Je lepšie piť ľadové alebo teplé nápoje?

Je lepšie piť ľadové alebo teplé nápoje?
Ak pijeme pre uhasenie smädu, tak rozhodne vlažné alebo teplé. Studený nápoj nie sú naše bunky schopné vstrebať a tak si ich musí organizmus najskôr ohriať - to nás stojí nejakú energiu. Sliznice v ústach, hrtanu, žalúdka a čreva z toho tiež nie sú nadšené - nútime ich makať inak, než na čo sú stavané. Najdôležitejšie ale je, že ako je nápoj pripravený pre príjem bunkou, zaberie to nejaký čas a za tú dobu sa môže náš organizmus dostať do vodného deficitu - dehydrovať.

Tým, že sliznice úst, hrtanu, žalúdka, čreva makali na ochladení nápoja, vytvárali energiu - veľká časť prijatých tekutín potom poslúžila len k ich ochladeniu - videli ste chladiace veže napríklad pri Jaslovských Bohuniciach ? V našom organizme to funguje rovnako. K ochladeniu zase potrebuje vodu.

Ak v lete pijete len studené nápoje a pijete ich veľa, možno sa čudujete, prečo máte stále smäd - no teraz už možno viete prečo!

Čo spôsobí v našom tele dostatok vody a čo jej nedostatok?

Dostatok vody

* Vhodné prostredie pre látkovú výmenu
* Primerané prečisťovanie organizmu
* Ochrana pred tvorbou močových kameňov - rozpustí ich skôr ako môžu vzniknúť
* Lepšie prekrvenie svalstva a nervového systému - zrýchli reakcie - zrýchli náš krok

* Primeraná stolica - bez vody sa upchávajú

Nedostatok vody - dehydratácia

* Poruchy krvného obehu
* Bolesti hlavy - vaše večné migrény, dámy!
* Strata koncentrácie - nebezpečné aj pri riadení auta

* Poruchy trávenia - vidíte, aká je to blbosť myslieť si, že je dobré chudnúť tým, že sa poriadne vypotíte a potom telo trápite  tým, že nepijete

* Poruchy močenia
* Poruchy obličiek - vznik obličkových kameňov
* zápcha
* Poruchy vnútorného prostredia organizmu (pri extrémnej dehydratácii) - prípady úmrtia pri maratónoch, ale aj pobytoch vo vysokých nadmorských výškach, dehydrovať môžete i v mraze

* Strata pružnosti pokožky

Ako sa správne zavodňovat - hydratovať

* Deň začnite vypitím 0,5 litra vlažnej vody (môžete do nej nakvapkať šťavu z čerstvého citróna alebo limetky) alebo slabého bylinkového alebo bieleho čaju
* Pite pred jedlom a počas dňa - medzi hlavnými jedlami
* Pite prednostne vodu alebo pramenité prírodné vody
* Sledujte, koľko toho počas dňa vypijete - naplňte si ráno v práci fľašu alebo džbán vodou a hneď budete vedieť, koľko ste toho vypili
* Minerálne vody pite počas leta častejšie (vypotíme viac solí - minerálov), ale striedajte ich s čistou vodou alebo zeleným či bielym čajom
* Udržujte svoj moč bezfarebný alebo svetlý* Objem tekutín - ak sa extrémne nepotíte, by nemal prekročiť 5 litrov za deň, nadmerný príjem tekutín môže byť nebezpečný - zrieďuje krv a vyplavuje z tela minerály

Prečo mnohí z nás nepijú?

Nemám smäd

Mnohí z nás sú vystavení tlaku - stresu, proste taká je doba. Zaujatí inými problémami a povinnosťami nevnímame prvé signály o nedostatku vody v tele. Pracujeme ďalej, dokonca aj vtedy, keď už smäd intenzívne pociťujeme.
Ďalšou kategóriou sú ľudia, ktorí nepijú, pretože potom by museli často chodiť na toaletu:). Skvelé, ešte prestaneme jesť, aby sme nemuseli strácať čas nákupy a ..., Pamätáte si ešte, ako dlho vydržíme bez vody?

Nepijem, pretože sa potím

Tiež dobre šialený dôvod!

Možno už ste to sami zažili, možno aj sami na sebe - ako by som niektorých z vás počul: "Nepijem, pretože sa potom potím," alebo "Vždy, keď sa napijem, tak ma potom zaleje pot!"

