Fľaša, opasok, vesta: v čom si pri behu nosiť vodu?

Fľaša, opasok, vesta: v čom si  pri behu nosiť vodu?
Tri najdôležitejšie zložky letného tréningu sú: Voda, voda a ešte raz voda. Prijímanie tekutín je jednoducho nevyhnutnosť a v letných mesiacoch to platí trojnásobne. Vybehnúť bez pitia je rozhodnutím proti zdraviu a tak si vodu treba zobrať so sebou. Ale ako? Riešení je niekoľko, v skratke ich zhŕňa fľaša, opasok a ruksak.

Fľaša:

Keď bežci z generácii pred nami riešili podobný problém zobrali fľašu do ruky a bežali. Je to najjednoduchší spôsob, ktorý prirodzene pretrval dodnes, čo sa však zmenilo je spôsob ako túto metódu vylepšili výrobcovia bežeckých doplnkov.

Začneme firmou Salomon a produktom S LAB SENS či najnovšie PARK HYDRO, teda ľahkou rukavicou, ktorá obopne dlaň a zároveň vytvorí úložný priestor pre fľašu. Výhodou je nielen to, že fľašu nesie za vás, keďže ju netreba nevyhnutne držať v dlani, ale aj to, že izoluje teplo a zabraňuje nežiaducemu ohrievaniu tekutiny. K rukavici pridáva Salomon aj voľne tvarovateľnú fľašu, vďaka ktorej môžete zostávajúcu tekutinu obopnúť v dlani a predísť tak často nekomfortnému natriasaniu.


Na rovnakom princípe - rukavica s tvarovateľnou fľašou, funguje aj Race Ultra 0,25 Bottle. Spoločnosť Inov-8, ktorá je jej výrobcom, vtesnala rukavicu do jedného pútka a okresala tak jej veľkosť i hmotnosť na minimum. Výhoda je zrejmá. Po dopití vody fľašu pohodlne schováte do vrecka a pokračujete v behu bez obmedzenia.


Samozrejme, komu by tvarovateľná fľaša nevyhovovala, k dispozícii je celá škála viac či menej invenčných možností.

Ľahko dostupná je rukavica s klasickou umelou fľašou doplnená o úložný priestor. Tento princíp využíva výrobca Camelback, Nathan, Amphipod a mnohí ďalší.

Zaujímavou alternatívou je takisto aktuálna novinka s názvom Swiggies, predstavujúca náramok na ruku fungujúci ako nosič tekutiny či fľaška s otvorom v tele špeciálne vytvarovaným tak, aby umožňoval bežcovi vhodné uchopenie.

Špeciálny tvar má aj fľaša od výrobcu Simple, ktorá je navrhnutá tak, aby ste si ju mohli poľahky založiť za nohavice. Zmienená novinka je akýmsi hybridom medzi fľašou a hydratačným opaskom a práve opasok je druhou základnou alternatívou pri dopĺňaní tekutín počas behu.


Hydratačný opasok

Fľaša hrkajúca s každým naším krokom upevnená na nesprávnom opasku zrejme nie je najideálnejšou predstavou bežeckého tréningu. Na výbere hydratačnej ľadvinky si preto treba dať záležať, správna voľba totiž prináša hneď niekoľko výhod. Prvou je fakt, že tekutinu nemusíme niesť v ruke, tou druhou kvantum úložného priestoru. Každý opasok totiž disponuje extra vreckami, ktoré pokojne schovajú kľúče či mobil, niektoré dokonca aj jedlo či vetrovku. Stačí si len vybrať.

Okrem úložného priestoru rozhoduje, pochopiteľne, aj objem, respektíve počet fľašiek. Na trhu nájdeme opasky s jednou, dvoma, troma či štyrmi fľaškami, pričom každá z možností má svoje plusy aj mínusy.


Pri jednej fľaši má bežec pitný režim na jednom mieste a občerstvenie pod lepšou kontrolou. Zväčša sa však zrieka rovnováhy, keďže tekutinu nemôže rozložiť rovnomerne po oboch stranách tela. So spomínaným problémom sa výborne popasoval Amphipod, ktorý sa vďaka minimalistickému opasku s relatívne veľkou fľašou umiestnenou naležato v zadnej časti tela stretol s pozitívnym ohlasom bežeckej verejnosti.

Výhodou hydratačných opaskov s dvoma či viacerými fľašami je možnosť rozložiť objem po oboch stranách tela a garantovať tak bežcovi lepšiu vyváženosť i ľahšiu dostupnosť tekutiny. K obom funkciám pridal Filetic reflexné prvky či neoprénové puzdro, ktoré udrží smartfón a hotovosť v suchu a aj vďaka tomu je jeho hydratačný opasok iFitness 16-ounce vôbec najobľúbenejším bežeckým opaskom aktuálneho kalendárneho roka.

