľuje. Preto je tak dôležité sa hýbať! Len pohybom zaťažovaný kĺb sa totiž patrične prekrvuje, zásobuje živinami a vytvára dostatok kĺbového mazu.

Pohybový aparát okrem pravidelného pohybu potešíte plnohodnotnou vyváženou stravou, minimom stresu, dostatočným spánkom a častým pobytom na slnku a čerstvom vzduchu. Dostatočným príjmom tekutín (optimálna je voda, zriedené ovocné šťavy, zeleninové šťavy, bylinkové čaje). Raz ročne (najlepšie na jar) očistnú kúru.

Pľúca
Viete, ako pomôžete regenerácii pľúc? No tým, že prestanete dýchať, určite nie, ale napríklad tým, že budete dostatočne piť. Čo má pitný režim spoločné s pľúcami, napadne vás zrejme v túto chvíľu. No a vidíte, má a je to dokonca veľmi prosté a logické. Dostatočným príjmom tekutín sa postaráte o to, že vami vdychovaný vzduch sa navlhčí, tým udržíte vlhké sliznice dýchacích ciest a tým sa ochránite pred vniknutím možnej infekcie, pretože vlhká sliznica dýchacích ciest bráni bacilom k ich prieniku do tela. Poznáte príslovie: "To chce pokoj a nohy v teple"? Tak vedzte, že to neplatí len na vašu psychiku, ale dokonca aj vaše pľúca ocenia, keď budete mať nohy v teple, ostatne mnohí z vás už teraz určite kýchajú, pretože na toto zabudli a prechladli od nôh, však? Vaším pľúcam neprospejú naopak cigarety, rôzne alergény, antibiotiká, ozón, alebo príliš suchý vzduch. Čo im však prospeje veľmi, je spev, potrénujete ním dýchacie svaly a bránicu. Takže, ak vám nejde dýchanie, začnite spievať, uvoľníte sa tým a pomôže to aj vášmu behu, pretože vás naučí správne dýchať. Tak ma teraz napadá text jednej piesne: "Len v speve, len v speve, nájdeš svoju úľavu". Pravdou ale tiež je, že keď ráno zhlboka dýcham, tak ma to poháňa si uľaviť celkom inde, čo síce už neprospeje pľúcam, ale môjmu budúcemu behu celkom určite.

Srdce
Všetky orgány, všetky bunky ľudského tela sú závislé na neustálom prúdení krvi. O to sa stará srdce. Krv si môžete predstaviť ako ťažného somára, ktorý má za úlohu doniesť aj do tých najzapadnutejších oblastí (periférii) životne dôležité produkty (energiu, kyslík, stavebný materiál). Srdce to je somárov pohon. Keď nedáte somárovi najesť a napiť, zastaví sa a odmietne ísť ďalej. Povozník sa potom môže zblázniť, ale nie je mu to nič platné, somár bude stáť ako zarezaný.

Čo pozitívne ovplyvní a poteší vaše srdce a krvný obeh? Spánok! Tak ten je vôbec najdôležitejší. Viem, z hľadiska naháňania času sa vám to zdá ako strata času, ale verte, že spánok ničím nenahradíte. Pravidelný pohyb zameraný skôr vytrvalostne než na intenzitu. Ľahká strava (veľa zeleniny, kvalitné rastlinné oleje, ryby, ovocie, syry). Pozitívny prístup k životu. Toto už určite dobre viete, ale viete treba, že ak máte nižší tlak, mali by ste sa vyhýbať dlhému státiu na mieste, keď už vás to stretne, tak sa snažiť aspoň prešľapovať z nohy na nohu, mali by ste častejšie chodiť po špičkách, veľa piť a dostatočne soliť? Naopak, ak máte tlak vyšší, pomôže vám, keď zapracujete na odstránení stresových faktorov, budete častejšie relaxovať, behať vo voľnom tempe, cvičiť jogu, chodiť na prechádzky do prírody, pretože spolupôsobenie slnečných lúčov a pohybu má pozitívny vplyv na reguláciu nášho tlaku.

