Ako športovať, keď vás trápi astma

Ako športovať, keď vás trápi astma
Ani astma vás nemusí pripraviť o behanie. Od športovcov však vyžaduje zvýšenú obozretnosť. Je potrebné starostlivo vždy doliečiť prechladnutie, dôsledne dopĺňať tekutiny, vyberať si prostredie na beh, bežec - astmatik môže využiť napríklad účinkov kofeínu.
Priedušková astma je stav nedostatku dychu v dôsledku zúženia dolných dýchacích ciest, priedušiek a priedušnice. Pri prehnanej zápalovej reakcii priedušiek na prítomnosť dráždivých látok, alergénov, ako sú pele, prach alebo chemické látky v smogu, dochádza k opuchu vnútornej steny (sliznice) priedušiek, v ktorých sa nahromadí väčšie množstvo hlienu.

U športovcov - astmatikov poznáme námahovú, alebo ponámahovú astmu (EIA - exercise induced asthma). Je spôsobená veľkým prúdom vzduchu pri námahe, ktorý vysušuje sliznicu priedušiek, a väčším množstvom alergénov, ktoré sa do dýchacích ciest dostanú. U vytrvalcov navyše spôsobuje silný vplyv parasympatík (časti riadiaceho autonómneho nervového systému) v dobe telesného kľudu po námahe kontrakcie hladkého svalstva v stenách priedušiek a ich zúžení. Situáciu zhoršuje dehydratácia pri väčšom potení. Preto je u športovcov- astmatikov dopĺňanie tekutín nápojmi dvojnásobne dôležité.

Cieľom sústavnej liečby astmatika je ťažkostiam s dýchaním predchádzať a užívať si behanie alebo iných podobných pôžitkov bez obmedzenia. Prakticky všetci astmatici pravidelne dlhodobo užívajú lieky na potlačenie alergickej reakcie priedušiek. Mám vyskúšané, že týmto spôsobom astmu udržíte na uzde. Vďaka tomu drvivá väčšina astmatikov zvláda aj vytrvalostné behy v prírode, kde sa to alergénmi vo vzduchu len tak hemží.


Záchvaty nechodia hneď po sebe. Môžete to využiť

Ako astmatik sa najlepšie cítim pri behu vonku vo vlhšom chladnejšom vzduchu (0-20 ° C). Najradšej behám v ľahkom dáždiku, to je vzduch od alergénov a prachu vyčistený. Výborný vzduch je v lese, obzvlášť ihličnatom, a pri mori. Zlé je to v meste, kde je prach, smog a väčšie sucho.

Z týchto dôvodov sa viac astmatikov venuje zimným a vodným športom - behu na lyžiach, plávaniu a napríklad aj windsurfingu. U bazénových plavcov môže byť však niekedy problém s príliš chlórovanou vodou, aj tá totiž môže dráždiť sliznice. Je lepšie, keď sa dezinfekcia bazénovej vody rieši kombináciou viacerých spôsobov, napríklad s ionizáciou, aby v nej bolo chlórových látok menej. Krytý plavecký bazén by mal byť dobre vetraný.

Atléti - astmatici si musia dôsledne doliečiť prechladnutie, infekčné ochorenia dýchacích ciest, pretože v opačnom prípade sa rozbehne problém s astmou. Značne sa oplatí nič neunáhliť. S tréningom alebo pretekmi by sa malo začínať aspoň týždeň po skončení liečby infekcie.

Telo nedokáže mať dva astmatické záchvaty hneď po sebe. Jeden až dve hodiny po záchvate prebieha takzvaná refraktérna fáza, kedy nevzniká ďalší záchvat. Atlét tak má možnosť "vyčerpať" astmatický mechanizmus intenzívnou rozcvičkou, rozbehaním, alebo rozplávaním (asi po dobu pätnástich minút na intenzite 40-60 percent maxima) a pri dôležitom štarte potom mať pokoj.

Pre dospelých športujúci astmatikov môže byť zaujímavou možnosťou rozumne využitý protizápalový účinok rybieho oleja a vitamínov C a A. Kofeín má na priedušky mierne rozširujúci účinok.

K liečbe astmy sa bežne užívajú dva typy liekov, ktoré potláčajú alergický zápal priedušiek, hormonálne lieky (steroidy) a látky s opačným účinkom ako je účinok parasympatík (sympatomimetiká). Obe skupiny sú na zozname dopingových látok. Športovec, ktorý sa chce zúčastniť súťaže s dopingovou kontrolou, musí organizátorovi súťaže vopred písomne ohlásiť, že je astmatik, a dodať lekárske potvrdenie o astme a jeho liečbe. Veľkou pomocou sú návody a dokumenty na webovej stránke Slovenskej antidopingovej agentúry. Tam je k nájdeniu aj Antidopingový kódex s aktualizovanými zoznammi dopingových látok a metód, ktoré vydáva Svetová antidopingová agentúra (WADA).


Prof. MUDr. Jan Novotný, CSc., rungo.cz
4.3.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Prof. MUDr. Jan Novotný, CSc., rungo.cz

Ďalšie články