Beháte ako kôň? Stále ste človek!

Beháte ako kôň? Stále ste človek!
V poslednom čase sa aj medzi bežcami stali hitom produkty, ktoré majú koňom slúžiť na spevnenie väzov a šliach, potlačenie zápalu, bolesti, na regeneráciu a relaxáciu svalov. Je dobré, keď ľudia prijímajú „konské dávky“ kĺbovej výživy?
Počas priemernej dĺžky života 70 rokov sa každé chodidlo dotkne zemského povrchu viac ako 10 miliónkrát a sila pôsobiaca na naše kolená pri každom kroku môže poľahky dosiahnuť 5 až 6 násobok aktuálnej telesnej váhy.

„Váhonosné“ kĺbové spojenia pohybového aparátu (bedrá, kolená, ale aj chrbtica a kĺby nohy) znášajú všetky otrasy pri viac alebo menej prudkých zmenách polohy tela. Kĺby majú rôzne tvary, ktoré im umožňujú pomerne veľký rozsah pohybov (otáčanie, krúženie, pritiahnutie, odtiahnutie, ohýbanie, naťahovanie). Najviac dostávajú zabrať najmä v zimných mesiacoch.

Informácie o stave, polohe, činnosti kĺbu zachytávajú kĺbové receptory. Sú to vnímavé miestečka, ku ktorým patria: guľôčkovité telieska zachytávajúce napätie kĺbového puzdra, drobné kužeľovité útvary rýchlo sa prispôsobujúce podnetu, vretenovité telieska hlásiace napätie väzív a voľné nervové zakončenia v stene kĺbového puzdra, ktorých dráždením sa vyvolá pocit bolesti. Cievne zásobenie kĺbu tvoria siete krvných a lymfatických tepien, iba kĺbová chrupavka – „poťah hlavice a jamky“ – nemá vlastné cievne a nervové vyživovanie.

Chrupavka je súčasťou podporných tkanív a pri mechanickej záťaži odpovedá predovšetkým na zmeny tlaku. Povrch kĺbov je tvorený hyalínnou chrupavkou, ktorá znesie tlak až 1,5 kg na 1 mm a je zložená z chrupkových buniek (chondrocytov) a z medzibunkovej hmoty obsahujúcej okrem základnej hmoty aj vlákna v sieťovitom usporiadaní, čo je pre jej funkciu veľmi dôležité. Výživa chrupavky je vyriešená transportom z kĺbovej tekutiny, ktorej súčasti prenikajú do chrupavky vtlačením pri pohybe kĺbu. Pri tomto pohybe zároveň nastáva vytláčanie tekutiny s odpadovými látkami z chrupavky. Celému pochodu výživy hovoríme kĺbová chrupková pumpa.

Ohrozená chrupavka

Človek sa za normálnych okolností snaží udržiavať v kĺbe rovnováhu medzi zaťažením a regeneráciou. Dlhodobému zaťaženiu sa dokáže viac-menej prispôsobiť, ale preťažovanie a chybné zaťažovanie spôsobuje poškodenie chrupavky bedrového kĺbu. Schopnosť zvládať preťaženie je u tohto tkaniva nižšia ako u väziva aj z dôvodov už spomínanej komplikovanej výživy. S pribúdajúcim vekom (už po dvadsiatom roku života) ubúda obsah vody v chrupavke, čo limituje jej pružnosť. Mení sa aj množstvo a kvalita kĺbovej tekutiny – maziva, a to taktiež spôsobuje znižovanie elasticity. Okrem toho sa pri zápalových a hnisavých procesoch v kĺboch, ktoré nebývajú až také zriedkavé, uvoľňujú deštrukčné látky, napádajú chrupavku a vytvárajú z nej terén menej znášajúci zaťaženie a preťažovanie.

Okrem biologických faktorov chrupavku bedrového kĺbu poškodzujú aj mechanické faktory – úrazy a mikrotraumy samotnej chrupavky, akútne preťaženie a prudké striedanie typu zaťaženia, chronické preťaženie, následky získaných alebo vrodených deformít panvy a bedrového kĺbu a poúrazové poškodenia iných štruktúr (väzivá, svaly, kosti). Mikrotraumy sú špeciálnou kapitolou vzniku artrózy – degeneratívneho poškodenia kĺbov.

Mikrotrauma je vlastne úraz minimálnej intenzity, ktorý väčšinou nevyvoláva náhle porušenie zdravia a organizmus si ho „ani nevšimne“. Zdravý človek zapojením náhradných mechanizmov dokáže preklenúť problematický stav tak, že je schopný pokračovať v zraňujúcej činnosti, ktorá naďalej postihnutý kĺb deštruuje. Nezriedka sa takéto mikrozranenie nepovažuje za hodné liečby, prípadne drobné ťažkosti „prekryjeme“ užívaním tabletiek proti bolesti a zápalu. To je veľké a často podceňované riziko mikrotraumy.

Postupom času vzniká chronické poškodenie chrupavky, príznaky sú relatívne malé a nevyvolávajú výraznejšiu potrebu prerušenia zraňujúcich pohybov. To všetko len zvýrazňuje potrebu dôsledného vyhľadávania, liečenia a doliečovania úrazov a mikrotráum, význam rehabilitácie a regenerácie a odstraňovania ďalších rizikových faktorov.