Cievy
Jesenná čľapkanica, behanie v daždi, v rose, v rannom, podvečernom či nočnom chlade v kombinácii s teplou saunou či inými, napríklad aj príjemnejšími podnetmi, pri ktorých sa vám rozprúdi krv, sú výbornými prírodnými prostriedkami a cestami skvelého stavu vašich ciev. Ale nielen ich. Striedaním studených a teplých podnetov trénujete aj krvný obeh, vegetatívny nervový systém a v neposlednom rade aj imunitný systém. Prečo tomu tak je a ako k tomu dochádza? Ľahko. Teplo totiž spôsobuje rozšírenie ciev, tým podporuje celkové prekrvenie tela a uvoľňuje napätie vo svaloch. Väčšie prekrvenie povzbudzuje látkovú výmenu buniek, redukuje produkciu stresových hormónov a prospieva psychike. Naopak, v chlade sa cievy sťahujú, látková výmena sa spomaľuje, svaly sa napínajú. Celé to funguje tak, že po krátkom podráždení chladom a následnom zahriatí sa cievy rozšíria, svaly uvoľnia a vy potom vnímate v danej oblasti dlhšiu dobu príjemné uvoľnenie a teplo. A teraz si spomeňte, ako sa máte obliekať na beh? Presne! Máte sa obliekať tak, aby ste pri výbehu cítili mierny chlad. Chlad spôsobuje, že sa cítite na začiatku trošku stuhnutý (svaly sú napnuté), po krátkom čase vám začne v tele prúdiť krv, zahrejete sa a je vám skoro ako v raji, bez ohľadu na to či prší, je hmla alebo padá sneh . Aj preto neexistuje zlé počasie, ale len zle oblečený bežec.

Žalúdok - trávenie
Jesť počas behu, v náhlivosti, vám moc nepomôže, takže až si vo svojom diári budete plánovať, čo ktorý deň musíte urobiť, napíšte si tam aj raňajky, obed, večera a na každé to jedlo si tam nechajte aspoň pol hodiny.

Keď jedlo len tak zhltnete počas dňa, medzi prácou, tvoríte si žalúdočné vredy, a nielen to:
Keď jedlo poriadne rozhryziete, premiesite so slinami obsahujúcimi tráviace enzýmy, nebudete potrebovať Wobenzym, pretože, enzým amyláza hneď v ústach premení sacharidy na cukry. Hlavne však enzýmy v slinách sa vysporiadajú s mikróbmi obsiahnutými v jedle. So zvyšnými choroboplodnými zárodkami si potom poradia žalúdočné šťavy. Žalúdočné šťavy okrem toho, že sa vysporiadajú s choroboplodnými zárodkami, aktivujú tvorbu železa a vitamínu B12, ktoré sú nevyhnutné pre krvotvorbu a pomáhajú štiepiť bielkoviny a trávenie tukov. Natrávenina zostáva v žalúdku 1 - 7 hodín, podľa toho, čo sme zjedli.

Čím uľahčíte žalúdku a tráviacemu systému v ich ťažkej práci
Žalúdku a tráviacemu systému uľahčíte ich prácu, keď budete prijímať plnohodnotnú, vitálnu stravu. Proste žiadne náhrady, ale len ozajstné potraviny. Na jedlo si urobíte dosť času. Nebudete sa prejedať. Nebudete fajčiť a piť alkohol. Nebude v sebe "dusiť" smútok, ale naopak sa ho budete snažiť spracovať, aktívne sa s ním vysporiadať. Budete sa pravidelne hýbať, pohyb - chôdza, beh, poskoky pomáhajú pohybu prijatej stravy vašim tráviacim ústrojenstvom až do konečníka a von z tela.

Pečeň
Máte radi pečienku? Priznám sa, že ja áno. Teraz ale nehovorím o tej na cibuľke, ale tej našej a tú by sme mali mať obzvlášť radi, pretože je to orgán, ktorý sa v našom tele najviac narobí, dokonca oveľa viac ako naše srdce. Takže nie je vôbec divu, že keď nám začne pečeň štrajkovať, ide to aj s celým človekom pekne z kopca a môžete trénovať ako diví, a? No a prd. Ak ste unavení, pravdepodobne ste niečo urobili svojej pečeni, pretože pečeň je najväčším a centrálnym orgánom látkovej výmeny. Je chemickým laboratóriom, elektrárňou, čističkou, producentom hormónov, kontrolným úradom a chladničkou. V miliardách pečeňových buniek prebieha cez 500 rôznych procesov, len náhodne - napríklad sa v nich vyrábajú krvné bielkoviny, vitamín D3, ktorý zodpovedá za rovnováhu vápnika v tele, produkujú enzýmy, ukladajú vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E). A keď sa potrebujete detoxikovať, pretože ste sa niečím "otrávili", zase to musí vyriešiť pečeň. Takže keď vám hovorím, že si máte dať raz za týždeň oraz, tak myslím najmä na vašu pečeň, a to isté platí aj o celom posezónnom období.

