14 dôvodov, prečo by ženy mali behať

14 dôvodov, prečo by ženy mali behať
Nie je to tak dávno, kedy sa pozeralo na behanie žien ako na činnosť, ktorej by sa mali zďaleka vyhnúť. Súdilo sa, že beh má na zdravie ženy iba nepriaznivý vplyv, súdili tak samozrejme najmä muži a puritáni, ktorým sa priečilo, že by ženy mohli pobehovať ulicami, v parkoch, či po lesných či horských chodníkoch odeté do veľmi priliehavých a tým pádom aj zvodných bežeckých vecičiek. Našťastie pokrok nezastavíš - v tomto ohľade priniesol naskrz pozitívny jav, ktorý stále viac zaplavuje planétu Zem a snáď bude mať natoľko ozdravný účinok, že pomôže zachovať človeka ako druh.


Pre zdravie

Behanie je dobré pre jej srdce - znižuje podiel telesného tuku, krvný tlak a riziko diabetu. Mimo to zvyšuje hodnoty dobrého cholesterolu a posilňuje srdcový sval. Z dlhodobého hľadiska dokonca zvyšuje množstvo krvi o 10 - 15% (kapilarizácia), čo vo svojom dôsledku znižuje zaťažovanie srdca.

Beh posilňuje a chráni jej kĺby a kosti - hoci sa to možno nezdá, lebo nejde o žiadne vzpieranie, napriek tomu posilňuje kĺby a kosti, a to ako u mladých dievčat, tak u ,,mladších“ žien. Tým ich chráni pred artrózou a osteoporózou.

Beh znižuje nebezpečenstvo rakoviny pŕs - dlhodobá štúdia (10 rokov s 25000 ženami) uskutočnená nórskou univerzitou, preukázala, že ženy, ktoré behali alebo sa venovali podobným aeróbnym aktivitám minimálne 4 hodiny týždenne, ochoreli o 37% menej častou rakovinou prsníka, ako ženy sa sedavým zamestnaním a pohodlným životným štýlom bez pohybu.

Beh udržuje ženu večne mladú - všade sa hovorí o anti-aging medicíne a kozmetike a pritom úplne stačí pravidelne behať, najlepšie vonku a nechať svoje telo premývať kyslíkom. Efekty: Žiariaca pleť. Žiariace oči. Telo ako prútik. Podľa uskutočnených dlhoročných štúdií, ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí, zostávajú bežci aktívni do veľmi vysokého veku a beh znižuje na polovicu riziko predčasnej smrti.

Behanie bystrí jej zmysly a mozog - rýchlejšie dokáže reagovať na vzniknutú situáciu a riešiť problémy. To je ovplyvnené lepším zásobovaním mozgu krvou a kyslíkom, tým sa zlepšuje jej pamäť i schopnosť rýchlo a správne sa rozhodovať.

Behanie zvyšuje chuť na sex - rovnako ako iné formy aeróbneho cvičenia zvyšuje behanie prísun krvi k reprodukčným orgánom a tým zvyšuje schopnosť dosiahnuť orgazmus. Mimo to sa zvyšuje aj jej sebavedomie a v dôsledku toho aj jej libido.

Behanie zlepšuje náladu - rytmická povaha behu zbavuje stresu. Je to podobné, ako keď počúvate hudbu a vlníte sa v jej rytme. Behanie nás tiež napája endokanabinoidmi (Substanciami podobnými konope, ktoré si ale ľudské telo vyrába samo. Endokanabinoidy sú schopné okrem iného zlepšiť človeku náladu, tlmiť bolesť a rozširovať cievy).

Beh pomáha k zdravšiemu tehotenstvu a ľahšiemu pôrodu
- ženy, ktoré sa v priebehu tehotenstva venujú behu, samy vnímajú, že majú viac energie a lepšie spia. Menej sa u nich prejavuje tehotenská cukrovka, kŕčové žily, zápchy a problémy so zažívaním. Navyše je dokázané, že ženy, ktoré športujú, privádzajú na svet ťažšie a zdravšie deti. Rozhodne však tehotenstvo nie je správnou dobou, kedy by žena mala s behom začínať. Proste nečakaj, až počneš a začni behať hneď teraz! Neznamená to však, že ak žena až do tehotenstva nebehala, že ju tehotenstvo odsúdilo k tomu, aby ďalej sedela na pozadí, tak to vôbec. Môže začať chodiť, a možno potom zistí, že tehotenstvo ju uchránilo od problémov, ktoré postihnú tých, ktorí znenazdajky objavia krásu behu a nemajú silu sa ho potom vzdať a tak behajú a behajú a behajú, až svoje netrénované a na pohyb nenaučené telo preťažia a odsúdia ho tak opäť k nečinnosti. Keď začnete v tehotenstve chodiť, vaše telo sa spevní. Spevnia sa vaše svaly, kosti, šľachy. Zlepší sa prekrvovanie - zásobenie tela krvou, tým sa zlepší aj transport kyslíka a živín. Zlepší sa čistenie tela - od produktov metabolizmu aj obnovy. Posilní sa celkovo vaša imunita. To všetko samozrejme bude mať pozitívny vplyv aj na vývoj vášho dieťaťa.

Behanie vyrovnáva hormonálne výkyvy
- jedna zo štúdií venujúca sa tejto problematike preukázala, že ženy, ktoré 6 mesiacov behali v priemere 20 kilometrov týždenne, menej často trpeli príznakmi predmenštruačného syndrómu, ako napríklad pocit napätia v prsníkoch, nafukovanie a podobne. Zrovna tak pozitívne môže behanie pôsobiť na stres, obavy a depresie u žien po menopauze.

Behanie udržiava ženu vo fyzickej kondícii
- behanie neformuje len jej svaly, ale tiež jej pomáha páliť viac kalórií ako iné druhy športov. Napríklad žena vážiaca 60 kíl spáli za pol hodiny voľného behu cca 300 kalórií.

Ak vás k tomu, aby ste začali behať, nepresvedčili zdravotné dôvody, čo by ste takto povedali dôvodom majúcim vplyv na vašu krásu a príťažlivosť?

Pre krásu

Dlhé, štíhle nohy - samozrejme si to nemožno vysvetliť tak, že behanie nohy natiahne, keď sú krátke, ale behanie formuje a posilňuje kvadriceps, svaly zadnej strany stehien, lýtka a svaly bokov. Na rozdiel od tvrdého posilňovacieho tréningu, ktorý svaly skracuje, beh pomôže vytvarovať dlhé a štíhle svaly. Ovšem chce to k behaniu pridať aj strečing.

Zadok na zahryznutie - určite aj k vám doľahli historky mužov, ako im pomohlo pri maratóne bežať za pekným zadočkom. Behanie formuje gluteus maximus - veľký sval sedací (čo nielen zaujímavo znie, ale aj dobre vyzerá). Formovanie veľkého sedacieho svalu podporíte, keď do svojho tréningu zaradíte pár šprintov a nejaký ten kopček.

Ploché bruško - ako aj ostatné aeróbne cvičenia, aj behanie preukázateľne redukuje pneumatiky na bruchu a formuje pás. To umocníte aj správnym bežeckým štýlom respektíve posilňovaním core - stredu tela.

Pekne formovaná horná polovica tela - keď sa pri behu naučíte správne používať ruky, tak vám to pomôže formovať bicepsy a bojovať s ovisnutými tricepsami.

5.11.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: bigstock

Ďalšie články