Ako sa zrýchliť na päť kilometrov o 20 - 39 sekúnd

Ako sa zrýchliť na päť kilometrov o 20 - 39 sekúnd
Občas je potrebné sa pozrieť, ako to robia inde. Oproti bežeckým trénerom to majú plaveckí trošku jednoduchšie, lebo o tom, že v plávaní rozhoduje o výsledku správna technika, nikto nepochybuje, zatiaľ čo v behu si väčšina ľudí myslí, že je úplne jedno, ako svoju trať odskáču.
Takže, poďme sa pozrieť na techniku behu z iného uhla, a síce na to, ako vám tréning prirodzeného bežeckého štýlu pomôže k lepšej bežeckej forme.

Určite si nikto nepovie: "To je blbosť, tým nebudem strácať zbytočne čas", ak poviem: keď sa pri behu naučíte robiť viac krokov za minútu (zvýšite kadenciu), pričom dĺžka kroku zostane rovnaká, pobežíte rýchlejšie. Či poviem: keď spevníte nohy, pri rovnakej kadencii sa vám predĺži krok - opäť pobežíte rýchlejšie a dosiahnuté časy na pretekoch budú lepšie!


Ako sa zrýchliť na päť kilometrov o 20 - 39 sekúnd

Ale prečo hovoriť abstraktne, keď si to môžeme povedať konkrétne, čomu určite porozumie ako bežecký začiatočník, tak aj skúsený bežecký rutinér. Dajme tomu, že máte teraz osobný rekord na 5 km 20:10, radi by ste sa dostali na čas pod 20 minút. Môže vám k tomu pomôcť zlepšenie bežeckého štýlu? Jednoznačne áno! Zoberme si, že teraz máte pri pretekoch na 5 km priemernú dĺžku kroku 150 cm a bežíte kadenciou 170 krokov za minútu. Keď sa vám ale podarí urobiť pri rovnakej dĺžke kroku o 3 kroky za minútu viac, pobežíte svojich 5 km už o 20 sekúnd rýchlejšie a JE TO TAM - výsledný čas je 19:50!

Poďme sa na to pozrieť z druhej strany, z tej, pri ktorej mierne predĺžime krok, pričom kadencia zostane stále rovnaká. Keď sa vám podarí predĺžiť váš krok o 2,5 cm, a kadenciu zachováte, ušetríte pri pretekoch na 5 km 19 sekúnd. Výsledok? 19:51!

A čo potom, keď sa vám podarí zrýchliť kadenciu a zároveň aj predĺžiť krok, to už z vášho terajšieho času rovno odkrojíte 39 sekúnd a hneď sa dostanete na 19:31 min. Dobré, nie? A to ste ani nemuseli zvýšiť kilometráž, ani odbehať viac intervalových úsekov, len ste predĺžili krok a pár ich pridali.


Silnejšia a pružnejšia pružina vás vystrelí ďalej a rýchlejšie

Naše svaly, úpony, šľachy - sú pružiny. Čím máte pružnejšiu a silnejšiu pružinu, ktorá vydrží bez poškodenia (natiahnutie, prasknutie) väčšiu záťaž (môžete na ňu pôsobiť väčšou silou), tým vás pružina vystrelí ďalej a rýchlejšie.

Bežecká abeceda, priama cesta k väčšej kadencii a dlhšiemu kroku

Ak sa pýtate, čo máte robiť, aby ste takto ľahko, v podstate bez väčšieho časového zaťaženia (bez pridania času pre váš bežecký tréning) dosiahli pomerne značné zrýchlenie, tak odpoveď je jednoduchá - uberte 3x týždenne zo vzdialenosti, ktorú beháte, pol kilometra a v ušetrenom čase sa venujte bežeckej abecede.

Pri vykonávaní bežeckej abecedy zapracujete, bez toho aby ste na to mysleli, na bežeckom štýle, zároveň pretiahnete svaly celého tela, zapracujete na sile, zlepšíte hybnosť kĺbov.


Kde zostala práca na zlepšenie kondície?

Héééj! Skúste si konečne tú bežeckú abecedu, stačí, keď si urobíte na začiatku poriadne len liftink, skipink, vysoké kolená a zakopávanie, a keď budete na konci lapať dych, pochopíte, ako to s tou kondičkou myslím! Teda ako na tom skutočne ste:-).


10.4.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Martin Farkaš

Ďalšie články