Obličky
Viete napríklad, že denne pretečie obličkami až 1500 litrov krvi? Aby ale mohlo obličkami pretiecť toľko krvi, tak je treba telo dostatočne prelievať, teda piť. Ja viem, keď človek veľa pije, naháňa ho to zase vylúčiť, čo je síce niekedy otravné, na druhú stranu tým preplachuje močový mechúr, čím znižujete možnosť infekcie. Obličky a močový mechúr majú tiež rady teplo, zvlášť ich potešíte, keď máte v teple nohy. Nožné kúpele napríklad povzbudzujú prekrvenie panvy, naopak chladom oslabený imunitný systém nedokáže chrániť močový mechúr pred prenikajúcimi mikróbmi. Tak ma napadá, že obzvlášť bežkyne sa sťažujú na časté zápaly močového mechúra, či ono to nemá niečo spoločné s tým, že po skončení behu zostanú prepotené ešte "chvíľku", aby si dopovedali, čo si nestačili povedať pri behu? Obličky posilníte, keď budete konzumovať vyváženú stravu s dostatkom zeleniny, ktorá okrem vody vo forme, ktorú telo najlepšie vstrebáva, obsahuje aj množstvo vitálnych látok. "Napodiv" obličky, tak ako iné vnútorné orgány, nepotešíte nadmernou konzumáciou liekov, a to aj takých, ktoré si vezmete preventívne, aby vás nič nebolelo!

Črevá
Tak, a pokračujeme v očiste tela i ducha. Teraz si zoberieme na mušku črevá. Možno sa bude zdať niekomu divné, prečo by sa mal zaoberať tým, čo svedčí črevám, ale my bežci vieme, že keď si naše črevá "postavia hlavu", tak ani beh za veľa nestojí. Proste k tomu, aby sme sa cítili po všetkých stránkach fit, potrebujeme mať aj črevá v kondícii. Črevá budú spokojné, keď váš jedálniček bude obsahovať veľa vlákniny, tá ich vyčistí a budú schopné vstrebávať všetko, čo do nich potom natlačíte. Črevám rozhodne nesvedčí nadmiera bieleho cukru a bielej múky. Črevám tiež nesvedčí, keď človek fajčí, nesvedčia im ani lieky. Nesvedčí im ani alkohol, ba ani znečistené ovzdušie. Ako vidíte, črevám nesvedčí presne to, čo všeobecne nesvedčí človeku. Takže z toho je zrejmé, prečo je dobré čreva udržiavať v pohode. Keď sú črevá v pohode, človek nemá zažívacie ťažkosti, naopak, keď ich preťažuje, začne ho bolieť brucho, má pocit plnosti, trpí zápchou, alebo naopak hnačkou. Čo viac, črevá v nepohode majú vplyv aj na oslabenie imunity, vznik plesňových ochorení, neznášanlivosť potravín, ale aj neznášanlivosť všeobecne. Zlé črevá môžu vyvolávať aj alergické reakcie, bolesť hlavy alebo byť príčinou kožných chorôb. No a to by snáď už stačilo. Ako vidíte, črevá nie sú len obyčajné rúrky, cez ktoré prepasírovávame, čo na tanieri vidíme, ale sú svojbytným orgánom, o ktorý je dobré sa starať.

Pokožka
Jesen a zima sú obdobia, keď dostáva pekne zabrať orgán, ktorý je veľmi citlivý na zmeny počasia - pokožka. V lete, to sa o ňu staráme ako o bábätko, aby sa nám náhodou nespálila, ale na jeseň či v zime už máme za to, že ju stačí skryť pod odev a je postarané. To je ale omyl, pokožka má v živote veľa funkcií, len námatkovo napríklad spoločne s pečeňou, obličkami, črevami a pľúcami zodpovedá za vylučovanie a detoxikáciu. Odvádza škodliviny z tela pomocou potných a mazových žliaz. Preto si zaslúži, aby sme sa o ňu dobre starali, takže si povieme, čo je pre ňu dobré. "Prekvapivo", ako u všetkých iných orgánov, je to dostatočný prísun tekutín a spánok. Dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Obzvlášť rada si pokožka zamaškrtí na vitamíne E, ktorý podporuje tvorbu jej buniek. Vitamín E je obsiahnutý napríklad v avokáde, v slnečnicovom oleji a oleji z pšeničných klíčkov. Pokožka ocení, keď sa o ňu budete prirodzene starať, ale pozor, zase to nepreháňajte, pretože na druhej strane príliš časté kúpanie a sprchovanie s použitím agresívnych syntetických prísad jej moc neprospieva či dokonca ju poškodzuje.

