Kadencia: Keď skáčete, nemôžete behať ako Scott Jurek!

Kadencia: Keď skáčete, nemôžete behať ako Scott Jurek!
Keď pozorujeme ladný gazelí krok afrických bežcov a porovnávame ho so svojou telesnou konštitúciou, prestávame mať chuť behať. Hovoríme si: "Tomu sa nedá konkurovať!" A máte pravdu - nedá! Teda, keď sa bude snažiť behať rovnako ako oni. Ale čo takto to skúsiť inak?
Presne tak. Nikdy sa nikomu nevyrovnáte, keď ho budete napodobňovať. Platí to v tréningu - v jeho skladbe, pretože ľudia nie sú rovnakí. Platí to aj v štýle behu. Každý musí nájsť svoj vlastný osobitý štýl, ktorý ho privedie najbezpečnejšie a najrýchlejšie do cieľa, pričom bude na neho aj pekný pohľad, pretože pobeží uvoľnene.

Pre vytrvalcov existujú dve cesty, ako sa zrýchliť:

  • zvýšiť frekvenciu svojich krokov
  • predĺžiť krok
Ak chcete uspieť, urobte svoj členok flexibilnejší, svaly pružnejšie a tiež spolupracujúce.

Každý bežec by mal podľa svojej individuálnej biomechaniky využiť optimálnu kombináciu dĺžky kroku a frekvencie.

Pri došľape dbajte, aby vaša noha došľapovala pod vašim ťažiskom. Rozhodne sa vyvarujte prehnane dlhým krokom, pretože keď ide vaša noha ďaleko pred ťažisko vášho tela, tak narušíte plynulosť behu (skáčete - skákanie nie je beh, videli ste niekedy bežať žabu?). Príliš krátky krok vás zase bude stáť príliš veľa energie a kyslíka. Tým utrpí efektivita vášho behu.

Dôležité je nájsť ideálny rytmus a dĺžku kroku, pri ktorých budete spotrebovávať čo najmenej energie a kyslíka.

Ideálne je, keď máte možnosť zabehnúť na atletickú – 400 m dráhu, na ktorej môžete testovať rôzne tempo. Ak nemáte k dispozícii atletickú dráhu, nájdite si rovný úsek cesty zodpovedajúcej dĺžky. Cieľom testu je nájsť frekvenciu a dĺžku kroku - rýchlosť, ktorou budete schopní bežať dlhšie bez zjavných výkyvov (pri optimálnej tepovej frekvencii - pre každú pretekársku trať je iná). Na toto by ste mali byť schopní prísť sami, bez cudzej pomoci. Proste mali by ste sa naučiť nielen ovládať svoje telo, svoj krok, svoj dych, ale mali by ste sa naučiť počúvať, čo vám tým vaše telo oznamuje.

Pre vašu predstavu - dobrí atléti behajú frekvenciou krokov - kadenciou cca 180 krokov za minútu, čo predstavuje 3 kroky za sekundu. Ak zistíte, že vaša kadencia je nižšia ako 180 krokov za minútu, mali by ste sa pokúsiť ju na túto hranicu dostať. Ale ako vyššie uvedené, dôležité je ctiť vašu prirodzenú biomechaniku pohybu. To znamená, ak vám bude vyššia kadencia nepríjemná, zostaňte na tej, ktorá vám vyhovuje.

S dĺžkou kroku je veľmi úzko spojený aj zdvih kolena. To je ďalší veľký žrút energie. Keď zdvíhate koleno príliš vysoko, je to pre vytrvalostného bežca veľmi neekonomické. Pri behu by malo čo najviac energie smerovať do horizontálneho, nie do vertikálneho pohybu. Vaše ťažisko by malo byť pokiaľ možno stále v jednej rovine (výške).

Dĺžku vášho kroku ovplyvní, ako máte skrátené - respektíve pružné - svaly. Pokiaľ ide o kadenciu krokov, tak s ňou vám zase pomôže pravidelné vykonávanie bežeckej abecedy.

Pri behu je dôležitý aj rytmus dýchania. Platí pri ňom to isté ako u biomechaniky pohybu, to znamená, že intenzita dýchania by mala zodpovedať vašej rýchlosti a mala by vám byť príjemná. Existujú určité vzorce, koľkokrát sa nadýchnuť pri rôznej frekvencii krokov, ale berme to tak, že to je už vyššia matematika pre skutočnú bežeckú špičku. Pre vás je dôležité, aby ste sa pri vytrvalostnom behu pokiaľ možno nedostávali do anaeróbnej zóny, to znamená, že vám dôjde kyslík.

16.5.2017   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články