Beh naboso zlepšuje funkčnú pamäť – za istých podmienok

Beh naboso zlepšuje funkčnú pamäť – za istých podmienok
Odborníci ešte stále nedospeli k zhode o kladoch a záporoch behania naboso. Jedným z dôvodov je, že vzorka ľudí, ktorí by sa mu venovali dlhodobo, nie je príliš veľká.
Postupne sa však objavujú štúdie, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi behu naboso. K zaujímavým výsledkom dospeli nedávno výskumníci zo Severofloridskej univerzity. Tí testovali funkčnú pamäť – čiže schopnosť spracovať informácie a spomenúť si na ne. Vybraná vzorka 72 účastníkov behala obutá aj naboso a funkčnú pamäť jej testovali pred behom aj po behu. Porovnávali tiež obyčajný beh s behom, pri ktorom museli bežci stúpiť na značku na atletickej dráhe.

Východisková hypotéza vedcov bola, že beh vo všeobecnosti by mal zlepšiť funkčnú pamäť. Cieľom bolo zistiť, či ju beh naboso zvýši viac ako beh v teniskách. Výskumníkov tiež zaujímalo, či sa beh naboso nejako prejaví na pulze alebo rýchlosti behu.

Hlavné zistenie štúdie bolo, že účastníci dosiahli lepšie výsledky v testoch funkčnej pamäti, keď bežali bosí, museli šliapnuť na značku a keď bol beh naboso posledným v sérii. Výskumníci si to vysvetľujú tým, že beh naboso si vyžaduje väčšiu pozornosť, aby ste sa vyhli stúpnutiu na predmet, ktorý by vás mohol zraniť.

Keď však bežci naboso nemuseli stúpiť na značku, ich funkčná pamäť sa nezlepšila. Vedci to interpretujú tak, že stúpanie na značky si vyžaduje plánovanie, čo je činnosť, pri ktorej zapájame funkčnú pamäť. Podľa nich je to v súlade so zisteniami predchádzajúcich štúdií, že funkčná pamäť sa využíva pri kontrole pohybu, napríklad posudzovaní vzdialenosti alebo polohy.

Ďalším faktorom, ktorý prispel k zlepšeniu funkčnej pamäti, bolo trvanie behu. Pozitívny vplyv sa totiž prejavil, až keď celý beh trval aspoň 16 minút, pričom posledných osem minút bolo naboso a so stúpaním na značky. Staršie štúdie tiež zistili, že dvadsať minút behu na trenažéri zvyšuje kognitívne schopnosti, napríklad riešenie matematických úloh, ale kratšia fyzická námaha, napr. štyri minúty behu alebo šesť minút bicyklovania, takýto prínos nemajú.

Posledným zistením štúdie bolo, že beh naboso nijako pozitívne nevplýva na pulz a rýchlosť behu. Výskumníkov prekvapilo, že bežci mali vyšší pulz pri behu naboso, ale pripisujú to tomu, že účastníci nemali predchádzajúcu skúsenosť s behom bez obuvi. Navrhujú teda, že v budúcnosti by sa podobný test mohol uskutočniť aj so skúsenými bežcami naboso a zistiť, aké výsledky dosiahnu oni.



3.9.2016   /   Bežecká škola   /   Autor: Rudolf Ševčík   /    Foto: bigstock

Ďalšie články