Filtračné fľaše a kanvice. Čo všetko odstránia z vody?

Filtračné fľaše a kanvice. Čo všetko odstránia z vody?
Chlór, chemikálie, nadmiera minerálov, upchaté cievy, obličkové kamene, studené nohy a filtrácia ochudobňujúca vodu o minerály, tak dôležité predovšetkým pri telesnej záťaži. Čo všetko ste o vode a jej filtrovaní počuli vy?

Čo nám tečie z vodovodu? Možno to prekvapí, ale je to čistá, nezávadná voda s vyváženým pomerom chemických látok. Napríklad vápnika a horčíka. Hneď na začiatku by sme sa mali pokúsiť vyvrátiť mýtus, že voda z vodovodu je koktejlom chemikálií, ktorý spôsobuje pomalú, zakrádajúcu a bolestivú smrť. Jej definícia je zakotvená v zákone a vyhláške ministerstva poľnohospodárstva a zákon stanovuje tiež prísne kritériá kontroly kvality pitnej vody a maximálne prípustné množstvo jednotlivých látok. Ak sa voda "nezmestí" do zákonom daných tabuliek, nesmie byť označená ako pitná.

"Voda z vodovodu je u nás podrobovaná pravidelným testom a jej zloženie je jasne dané zdravotníckymi a hygienickými organizáciami a normami. Niektoré normy a požiadavky pre kvalitu vody sú dokonca prísnejšie ako pre balenú vodu. Podľa mnohých nezávislých testov bola potvrdená vysoká kvalita a zdravotná nezávadnosť vody v ČR a v SR. Kvalita vody sa meria priamo z vodovodov konečného zákazníka, nie v mieste čističiek vôd, teda aj z tohto dôvodu jej pitie odporúčam, " hovorí odborník na výživu Tomáš Kríž.

Niekde ste možno počuli, že v pitnej vode z vodovodnej siete plávajú rôzne nepekné prímesi - napríklad ťažké kovy ako olovo alebo meď. Niečo na tom je, však ich koncentrácia vo vode je jednak veľmi nepatrná, jednak meď je v malom množstve telu dokonca prospešná. Obsah olova môže byť zvýšený v domoch so starým oloveným potrubím z 30. až 50. rokov. Zistite si preto, ako na tom doma ste. Ťažké kovy potom z vody takmer odstránite filtrom (a je jedno, ak zvolíte prietokový, alebo napríklad filtračnú kanvicu).

Tí z vás, ktorí pijú z vodovodu denne a vo veľkej miere, už možno filter skúsili, zistili podstatnú vec: prefiltrovaná voda má výrazne lepšiu chuť a kvalitnejší je aj čaj z nej uvarený (netvorí podivnú penu ani dúhové odrazy na hladine a je svetlejší a priezračnejší aj po dlhšej dobe). Podľa Tomáša Kríža sú filtre predovšetkým módnou záležitosťou, tým kvalitným ale nemožno uprieť schopnosť urobiť z nie veľmi chutnej chlórovanej vody nápoj, ktorý nebudeme piť len v prípade, že dôjdu minerálky.


S čím všetkým filtre (ne) zatočia?

Filtre zbavujú vodu jej prechodnej tvrdosti, ktorá spôsobuje zmenu chute aj vzhľadu čaju alebo usadzovaniu vodného kameňa v kanvici. Okrem toho filtre čistia vodu od väčšiny chlóru a jeho organických zlúčenín, ktorých množstvo vo vode síce nie je zdraviu ohrozujúce, ale kazí chuť vody. Chuť a vôňa vody sa zlepší, ak ju necháme odstáť, alebo rýchlejšie a pohodlnejšie použitie filtra. Ten navyše minimalizuje aj ďalšie vo vode nechcené látky, ako sú spomínané ťažké kovy a dusičnany, ktoré sú tiež večným argumentom v debatách o vhodnosti pitia vody z vodovodu. My, bežní smrteľníci, síce moc nevieme, čo to vlastne je a ako nám to škodí, ale za tie roky sme sa tak nejako naučili, že to je niečo nežiaduceho.

