Beh, výborná prevencia proti šedému zákalu a degenerácii očí

Beh, výborná prevencia proti šedému zákalu a degenerácii očí
Doma mávame desiatky mastičiek proti bolesti, masážnych gélov, na tréningy vybiehame preventívne otejpovaní. Zabúdame však na ďalší orgán, ktorý je pri behu tiež namáhaný. Pravidelný beh totiž môže ohroziť naše oči, ale zároveň môže byť aj možnou prevenciou niektorých očných chorôb.
Ľudské oko je zložitý optický mechanizmus, ktorý nám premieta všetko okolo nás do mozgu. Berieme ho s úplnou samozrejmosťou a niekedy sa k nemu správame možno až macošsky. Je to aj tým, že napriek všetkej svojej krehkosti je oko pomerne dosť odolné a schopné si pomôcť samo. Pri dynamickom športe, akým je beh, ale dostáva zabrať.

Ostré slnečné lúče, vietor, suchý vzduch alebo naopak mráz či umelá klíma v posilňovni môžu vyvolať nepríjemný suchý pocit, ale aj chronický zápal. Beh vonku ale môže priniesť aj ďalšie nepríjemnosti. "Jedná sa o riziká spojené s pobytom v prírode, čiže úrazy v podobe vniknutia cudzieho telieska do oka, či už je to hmyz, čiastočky prachu, vetvičky zo stromov. Väčšie riziko potom znamenajú peľové alergie, ktoré sa často prejavujú v podobe rezania v očiach, začervenaním, opuchom a silným slzením, "vysvetľuje Eva Jerhotová, lekárka očnej kliniky DuoVize. Odporúča oči chrániť okuliarmi, a to za všetkých okolností.

Viac môžu byť ohrození milovníci behu v lese, kde môže mať neopatrnosť a švihnutie vetvičky fatálne následky, v meste sú zase častým problémom čiastočky prachu. "Klasické dioptrické okuliare nie sú vhodné, neposkytujú dostatočný výhľad do strán a nechránia oči tak dobre ako športové okuliare. V prípade očnej vady je lepšie voliť kombináciu kontaktných šošoviek a športových okuliarov, "odporúča Jerhotová.

Oči behajú s nami. Ako ich chrániť?

Kvalitné športové okuliare tesne priliehajú k oku a chránia ho zo všetkých strán pred väčšinou cudzích mechanických čiastočiek, ale aj pred slnečným žiarením. To by sme nemali podceňovať ani na konci leta alebo na jeseň, a to predovšetkým na horách alebo v prípade, že hodláme tráviť vonku dlhý čas. "Oko je pri behu ohrozené samozrejme predovšetkým v súvislosti s expozíciou na slnku, teda škodlivým UV B žiareniam. Preto sú ako prevencia vhodné špeciálne športové okuliare. Chránia oči aj zo strany a samozrejme bývajú vybavené spoľahlivým ochranným UV faktorom, "hovorí Jerhotová.

UV filter majú aj okuliare s čírymi sklami - chrániť zrak a zároveň dobre vidieť teda môžeme, aj keď je trochu pod mrakom. Nositelia kontaktných šošoviek budú možno oponovať: šošovky majú predsa tiež filter. Ale, chránia len malú časť oka, ktoré by sme mali vnímať ako celok vrátane očných viečok a citlivej kože okolo. "UV žiarenie môže spôsobiť popálenie tenkej kože v okolí oka, ale aj zápal rohovky či spojiviek. To sa prejavuje bolesťou v očiach, slzením, svetloplachosťou až neschopnosťou otvoriť oči. V prípade týchto ťažkostí je nutná návšteva oftalmológa a následná liečba, "vysvetľuje Andrea Jeneková z očného centra a odporúča:" Pri ochrane pred UV žiarením je dôležité, aby bol UV filter v okuliaroch stopercentný, aby bol zrak chránený pred UV A aj UV B žiarením. Odporúčaný je UV 400. "