Imunitný systém - lymfatický systém
"Tak, a teraz si urobíme krásnu kolísku", hovorím, keď preberáme prirodzený bežecký štýl a ukazujem, ako sa prevalíme od päty, cez stred chodidla na špičku. Potom nasleduje otázka: "Viete, kde má lymfa srdce?", načo nasleduje dlhé mlčanie. "Nevedia, oni nevedia", a nie je sa čo čudovať, lymfa predsa srdce nemá, aspoň nie také, ako krv, ktorú rozháňa do nášho tela naozajstné srdce. A napriek tomu lymfatický systém svoje srdce má a to dokonca hneď dve. Sú ním naše chodidlá. Preto je tak dôležité, aby človek chodil, behal, aby k pohybu používal svoje nohy. Každým krokom totiž urobíte malý zázrak, rozprúdite lymfu vo svojom tele. A priatelia, lymfatický systém má veľa čo do činenia s imunitou = zdravím. Tak už konečne viete, prečo pohyb, najmä potom beh a chôdza, sú tým najlepším liekom na všetky rôzne choroby? Pokiaľ ide o jedlo, svoj lymfatický systém potešíte, keď budete jesť plnohodnotnú stravu, bohatú na vitamín C (šípky, čierne ríbezle, rakytník) - zvyšujú odolnosť vášho tela, bohatú na selén (biozelenina, hríby, orechy) - posilňujú obranný systém. Lymfatickému systému prospejete aj dostatkom spánku, odbúravaním stresov - stres oslabuje imunitu. Pomôže tiež, keď budete svoje nohy držať v teple, pretože teplé nohy pomáhajú prekrvovať oblasť hlavy, čím sa posilňuje ochranná bariéra sliznice nosohltana. A ako som už zdôraznil vyššie - veľa sa hýbte, chodievajte, behajte, pokiaľ možno vonku na čerstvom vzduchu, pod šírou oblohou, tak najlepšie urobíte svoj ​​,,života beh,, šťastným.

A nakoniec som si nechal systém, ktorý nás najčastejšie (snáď okrem zväčšujúcich sa čísel vypovedajúcich, že naša hmotnosť má stúpajúcu tendenciu) najčastejšie donúti zamyslieť sa nad tým, či by nebolo dobré začať behať.

Nervový systém
"Si kôpka nervov", tu a tam človek počuje, keď sa "sype". A ono to skutočne tak je - sme kôpka nervov, akurát, že tá kôpka je natiahnutá krížom krážom celým človekom, takže nečudo, keď sa to niekde pomotá, zauzlí a v snahe to uvoľniť s nami pekne šklbe. Nervy, nervový systém, či chceme či skôr nechceme, najviac v živote vnímame, nech je v pohode či nepohode, bolo by teda chybou si ho tiež neprebrať. Pokiaľ ide o jedlo, tak nervom prospieva také, ktoré obsahuje veľa vitálnych látok, aby som tak povedal - je živé, skutočné, teda žiadne náhrady, najmä potom veľa olivového oleja a zeleniny, čomu sa tiež hovorí "brainfood" - potrava prospievajúca mozgu. Svojim nervom, nervovému systému veľa poslúžite, keď budete tráviť veľa času na čerstvom vzduchu, pod šírou oblohou, aktivujete tým tvorbu melatonínu - hormónu šťastia a zdravého spánku. Keď beháte vonku, zhlboka dýchate, pripravujete doslova a do písmena svojim bunkám kyslíkový kúpeľ, čo prospieva látkovej výmene (metabolizmu), pomáha lepšie vylučovať z tela jedy, ktoré sú často zdrojom psychických porúch. Nie nadarmo sa pri zlej nálade, keď sa vás niekto spýta "Ako sa máš?" často odpovedá "Nič moc, som nejaký otrávený". Tiež slniečko veľmi prospieva našim nervom, tiež farby a vône. Takže je to jasné, oblečte na seba bežecké veci a choďte nakŕmiť svoje nervy do prírody!

8.10.2014   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články