Kolobeh dusíka je však v prírode prirodzený už od pradávna, rovnako ako jeho (nízky) obsah vo vode. S používaním dusíkatých hnojív sa ale jeho koncentrácia zvyšuje a dostáva sa aj do zdrojov pitnej vody. Potenciálne nebezpečnosť dusičnanov tkvie vo fakte, že sa v našom zažívacom trakte rozkladajú na dusitany, reagujúce neskôr s amínmi, ktoré sa sem dostali spolu s jedlom, liekmi či cigaretovým dymom, a produkujú karcinogénne nitrozamíny. Odporúčané nezávadné množstvo dusičnanov v pitnej vode je 15 miligramov na liter (reálna hrozba by mohla nastať až po prekročení 50 miligramov). Domáce filtre túto koncentráciu potom ešte znižujú. Nedokážu to ale všetky, takže sa pri kúpe vždy spýtajte, alebo si starostlivo prečítajte parametre. (Výrobcovia sa s touto informáciou radi pochvália, určite ju neprehliadnete.) Ani najlepší filter ale neodstráni z vody všetky spomínané látky až do posledného mikrogramu. Čo je ale vlastne dobre.


Pozor na ochudobnenie vody, predovšetkým pri športe

Čo teda piť teraz v lete, keď si organizmus žiada viac tekutín, alebo napríklad pri telesnej záťaži? "Voda z vodovodu obsahuje veľa rozpustených minerálnych látok a ďalších látok prospešných nášmu organizmu. Predovšetkým sú to vápnik a horčík, ďalej potom fluoridy, jód, kremík, vanád a iné, " vypočítava Tomáš Kríž a dodáva:" Ak hovoríme o extrémnych športoch alebo športovaní v extrémnom prostredí, siahol by som po vode bohatej na minerálne látky. V prípade bežnej športovej aktivity či pretekov na krátke trasy či krátke časové úseky poslúži voda z vodovodu, či filtrovaná. "

Zvlášť pri športe, kedy príde vhod svieža, chladná voda bez zápachu či pachute, filter oceníme. Filtráciou sa vo vode eliminuje tiež obsah dráždivých chemických látok, ktoré by nám mohli športovú aktivitu prekaziť napríklad nepríjemnou bolesťou brucha, zároveň ale zachováva väčšinu látok prospešných. Tu je namieste upozorniť na filtrový mýtus, ktorý hovorí, že domáce filtre zbavujú vodu minerálnych látok, ako sú napríklad horčík a vápnik. "Filtre by primárne nemali negatívne ovplyvniť hladinu biogénnych a minerálnych látok vo vode. Aj keď nájdu sa na trhu aj také - tým by som sa vskutku vyhol oblúkom, pretože z vody s optimalizovaným zložením urobia v podstate vodu destilovanú, teda zbavenú všetkých minerálnych a ďalších, pre telo potrebných látok. "Bohužiaľ, práve jedna u nás z najpredávanejších filtračných fliaš robí z vody ochudobnenú tekutinu bez živín - a to predovšetkým v oblastiach, kde je voda už tak prirodzene menej tvrdá. Preto pred kúpou nikdy nezabudnite pozorne prečítať parametre výrobku a ideálne aj nezávislé testy.

Pokiaľ nám tečie z vodovodu tvrdá voda, tým lepšie pre naše zdravie. Nielenže doplní do organizmu spomínané látky, ktoré potrebujeme pri športe, ale je prospešná aj pre leňochov, ktorí pohybu neholdujú: vápnik, horčík a ďalšie minerály pôsobia všeobecne priaznivo na ľudské zdravie. "Znižujú výskyt kardiovaskulárnych ochorení či frekvencií neurologických ťažkostí v starobe. Nadmerný príjem minerálnych látok a ich následné vylučovanie môže síce viesť k vzniku kameňov v močovom ústrojenstve (obličky, močovody či močový mechúr), k tomu by ale pri dodržiavaní správneho pitného režimu nemalo dôjsť, "vysvetľuje Tomáš Kríž a jedným dychom vyvracia mýtus upchatých ciev a studených nôh, ktorý niekedy v spojitosti s tvrdou vodou koluje: faktorov, ktoré tieto ťažkosti spôsobujú, je veľa - súvisia síce trochu aj s pitným režimom, ale neznamená to, že nám pitie tvrdej vody z kohútika upchá cievy. Iba tvrdosť vody teda rozhodne nie je dôvodom k jej filtrácii.