Ešte väčší dôraz na ochranu očí by sme mali klásť pri mori, kam sa mnoho z nás chystá práve na konci leta a na jeseň, a tiež na horách, kde je slnečné žiarenie vždy intenzívnejšie. Po skončení leta už máme podvedomý pocit, že nie je potrebné oči toľko chrániť. Ochranné okuliare ale doma určite nezabúdajte. "Pri pobyte pri mori sa odporúča zatmavenie okuliarov 50 až 60 percent. Úplne tmavé sklá nie sú vhodné. Spôsobujú, že sa zreničky ešte viac rozšíria a do oka preniká ešte viac UV žiarenia. Ak si nie ste istí kvalitou svojich okuliarov, je lepšie nechať si zmerať UV filter v špecializovanej optike, "odporúča Janeková.

Nástrahy pre oko a beh aj ako prevencia

Slnko ale nie je jediným nepriateľom bežcových očí. Nemusí byť ani také teplo a po pár minútach intenzívneho behu už cítime kvapky potu na čele a potom často aj v očiach. Možno nám ani nedochádza, že ide o "odpadovú látku", ktorá prirodzenému prostrediu našich očí nemusí vôbec robiť dobre.

"Určite je vhodné stekaniu potu do očí zabrániť. Dráždi oči, za druhé funguje ako nosič prípadnej mastnoty z krémov a samozrejme aj mechanických nečistôt. Môže tak spôsobovať dráždenie až ekzematózne zmeny viečok, "varuje Jerhotová. Pokiaľ sa teda viac potíte, nie je od veci si zaobstarať športovú čelenku, šatku alebo šiltovku, ktorá zároveň chráni oči aj pred priamym slnečným žiarením.

Ani v zimnom období, keď slnko toľko nesvieti a dotieravé mušky nelietajú, ale nemáme zďaleka vyhrané. "Mráz a vietor zvyšujú odparovanie ochranného slzného filmu z povrchu oka a v extrémnych prípadoch môžu spôsobiť narušenie povrchu oka - rohovky. Nehľadiac na nepríjemné subjektívne ťažkosti, ako je pálenie, rezanie, tiež zvyšujú sklon k vzniku zápalu spojiviek aj rohovky, pretože nefunguje dezinfekčná funkcia sĺz, ktoré necirkulujú, "uzatvára Jerhotová.

Aj v zime preto odporúča nosiť číre okuliare, ktoré nápor chladu a vetra zmierni. Vhodné sú predovšetkým na dlhšie výbehy v mrazivých teplotách. Predovšetkým bežcom s kontaktnými šošovkami potom môže tréning znepríjemňovať aj "umelý" vzduch v klimatizovaných priestoroch. Klimatizácia síce udržuje príjemnú teplotu, ale zároveň vysušuje vzduch a môže zhoršovať nepríjemný "syndróm suchého oka" a oslabiť jeho prirodzenú obranyschopnosť, rovnako ako veľmi suché, horúce počasie. Platí to predovšetkým pre nositeľov kontaktných šošoviek s vysokým podielom vody. Pomôžu špeciálne zvlhčovacie kvapky, takzvané umelé slzy. Ak nepríjemný pocit pretrváva, je lepšie šošovky vybrať a nasadiť okuliare, prípadne tréning radšej ukončiť.

Behanie ako také pre oči ale nezdravé nie je. Zároveň neexistuje očná vada či ochorenie, ktorú by behanie zhoršovalo, alebo ktorá by znamenala koniec športovania (aj keď sa nám predstava neustáleho natriasania očnej buľvy môže pri troche zamyslenia zdať ako pravý opak správnej starostlivosti o oko). Lekárske výskumy naznačujú, že práve pravidelný dynamický pohyb pôsobí ako prevencia dvoch z najčastejších civilizačných očných komplikácií - šedého zákalu očnej šošovky a makulárnej degenerácie, pri ktorej dochádza k postihnutiu takzvanej žltej škvrny (centrálnej časti očnej sietnice) a ktorá je najčastejšou príčinou vekom podmienenej straty zraku.

Karolína Hornová, rungo.cz


31.8.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Karolína Hornová, rungo.cz   /    Foto: bigstock

Ďalšie články