Ako bežať polmaratón, aby ste si ho užili a zabehli najlepší čas

Ako bežať polmaratón, aby ste si ho užili a zabehli najlepší čas
Problémom veľkých polmaratónov a maratónov je, že sa pred ním (ak nie ste zrovna elitní bežci, ktorí majú isté miesto na štartovej čiare), nemôžete poriadne rozcvičiť, tak ako je väčšina z bežcov zvyknutá z menších pretekov. Teda môžete, ale toto rozcvičenie potom dlhým státím na štarte úplne stráca svoju funkciu. Skôr, ako aby vám prospelo, vám odvedie zbytočne sily, ktoré potom môžu pri vlastnom preteku chýbať.

Ako sa rozcvičiť bez rozcvičky

Keď si prejdete všetkými záležitosťami (oblečiete si pretekárske tričko, tielko vrátane čísla s čipom (bez toho sa nedostanete do štartového koridoru), odovzdáte batoh so svojím oblečením do úschovne, vystojíte rad na TOIku, vypijete vodu či ionťák, a nájdete svoj koridor (máte ho nalepený na štartovom čísle), tak len nestojte v dave, ale hýbte sa, poskakujte, aj tak sa dá zahriať a rozdýchať.

Po zaznení štartového výstrelu, sa vydajte s davom v ústrety štartovej čiare. Netlačte sa, nesnažte sa pretlačiť čo najrýchlejšie k nej, aby ste už už vybehli, ale naopak ukľudnite hormóny, užite si tú atmosféru a až vytúženú štartovú čiaru pretnete, tak v kľude, opakujem v pokoji, vybehnite.

Nesnažte sa dohnať stratu, ktorú vám ukázala časomiera na štarte, pre vás je dôležitý váš reálny čas, ten vám povie, ako dlho ste skutočne bežali, oficiálny čas síce rozhodne o vašom umiestnení, ale je lepšie vôbec dobehnúť než kvôli veľkým ambíciám podľahnúť, a cieľ vôbec nevidieť.

Ako som napísal, po prebehnutí štartovou čiarou sa neplašte, nenechajte sa strhnúť davom, ste predsa ľudia, nie stádové zvieratá, máte svoje emócie pod kontrolou, vybehnite zhruba o 10 sekúnd pomalšie, ako chcete bežať celý pretek, respektíve o 10 sekúnd pomalšie, ako je tempo, na ktoré ste trénovali, že pretek prebehnete.

Len zdanlivo hovorím v týchto dvoch vetách o tom istom. Je totiž veľký rozdiel, pre aké tempo sa pred pretekmi rozhodnem a tým, na ktoré som trénoval. Aj keď polmaratón je kratší ako jeho celý brat, dá človeku aj tak dosť zabrať.


Prečo sa riadiť tempom a nie tepovou frekvenciou

Iste, mnohých z vás napadne, prečo, keď celý čas vám hovorím, že je lepšie riadiť svoj tréning podľa tepovej frekvencie, a zrazu hovorím, že sa máte orientovať podľa tempa? Problém je v tom, že v dôsledku predštartovej horúčky, nervozity, ako to zvládnem a množstvo vyplaveného adrenalínu už pred štartom bude vaša tepová frekvencia niekde inde, ako ste zvyknutí. Nie je neobvyklé, keď je o 10 - 15 tepov vyššia, takže riadiť sa podľa nej vám nepomôže.

Posledný intervalový tréning odporúčam bežať v stredu (dnes) a to vo forme 2 - 3 km voľne (50-70% TF max) - 5 km (85% TF max - tempo pre polmaratón) - 1 km voľne (70 - 50% TF max), tak sa pozrite, akým tempom (akou rýchlosťou) bežíte ten prostredný úsek a vlastný polmaratón potom na prvých 3 kilometroch rozbehnite o 10 sekúnd na kilometer voľnejšie.

Keď už som vám prezradil, ako máte bežať v stredu (dnes), tak pridám aj zostávajúce dni do štartu. Vo štvrtok si dajte zľahka 30 - 45 minút (50 - 75% TF max), v piatok voľno (z piatka na sobotu sa tiež snažte ísť čo najskôr spať, je to noc, ktorá vám pre vlastné preteky dodá najviac sily, tá posledná pred štartom už nebude stáť za nič). V sobotu sa rozcvičte, ako ste pred pretekmi zvyknutí a v nedeľu vzlietnite, teda podľa vyššie uvedených rád.


Podľa čoho by ste mali stanoviť svoje tempo, ktorým nakoniec pobežíte:

  • podľa počasia - niekomu viac vyhovuje teplo, inému chlad - nepodceňujte tento fakt
  • podľa toho, ako sa ráno cítite – ak sa pred štartom cítite, že nie ste zrovna vo svojej koži, nesnažte sa to silou mocou zlomiť tým, že to budete chcieť "rozbehať", pre vás viac než pre ostatných platí, držať sa po štarte trošku späť
  • podľa doby štartu - niekto je typ sova, iný škovránok. Škovránok je ranný vták a štart v pravé poludnie pre neho nemusí byť najlepšie, pretože jeho biologické hodiny práve hlásia útlm činnosti. Sova, tá je vo svojom živle, pretože jej biologické hodiny ju práve štartujú do nového dňa.

Tých aspektov môže byť ešte viac, toto sú ale tri hlavné.

Ako spoznáte bez merania srdcovej frekvencie, na akých hodnotách TF bežíte?

Spoznáte to podľa pocitov, ktoré pri behu prežívate. Najviac sa pri tom sústreďte na váš dych, ktorý určuje aj tempo vášho behu.



25.3.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články