Na druhej priečke sa nachádza trojfľaškový Fuelbelt R30 Revege, ktorý disponuje dokonalým rozložením hmotnosti a hoci unesie veľký objem vody, nikdy sa s ním necítite nekomfortne. Fľaše sú uložené v plastových puzdrách, ktoré sú vytvarované pre čo najľahšie vyberanie, potešiteľné je aj výborné odvádzanie potu, úložný priestoru či reflexné prvky.

Pri voľbe s dôrazom na úložný priestor vystupuje do popredia značka Salomon. Tá svoje výrobky špecializuje na beh v náročných podmienkach a tak bežcovi ponúka najväčší úložný priestor. Nevýhodou tohto variantu je pochopiteľne horšia priedušnosť a pri kúpe tejto ľadvinky je na zváženie otázka, či nesiahnuť po bežeckom ruksaku.


Hydratačný ruksak/ vesta

Od fľašky cez opasok prerástla evolúcia hydratačných pomôcok až k bežeckému ruksaku. Vodu v ňom bežec môže niesť buď na chrbte alebo vo fľaškách umiestnených na hrudi pripnutých o remence ruksaku. Samozrejmosťou je dostatok úložného priestoru na oblečenie, vodu či jedlo. Batoh je tak ideálnou alternatívou na dlhé behy, resp. dlhý pobyt mimo civilizácie.

Hľadanie ideálneho bežeckého ruksaku začíname tam, kde sme skončili pri opaskoch - u Salomonu, alebo Inov-8. Salomon vyrába ruksaky s fľaškou na hrudi aj s hydratačným vakom na chrbte a najnovšie ich zastrešil do vydarenej série S-LAB. Tá kladie dôraz na minimalizmus, komfort a pohodlie bežca.


Zo spomenutej edície je priestorovo najúspornejší S-LAB SENSE ULTRA SET, ktorý viac ako batoh pripomína vestu. Je určený na kratšie a rýchlejšie behy a priestor na uloženie tekutiny na ňom nájdeme len na ramenách. Tie sú uspôsobené na vkladanie špeciálnych fliaš z vodou. Zadnú časť SENSE ULTRA tvorí len látka, preto spomínané prirovnanie k veste, tá obopne hruď bežca a sedí pevne aj v najnáročnejších podmienkach.

Na opačnom konci série S-LAB nájdeme produkt ADV SKIN lab hydro. Ten takisto ponúka možnosť vložiť fľašu do ramena ruksaka, hlavnou zásobárňou tekutiny je však hydrovak umiestnený na chrbte. Z hydrovaku smeruje hadička k ústam bežca a ten si poľahky nasaje toľko tekutiny koľko potrebuje. Bonusom je dostatok úložného priestoru, okrem vody k behu pokojne pribalíte desiatu, odev či ďalšiu fľašu. Všetko zabezpečia všadeprítomné kapsičky, vo vaku ADV SKIN je ich hneď jedenásť.


Produktom od Salomonu statočne konkuruje CamelBack 50-Ounce, s ktorým na svojom chrbte unesiete až 1,5 litra vody. Batoh má okrem toho všetko, čo od hydratačného ruksaku očakávate. Správny tvar, primeranú veľkosť a dostatok úložného priestoru.

Jednoznačne netreba prehliadať ani produkty spoločnosti Inov-8, ktorá kozmickou rýchlosťou dobieha spoločnosť Salomon a okrem kvality, útočí aj cenami.


Zhrnutie

Pri dopĺňaní tekutín počas behu máme k dispozícii tri alternatívy. Najjednoduchšou je fľaša, ktorú máme vždy pod kontrolou, v jej neprospech hovorí nevyváženosť a nižší komfort pri behu.

Druhým stupienkom je hydratačný opasok resp. ľadvinka ponúkajúca úložný priestor i beh s voľnými rukami. Záporom je potreba siahať po tekutine a nižší prehľad o spotrebovanom objeme.

Najsofistikovanejšou verziou hydratácie je bežecký batoh vybavený či už nosičom na fľaše alebo hydratačným vakom. Unesieme v ňom veľký objem tekutín i čohokoľvek iného, s touto voľbou sa však vzdávame stopercentného pohodlia.

Či už sa rozhodnete pre fľašku, opasok či ruksak, vedzte, že je to vždy lepšia možnosť ako vybehnúť na tréning bez tekutiny. Voda je základ. Ale to predsa viete.


14.6.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Jakub Kováč   /    Foto: bigstock

Fotogaléria

Ďalšie články