Bežíte na pretekoch? Vyhnite sa chybám.

Bežíte na pretekoch? Vyhnite sa chybám.
Bežecká sezóna sa rozbehla naplno. Preteky striedajú preteky a tak nezaškodí povedať si niekoľko rád, čo a ako robiť, alebo naopak, čoho sa vyvarovať, aby ste nezmarili mesiace tréningovej driny.
Príprava alebo najlepší výkon

Váš tréning pred pretekmi by sa mal líšiť podľa toho, či ich beriete skutočne ako preteky (pôjde vám o čo najlepší výkon), alebo ich beriete ako súčasť prípravy na iné preteky (ako tréning či test formy).

Tréning týždeň pred pretekmi, v ktorom pôjde o čo najlepší výkon

Týždeň pred pretekmi, v ktorých vám pôjde o najlepší výkon, by ste mali čo najviac šetriť sily. To znamená už len ľahko behať, maximálne si na začiatku týždňa vyskúšať na kratšie vzdialenosti tempo. Váš tréning by mal vyzerať asi takto:

Pondelok: voľno
Utorok: 10 - 15 min voľne (65 - 70TF max%); abeceda, pretiahnutie; 4 - 6 roviniek (80 - 100 metrov stupňovaný beh); 3 - 5 km v tempe pretekov, ktoré cez víkend pobežíte; 5 min voľne
Streda: 30 - 45 min ľahký beh (65 - 75% TF max)
Štvrtok: voľno
Piatok: rozcvičenie pred pretekmi alebo ľahký beh do 30 minút (podľa toho, či pretek bežíte v sobotu alebo v nedeľu)
Sobota: pretek alebo rozcvičenie pred pretekmi
Nedeľa: pretek alebo ľahký výbeh po pretekoch

Tréning týždeň pred pretekmi, ktorý je súčasťou prípravy alebo testom výkonnosti

V prípade, že preteky považujete za súčasť tréningu (ako spestrenie tréningového drilu) či ako test výkonnosti, trénujte podľa vopred pripraveného tréningového plánu, ktorý určite už s týmto počíta.

Psychika a adrenalín

Napriek tomu, že ste zvládli všetko, čo ste mali v tréningu predpísané, preteky sú niečo úplne iné. Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že začnú nepríjemne pracovať vaše nervy, vyplaví sa vám adrenalín a vy sa nebudete stačiť čudovať, čo stvárate. Od štartu vybehnete ako splašený kôň, napriek tomu, že ste si stokrát hovorili, že už v živote takú hlúposť neurobíte a vybehnete pekne rozvážne tak na trištvrte plynu.

Pred pretekmi strčte hlavu do studenej vody

Ako sa tejto chyby vyvarovať? Ťažká rada. Problémom je, že aj keď si naprogramujete športtester, veľmi vám to nepomôže, pretože tepy pred pretekmi budete mať vyššie ako zvyčajne, takže ak chcete využiť jeho služby, nastavte si na ňom o 8 až 10 viac, ako máte nastavené v tréningu. Dobre funguje, keď si vyhliadnete v štartovom poli niekoho, o kom viete, že zvláda svoje emócie a vybieha vždy po štarte rozvážne a vaším tempom, a toho sa prvé kilometre držte.
Hneď, ako sa rozdýchate a vaše svaly sa ohrejú na správnu teplotu, môžete už ísť podľa seba. Výborne pomáha, keď si uvedomíte, ale najmä sa dokážete riadiť tým, že: Nie je dôležité byť prvý po štarte, ale v cieli!

Je bežnou praxou, že na preteky prichádzajú skupiny bežcov a bežkýň, ktoré trénujú spolu, takže sa aj spoločne pred podujatím rozcvičujú a podpichujú. Pri skúsených bežcoch je to iste pozitívne, človek je správne naladený a štart nevypustí. Pri nováčikoch to však má skôr efekt prepálenia. Takže následná rada platí skôr pre tých, čo skupinu vedú: Skúsených bežcov a bežkyne správne rozpumpujte, ale nováčikov sa snažte skôr upokojiť!

Ak pri bežnom tréningu nepovažujete rozbehanie a rozcvičenie za dôležité a rovno do toho vletíte, pred pretekmi by ste mali na túto prax zabudnúť a dôkladne sa rozbehať cca 2 - 4 km, podľa toho, ako dlho vám trvá rozohriatie a prekysličenie svalov. Dať si zopár písmeniek atletickej abecedy, 4 - 5 roviniek (100 m úsekov v tempe 18 - 25 s - podľa výkonnosti) a nakoniec zľahka vybehať 300 - 400 metrov. Rozcvičením nielenže správne nahrejete svoje svaly, rozdýchate pľúca, ale aj naštartujete svoj metabolizmus, aby ste mali počas celých pretekov dostatok energie.

Vybehanie po pretekoch

Ak si myslíte, že behať ešte aj po pretekoch je šialenosť, tak nebežte. Potom sa však nachystajte na to, že druhý deň budete mať nohy ako z olova. Prekonajte radšej svoju prirodzenú túžbu si čo najskôr s kamarátmi sadnúť a prebrať dojmy z pretekov a vydajte sa ešte veľmi pomalým poklusom na 1 až 2 kilometre alebo 5 až 10 minút výklusu. Týmto jednoduchým spôsobom sa naštartujú vo vašom tele regeneračné procesy a tie potom veselo pôjdu ďalej aj vo chvíli, keď už skutočne budete s kamarátmi niekde v teple rozoberať, ako sa vám dnes výborne bežalo.

18.5.2018   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články