Behanie pre radosť? Kdeže, dopujúcich amatérov je čoraz viac

Behanie pre radosť? Kdeže, dopujúcich amatérov je čoraz viac
Podľa expertov siahajú milióny amatérov na celom svete k dopingu alebo rôznym liekom - kvôli lepším výkonom, rýchlejším časom, krajšej postave, obdivu spolupracovníkov, rodiny, víťazstva v preteku. Zaujímalo by ma, či si vrcholoví športovci uvedomujú, že im idú v tomto smere príkladom, keď pod vplyvom utišujúcich liekov nastupujú na štart. Nie je branie utišujúcich liekov začiatkom zla menom doping?
To, že v silových športoch steroidné anaboliká krátkodobo zvýšia rast svalov, je známe dávno. Skutočnosť, že ich dlhodobé podávanie v podstate bez kontroly môže spôsobiť (a tiež nezriedka spôsobuje) zmenšovanie semenníkov, impotenciu, poškodenie obličiek, pečene, artériosklerózu, infarkt... nadšení a na vlastné telo zameraní zdvíhači železa nechcú vidieť. Lenže medzitým sa nekontrolované branie všetkých možných medikamentov rozšírilo aj do radov amatérov vo vytrvalostných športoch.

Najnovšia móda je napr. Viagra. Nie pred "výkonom" v posteli, ale pred výkonom pri pretekoch vo vysokých nadmorských výškach. Účinná látka Sildenafil je považovaná za zázračný prostriedok k lepšiemu prekrveniu pľúc a zvýšenie kapacity príjmu kyslíka v nich. Žiadne štúdie na to síce neexistujú, ale v každom prípade je to nebezpečná záťaž pre srdce a krvný obeh.

Lenže bezpečná, nebezpečná - amatéri prehĺtajú všelijaké tablety často ako cukríky, a predovšetkým sa to týka liekov na bolesť - a tie sú nebezpečné v každom prípade. Svetová antidopingová agentúra Wada v súčasnosti uvažuje o tom, či by lieky proti bolesti nemali byť uvedené na zozname dopingových látok, pretože ich masové rozšírenie aj v amatérskom športe je enormné.


Hltači analgetík končia svoj pretek skôr, ako tí, ktorí sú schopní a ochotní znášať bolesť

Z najnovších štúdií, vykonaných v Nemecku, vyplýva, že napr. pred maratónom v Bonne si vzalo preventívne lieky proti bolesti 50% účastníkov! Niektorí športovci užívali látky zvyšujúce výkonnosť, napríklad steroidy, rastové hormóny či EPO, alebo látky povzbudzujúce činnosť mozgu, napríklad amfetamíny či liek modafinil.

Odborníci na liečbu bolesti aj experti na doping sú ale proti uvedeniu týchto liekov na zoznam, pretože sa veľmi ťažko hľadá hranica medzi terapeutickým podávaním a dopingom. Zhodujú sa však na tom, že namiesto toho by mohla pomôcť lepšia informovanosť o dôsledkoch svojvoľného ordinovania si analgetík. Napr. nie je dostatočne známe, že lieky proti bolesti a kyselina acetylsalicylová nepôsobia na zvýšenie výkonu. Áno, dostanú športovcov s problémami s achilovkou alebo bedrami takpovediac z mínusových hodnôt na nulu, aby vôbec mohli v pretekoch štartovať. Ale v samotných pretekoch už potom len škodia, predovšetkým v prípade, že je extrémne zaťaženie spojené s veľkou stratou tekutín, pretože totálne narušia hospodárenie tela s elektrolytmi. Z toho dôvodu sú tiež počty predčasného ukončenia pretekov s použitím prostriedkov proti bolesti vyššie ako bez nich.

Lenže pri pretekoch je vždy žiadané všetko, čo môže, hoci krátkodobo, pomôcť. A "ružové tabletky" sú predsa podľa televíznych reklám tí najlepší priatelia v kabelke každej dámy, tak prečo nie v športovej taške? Naviac sú bežne k dostaniu v každej lekárni bez predpisu a ešte sa dozvieme z reklamy, že nám ich dala Kanada.

Ako z tejto situácie von? Vždy boli, sú a budú takí, ktorí sa v mene lepšieho výkonu budú ochotní ničiť akýmkoľvek "zázračným" prostriedkom, len keď im pomôže k výhre, k uznaniu, obdivu... A keď sú potom s krvácaním do žalúdka, infarktom, srdcovou arytmiou alebo zlyhaním obličiek prevezení rovno z pretekov do nemocnice, nikto sa ich nespýta, či si pred pretekmi vzali nejakú tú tabletu, takže sa na možnú príčinnú súvislosť vlastne vôbec nepríde.

Keď boli s výsledkami štúdií na (zne) užívanie liekov proti bolesti pri športových výkonoch konfrontovaní niektorí z usporiadateľov veľkých bežeckých pretekov, pripustili, že sa o fyzický stav pretekárov príliš nestarajú, pretože predsa pretekári bežia na vlastné nebezpečenstvo a mali by byť za svoje zdravie a fyzickú pripravenosť zodpovední sami. Z podobných dôvodov, a pretože nechcú účastníkov "otráviť", tiež odmietajú dopingovej kontroly na bežných pretekoch. Takže na usporiadateľa pretekov sa asi v tomto prípade spoliehať nemôžeme. Pomôcť by teda mali lekári a tréneri, ktorí by mali mať povinnosť informovať svojich zverencov (event. pacientov) o vedľajších účinkoch aj "bežných" liekov proti bolesti a nebagatelizovať ich.


27.1.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil, Fit For Fun

Ďalšie články