Problém vzniku včasnej artrózy zvyšuje ešte existencia vrodených kĺbových deformít (niekedy sú to „len“ nohy do X či do O alebo ploché nohy, nehovoriac o „nepovšimnutých“ vrodených poškodeniach bedrového kĺbu alebo chrbtice), ktoré organizmus v mladom veku síce dokázal kompenzovať náhradnými mechanizmami, ale v dospelosti a zrelom veku to nie je možné…

Konské hity

Práve pre spomenuté problémy sú k dispozícii prostriedky aktívnej prevencie poškodení kĺbov, v ktorých jednoznačne dominuje kĺbová výživa. V poslednom čase sa však stali hitom produkty veterinárnej medicíny určené pre kone. Výrobky, ktoré majú koňom slúžiť na spevnenie väzov a šliach, potlačenie zápalu, bolesti, na regeneráciu a relaxáciu svalov, sú na špici internetového predaja veterinárnych stránok a dostali sa už aj na fitnesové stránky.

Pritom nie je žiadny dôvod na užívanie tohto prípravku ľuďmi. Po jeho dlhodobom užívaní (rádovo v mesiacoch) totiž ľudia riskujú poškodenie zdravia.
Účinnými látkami konského prípravku sú glukozamínsulfát, chondroitínsulfát a metylsulfonylmetán (MSM). Tieto tri účinné látky sú súčasťou viacerých výživových doplnkov a liekov pre ľudí a sú dostupné na slovenskom trhu.

Množstvá týchto účinných látok sú v nich niekoľkonásobne nižšie v porovnaní s predmetným prípravkom pre kone. Ale vytrvalostný bežec so svojou „logikou“, keďže sa „nabehá ako kôň“, uvažuje popri prebehnutých „konských vzdialenostiach“ aj o „konských“ dávkach kĺbovej výživy. Navyše za nižšiu cenu, lebo v konskom produkte je väčšie množstvo účinných látok ako v ľudskom.
„Účinné látky môžu byť rovnaké - veľa liekov, ktoré sa používajú v humánnej aj veterinárnej medicíne, je veľmi podobných, čo sa týka účinnej látky, zloženia a podobne. Rozdiel je v koncentrácii tých látok a čistote,“ upozorňuje riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Čistotou sa nemyslí hygiena pri výrobe produktu, ale vyčistenie účinnej látky od molekúl, ktoré tam nemajú čo robiť. „Samotná účinná látka prechádza takzvanou purifikáciou, to znamená vyviazaním molekúl, ktoré neúčinkujú, alebo sú len súčasťou danej látky. Tie sa výrobca snaží odstrániť a výrobky pre kone nie sú také purifikované, ako keby išlo o liek pre človeka.“

Užívateľ konského produktu tak prijme do tela okrem účinnej látky molekuly, ktoré tam nemajú čo robiť. Organizmus človeka na ne môže reagovať rôzne. „Aj koncentrácia látky je väčšinou iná pre koňa a iná pre človeka. Je to veľké riziko, pretože vedľajšie účinky pacient nevie ohodnotiť a možno sa dostavia neskôr,“ vysvetlil Bíreš.

Problémom teda nie je ani tak účinná látka, ako jej nosič. Nosiče nevyhnutné na prenos účinnej látky na miesto určenia v tele, môžu byť potenciálne škodlivé. Nie je neobvyklé, že užívatelia „konských dávok“ mávajú zvýšené hodnoty pečeňových testov, zníženú funkciu obličiek, nepriaznivé imunologické reakcie a objavujú sa podozrenia o možnom výskyte zhubných bujnení. Telo bežca má síce isté kompenzačné schopnosti, ale nikdy nevieme, kedy sa vyčerpajú, a u každého človeka je to iné - niekto to dokáže kompenzovať dlhšie, iný kratšie a zrazu to prestane fungovať. Potom sa rieši diagnóza.

V humánnej medicíne existujú oveľa lepšie produkty, ktoré sú naozaj určené pre bežcov. Nie je možné tieto produkty odporúčať iným bytostiam ako tým, pre ktoré sú určené.

Koncentrát z Nového Zélandu

Výskum a vývoj nových preparátov v posledných troch desaťročiach priniesol nový bioaktívny proteínový nesteroidný koncentrát, ktorý sa získava ultrafiltráciou z mlieka dojníc na Novom Zélande. Koncentrát bol overený množstvom vedeckých štúdií. Jeho hlavnou funkciou je podpora tvorby originálnej kĺbovej tekutiny – „mazadla“ – a regenerácie poškodených chrupkovitých častí, čím zlepšuje aktívnu aj pasívnu pohyblivosť v kĺbe bez bolesti a únavy. Má výrazný vplyv na znižovanie opotrebovania aj degenerácie kĺbových štruktúr, redukuje zápalové procesy, skracuje čas na zotavenie po výkone, a to nielen v kĺbových, ale aj vo svalových štruktúrach.

V spojení a kombinácii s produktmi obsahujúcimi glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, kolagén a prímesi bylín (harpago) znižuje potrebu užívania liekov (nesteroidné antireumatiká, kortikosteroidy) a chráni vnútorné prostredie organizmu. Kĺbová výživa je ako potravinový doplnok vhodná pre všetky bežecké kategórie a po konzultácii so špecialistom ju môžu použiť aj jedinci, ktorí majú problémy s prudkým rastom v pubertálnom období.
31.7.2018   /   Bežecká škola   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články