Behať v zime nemusí byť problém

Behať v zime nemusí byť problém
Čo si obliecť, aby mráz či sneh neboli vašim nepriateľom
Tak ja mám na január už dobehané, kto by to riskoval v tomto nečase. Akurát tak prechladnem, povie si veľa bežcov v tomto ročnom období. Navyše svetlo počas dňa je krátke, večer a ráno lezie zima pod kožu. Ani v mraze a na snehu však nemusí byť behanie ako za trest.

Základom je dobré oblečenie. Pri behaní v zime treba dodržať niekoľko dôležitých pravidiel.

„Základné pravidlo pri behaní v zime je vyhnúť sa bavlne,“ hovorí Vítek Kněžínek, ktorý pracuje ako konzultant v bežeckej predajni Triexpert. „Bavlna je materiál, ktorý zadržiava vlhkosť, veľmi zle schne, na tele chladí, škriabe a nebudete sa cítiť v nej komfortne.“
Vlhkosť musí preč

Druhým dôležitým pravidlom je, radšej si obliecť viac tenších vrstiev ako menej hrubších či teplejších.

„Vždy je lepšie obliecť si napríklad dve ľahšie tričká a jednu ľahšiu bundu, ako jedno termotričko a teplú zimnú bundu,“ vraví Kněžínek. „Pretože, čím je vrstva robustnejšia, tým horšiu má priedušnosť. A to je pri behaní v zime zásadná vec.“

Vaše telo pri pohybe produkuje viac tepla. To platí v každom ročnom období. Aj v zime sa teda behom zahrejete a dokážete vytvoriť celkom dosť tepla.

„Je dôležité, aby prebytočné teplo a vlhkosť odchádzali z tela preč. V hrubších látkach aj pri mínusových teplotách budete spotený, zaparený a budete sa cítiť nekomfortne. Navyše sa môže stať, že vás prefúkne a prechladnete,“ radí odborník.

V zime tri vrstvy

Tenšie oblečenie z funkčných materiálov dokáže vytvoriť dostatočne vysoký komfort a keď si oblečiete viac vrstiev, udržia vás v teple. Najrozumnejšie je v zime zvoliť tri vrstvy.

„Prvá by mala byť obtiahnutá na priamo na tele. Mala by byť z materiálu, ktorý je schopný odviesť pot, aby pokožka ostala suchá. Tej sa hovorí spodná funkčná vrstva. Druhá vrstva býva izolačná, aby udržala tepelný komfort. Tiež by mala byť dostatočne priedušná.

Dôležitá je však najmä tretia vrstva. Hovorí sa jej aj ochranná. Sú to bundy, ktoré by mali poskytovať ideálny kompromis odolnosti voči počasiu – teda byť odolné voči vetru a dažďu. Rekreační bežci by sa mali sústrediť najmä na vetruodolnosť, teda nejakú windstopperovú membránu, pretože málokto behá počas silného dažďa,“ opisuje Kněžínek.
Medzi membránami proti vetru a proti dažďu je niekoľko rozdielov. Vetruodolné dobre regulujú teplo a sú priedušné. Takže aj pri intenzívnejšej aktivite sa bude pot dostávať von. Kým pri nepremokavých bundách sa môže stať, že po rýchlejšom behu bude bunda mokrá z vnútornej strany. Pri nepremokavých bundách je ťažšie dosiahnuť vyššiu priedušnosť.

Existujú však aj nové membrány ako Gore tex Shakedry, ktoré, aj keď sú nepremokavé, dokážu dobre dýchať. Ich cena je však v porovnaní s vetruodolnou membránou dva až trikrát vyššia.

Oblečte sa, akoby bolo o 10 stupňov viac

„Najčastejšou chybou rekreačných bežcov je, že sa naobliekajú až moc. Keď idú von, neuvedomia si, že pri behu sa začnú potiť. Ak idú von v oblečení, v ktorom sa bez pohybu cítia príjemne, pri pohybe im bude horúco,“ vraví Kněžínek.

Ideálne je podľa neho obliecť sa, akoby bola vonkajšia teplota o 10 stupňov vyššia ako v skutočnosti. Ak je vonku 5 stupňov, oblečte sa, akoby tam bolo 15. Pri behu sa dostatočne zahrejete.

Vlna Merino hreje aj mokrá

Slušný výber je aj medzi rôznymi druhmi materiálov a ich rôznych úprav. Prevládajú umelé vlákna, v posledných rokoch však rastie aj používanie prírodných. Medzi ne patrí napríklad vlna Merino.

„Pre bežecké aktivity by som odporučil skôr umelé vlákno a pre dlhšie aktivity ako turistika, zimné športy, skialp zasa merino vlnu,“ vraví Kněžínek.

„Výhoda umelých vlákien je v tom, že veľmi dobre odvádzajú vlhkosť. Teda aj keď sa potíte, udržia vašu pokožku relatívne v suchu. Na druhej strane neriešia až tak dobre termoreguláciu a nevýhodou je, že pri dlhšom používaní začne takéto oblečenie nepríjemne zapáchať.“

Merino má podľa Kněžínka jednu veľkú výhodu. Hreje, aj keď je látka mokrá. Stále si drží termoregulačné vlastnosti. Na druhej strane, odvod vlhkosti je pomalý.

„Takže, keď sa spotíte, tričko bude prilepené na koži. A aj keď vás stále hreje, nie je to také príjemné. Výhoda je však v tom, že je to prírodný materiál a je prirodzene antibakteriálny a ani pri dlhodobom nosení nebude smrdieť.“

Pri intenzívnejšom pohybe počas kratšieho času však prevažujú výhody umelých vlákien.

Pri výbere bundy na zimné obdobie je dobré vybrať si kvalitnejšiu.

Behať sa dá aj do mínus 10 stupňov

„Ak to myslíte so športom vážne, nie je zbytočné zainvestovať aj do kvalitnejších materiálov. Technické špecifikácie materiálov ako Gore tex alebo Pertex zaručujú kvalitu aj životnosť. Na druhej strane musíte si vybrať bundu podľa toho, na čo ju konkrétne potrebujete a bežci by sa mali sústrediť najmä na vetruodolné membrány. Tie nepremokavé využijú skôr bežci počas extrémnych súťaží,“ vraví Kněžínek.

V zime je dobré nezabudnúť na rukavice a čiapku. Prsty na rukách vám v zime rýchlo premrznú. Na druhej strane, ak vám bude teplo, je to taká drobnosť, že sa dá ľahko odložiť do vrecka.

Ak dodržíte tieto základné rady a nebudete v zime prekonávať rekordy v rýchlosti či v zabehnutej vzdialenosti, môžete pokojne behať aj pri mínus 5 až mínus 10 stupňoch Celzia.
„To by nemal byť pre väčšinu ľudí žiadny problém. Samozrejme treba brať do úvahy zdravotný stav. Ak teplota klesne pod mínus 10 stupňov, pre väčšinu rekreačných športovcov to nie je to pravé a riziko podchladenia môže byť veľké,“ dodáva Kněžínek.

3.1.2019   /   Bežecká škola   /   Autor: Šimon Malaga   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články