Kedy teda filter použiť

Predovšetkým vtedy, keď je naša voda až príliš tvrdá alebo veľa "bohatá" na chlór, ktorý jej na chuti rozhodne nepridá, čo môže byť nepríjemné napríklad práve pri pití počas športovania. Pre náš pokoj a kľud nášho žalúdka by sme mali filtrovať aj v prípadoch, ak nie sme si istí kvalitou našej vody - napríklad na dovolenke alebo na chalupe, kde berieme vodu zo studne. Tu ale pozor, aj samotní výrobcovia upozorňujú, že bežné filtre nezbavia vodu baktérií, ktoré sa v súkromných studniach bez špeciálneho filtra môžu vyskytovať. V obciach s vodovodom sa samozrejme báť nemusíme. "Ak máte podozrenie, že je váš zdroj vody kontaminovaný, odporúčam radšej konzumovať vodu balenú," radí expert. Aj vtedy je ale dobré si overiť jej pôvod a nekupovať čokoľvek, čo vám príde pod ruku: "Vplyvom zlého skladovania totiž často dochádza k zmene charakteru vody vo vnútri fľaše a nie vždy tak dostanete ,,dokonalú čistotu a zdravie“ z prírody." Kvalita vody tak nie je celkom istá a môže vám v extrémnych prípadoch spôsobiť aj trochu iný druh behania, ako ste si plánovali ...

A ako spoznať, aká voda vlastne z nášho kohútika tečie? Informácie o kvalite vody a jej tvrdosti vo vašom regióne sa dozviete na príslušných úradoch, stránkach poskytovateľa či na miestnej hygienickej stanici. Celkový dohľad nad kvalitou pitnej vody zabezpečuje Štátny zdravotnícky ústav, na ktorého webových stránkach nájdeme pravidelné správy o kvalite vody. Pre bližšie informácie stačí zdvihnúť telefón a zavolať na svoju spádovú hygienickú stanicu alebo priamo poskytovateľovi. Ak sa vám jej zloženie nebude pozdávať (môžete porovnať s úplným znením vyhlášky o pitnej vode na portáli ministerstva poľnohospodárstva, určite si zaobstarajte filter: budete mať pokoj a istotu, že pijete tú najlepšiu dostupnú vodu z vodovodu.


Ktorý filter je najlepší?

Pri výbere domáceho filtra môžeme naraziť na uhlíkové, iónové, chemické, pracujúce na princípe reverznej osmózy a asi najčastejšie kombinované, ktoré spájajú niektoré alebo všetky typy. V súvislosti s filtrovaním vody, pitným režimom a zdravým životným štýlom odporúča odborník na výživu Tomáš Kríž filter uhlíkový: "Je najrozšírenejším typom vodného filtra u nás. Filtre z aktívneho uhlíka sa využívajú predovšetkým pre odstránenie chlóru a jeho zlúčenín, zápachov a chutí, zákalu aj farby či rôznych škodlivých organických látok z vody. Ide tak o najprirodzenejšie čistenie vody vôbec. Hodí sa tak pre úpravu vody ako pre teplé, tak aj studené nápoje a pokrmy z takto upravenej vody vyrobenej. Uhlíkové filtre sú navyše veľmi nenáročné na svoju údržbu - je teda jedno, či ho budete mať v príručnej fľaši, stolnej kanvici alebo naskrutkovaný na vodovodnom kohútiku. O dôvod viac si zaobstarať práve filter z aktívneho uhlíka. "Čisto uhlíkové filtre zaručujú najšetrnejší spôsob filtrácie a naviac neochudobňujú vodu o prospešné látky, ako to robia napríklad niektoré filtre na princípe reverznej osmózy. Či už si zaobstaráte kanvicu, fľašu alebo prietokový filter, vždy pravidelne kontrolujte, či je stále funkčný a nie je potrebné ho vymeniť. Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné umývanie.

Karolína Hornová, rungo.cz
3.7.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Karolína Hornová, rungo.cz   /    Foto: bigstock

Ďalšie články