Ako si užiť Silvestrovský beh cez bratislavské mosty

Ako si užiť Silvestrovský beh cez bratislavské mosty
Bežať na Silvestra a ešte k tomu niečo cez 10 kilometrov a potom mať silu zájsť si s partičkou osláviť záver starého a privítať príchod nového roka, to už chce mať trošku fyzičku. Nie, že by človek nebol schopný odbehnúť desať kilometrov, to iste nie, ale záleží aj na tom či ich chce len absolvovať alebo má za cieľ si v poslednom dni v roku, zabehnúť osobný rekord!
Tak či onak, je dobré sa na tých viac ako desať kilometrov pripraviť. My na to budeme mať spoločne sedem týždňov a to je čas, za ktorý, ak to človek myslí vážne sa pripraviť dá.

Tréning na 10 kilometrov sa v tréningu moc nelíši, líši sa prakticky v tom, že nemusíte v príprave zvládnuť odbehnúť až 32 či 35 kilometrov. Stačí, keď zvládnete odbehnúť v kuse 15 - 17, aby ste mali pri samotnom preteku miernu rezervu, teda vedeli, že tých desať kilometrov dáte.

Beh na 10 kilometrov je v bežeckom žargóne už považovaný, rovnako ako maratón, za vytrvalostnú disciplínu, to znamená, že človek musí mať nabehanú nejakú všeobecnú vytrvalosť, ktorá mu všeobecne pomôže k celkovému zvýšeniu fyzickej kondície. Okrem toho, ale musí aj "trošku" viac zamakať na tempe a na rýchlosti, ale aj na ohybnosti a dynamike, aby potom mal z celého behu lepší pocit. Tým lepším pocitom mám na mysli, že mu pôda pod nohami priamo horí a on uháňa od štartu k cieľu, ako o preteky.

Medzi bežcami pretekármi a bežcami hobíkmi nie je v podstate žiadny rozdiel, aj keď iní nepokryte dávajú najavo, že tí druhí sú nejakí divní. Obom táborom ide o čo najlepší výsledok, len jedni to neskrývane priznávajú a jedni si už vopred vytvárajú alibi, keby im to tak úplne nesadlo. Takých aj takých však nájdete v oboch rozkmotrených táboroch, takže ak by ste ich chceli v poli spoznať podľa toho, o akých cieľoch hovoria, nespoznáte ich.

Aj keď sa hovorí o rôznych formách bežcov: šprintér, míliar, vytrvalec, ultravytvalec, každý z nich, alebo lepšie povedané trať - jej vzdialenosť, ktorú behájú, dokáže človeka pekne zničiť. Rovnako tak môžete prísť domov úplne zlomení z behu na 1000, 3000, 10000 m, rovnako ako z maratónu. Otázka je, či to bolo preto, že ste podali maximálny výkon, alebo preto, že ste to maximálne pobabrali. V tomto seriáli sa vám pokúsim priniesť nielen tréning na 10 kilometrov, ktorý bude smerovať práve k Bratislavskému silvestrovskému behu medzi mostami, ale pokúsim sa vám postupne odhaliť tajomstvo tréningu na 10 kilometrov aj to ako behať preteky, aby ste z nich prišli domov síce zničení, ale len preto, že ste podali ten najlepší možný výkon, ktorého ste boli v ten deň schopní dosiahnuť.

Takže, máte sa na čo tešiť!

Tréning na 10 kilometrov – 1.týždeň

V tréningu budem pre vás pripravovať dve tréningové tabuľky, jednu pre tých, čo s behaním začínajú a druhú pre tých, čo už majú pár bežeckých krôčikov za sebou a chcú svoju výkonnosť posunúť.

Tréning na 10 km pre začiatočníkov

P. voľno

U. 30 min voľne

S. voľno

Št. 15 min voľne; 5x (30 s veľmi pomaly - 20 s v tempe behu na 10 km - 10 s naplno); 10 minút výklus (voľne)

P. 25 min voľne

So. voľno

Ne. 40 min voľne

Tréning na 10 km pre zlepšenie výkonnosti

P. voľno

U. 15 min voľne; 5x (30 s veľmi pomaly - 20 s v tempe behu na 10 km - 10 s naplno); 2 min voľne alebo pauza; (30 s veľmi pomaly - 20 s v tempe behu na 10 km - 10 s naplno) ; 10 min voľne

S. 40 min voľne

Št. voľno

P. 15 min voľne; 5x800 m (90% TF max) s 400 m medziklusom (75 - 65% TF max); 10 min voľne

So. 60 min (65 - 80% TF max)

Ne. 45 min voľne (65 - 75% TF max


7.11.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články