Toto často stretáva obéznych ľudí, ľudí, ktorí pijú, až keď už sú naozaj smädní, až keď majú jazyk ako šmirgeľ a ich telesné jadro je ako rozpálený kotol - v tú chvíľu, nútení neodkladnou potrebou sa napiť, ochladiť sa, nalejú do seba veľké množstvo vody. Už ste niekedy hasili vodou ohnisko? Presne to sa stane s vodou, ktorú tento človek do seba naleje - okamžite sa vyparí a ako inak, vo forme potu. Naše telo to jednoducho inak nevie.

Ako som už povedal, často toto stretáva obéznych ľudí, ktorí si svojou obezitu privodili aj tým, že málo pijú, pretože potom sa ich telo nemôže zbaviť produktov svojej látkovej výmeny, jednoducho mu chýba transportér - koliesko - VODA, ktorá jediná v našom tele dokáže všetko to, čo naše telo nedokáže zúžitkovať, zase vyniesť na svetlo božie a potom do septiku.

Problém - obezita sa nepodarí zrejme úplne u tohto človeka "len" správnym pitným režimom odstrániť - veľmi často sú jej príčinou aj nejaké genetické - vrodené - dispozície, ale rozhodne mu pomôže aspoň nejakých kílečiek zbaviť. Som si istý, že takýto človek už za jeden mesiac zaregistruje úbytok váhy, prestane sa potiť po napití - nebude dôvod, jeho vnútorný kotol sa už nebude prehrievať, bude sa cítiť vitálnejší - život vďaka stálemu prísunu vody v ňom začne prúdiť a ak trpel aj migrénou, čo je častý dôsledok dehydratácie, táto buď úplne ustúpi, alebo nebude aspoň tak urputná.

Niečo o vode z kohútika

V Slovenskej republike je voda z verejných vodovodov bezpečná. Jedná sa o jednu z najviac kontrolovaných "potravín", ktorá je naviac optimálne skladovaná. Celý proces výroby a distribúcie vody podlieha prísnym a pravidelným kontrolám, sleduje sa viac ako 100 parametrov. Ak sa vám doma objavia vo vode nejaké nečistoty, pravdepodobne sa tam dostali z vášho potrubia - z potrubia vo vašom dome.

Voda z našich kohútikov tečie chlórovaná, ale to je daň za jej bezpečnosť pre náš organizmus resp. daň za to, aby sa v nej nemohli usadiť baktérie, ktoré by nám mohli spôsobiť rad zdravotných problémov. A verte, že to množstvo chlóru, ktoré sa nachádza vo vode, vás rozhodne nemôže zabiť a dokonca vám nemôže ani uškodiť.

Je lepšie nechať vodu z kohútika chvíľu odstáť, alebo ju radšej prevariť?

Lepšie je ju nechať odstáť, stačí pár minút a chlór z nej vyprchá. Baktérie už zlikvidoval chlór a ak ju budete prevárať, dosiahnete tým jedine vyššiu koncentráciu minerálov. Pozrite sa občas do vašej varnej kanvice a uvidíte, ako by to mohlo vnútri vás po čase vyzerať, ak budete vodu prevárať.


Voda zo studničiek

Ak si ju dáme občas, pri túlaní sa krajinou, určite osvieži, ale piť iba ju, nosiť si ju domov na pitie a na varenie nie je rozhodne najlepší nápad, na chuti sa totiž mikrobiálne znečistenie neprejavuje.

Ovocné a zeleninové šťavy

Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy áno, ale skutočne čerstvé, napríklad tie, čo si vyrobíte sami doma na odšťavovači, alebo si ich kúpite v nejakom ovocnom bare, kde je priamo pred vašimi očami vyrobia, prípadne kúpite Bio-šťavu, u ktorej máte istotu, že nebola "vylepšená" žiadnymi konzervantami. V tom prípade 2 - 3 dl denne neuškodí, skôr naopak, pretože ich prostredníctvom do tela dostanete rad čerstvých vitamínov, minerálov v tej podobe a množstvo, ktoré je vaše telo schopné dobre vstrebať a ďalších bio-aktívnych látok, ktoré vášmu telu pomôžu lepšie zvládať všetko, čo na neho nakladáte.



30.5.2016   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: bigstock

Ďalšie články