Hor sa na kolieska. Pozor na šoférov a zlé cesty

Hor sa na kolieska. Pozor na šoférov a zlé cesty
Zima sa  poriadne  ešte neskončila a bežcom na lyžiach sa už začala príprava na ďalšiu sezónu. V tomto období sa využívajú skoro všetky tréningové prostriedky, my sa budeme venovať v tomto článku len kolieskovým lyžiam, ktoré sú pre mnohých neznáme.
Kolieskové lyže sú nenahraditeľným prostriedkom v príprave lyžiarov bežcov, nič lepšie nedokáže simulovať pohyb na lyžiach, tak ako kolieskové lyže. Samozrejme nie je to úplne rovnaké, ale zapájané svalové skupiny a pohybová štruktúra je podobná. Keď sa prezujete z kolieskových lyží na bežky, budete mať pocit, že vám bežky prekážajú, ale rýchlo si zvyknete.



Na obrázku sú znázornené kolieskové lyže na klasiku. Väčšina lyží je rovnakých, najdôležitejšou časťou sú kolieska a lišta, na ktorej je upevnené viazanie (rovnaké ako na bežkách). Preto pri výbere lyží treba dbať hlavne na správny výber koliesok a materiál lišty. Kolieska sú buď biele, čo sú väčšinou rýchle prípadne čierne, ktoré sú pomalšie, ale nemusí to byť vždy tak, je lepšie mať pomalšie kolieska, pretože v zjazdoch to môžete niekedy veľmi oceniť.

Rýchlosť na kolieskových lyžiach môže dosahovať v priemere okolo 20 km/h, na pomalších lyžiach, tréningovým tempom závisí samozrejme od profilu a úrovne bežca.

Moje osobné maximum v zjazdoch je 65 km/h, ale určite sa dá ísť omnoho rýchlejšie. Ak ste začiatočník,neodporúčam jazdiť na cestách prvej triedy, pretože vodiči sú veľmi bezohľadní a kvalita ciest tiež nie je na vysokej úrovni.

Ako brzdiť na kolieskových lyžiach? Takmer  žiadne lyže nemajú brzdy, ale sú špeciálne, ktoré majú miesto blatníka brzdu, do ktorej keď zatlačíte začne trieť o koliesko a začnete spomaľovať. Ak brzdu nemáte musíte dať lyže do prívratu a tlačiť do strán, kedy si dosť deriete kolieska a spomaľujete veľmi pomaly no zníženie rýchlosti aj o pár km/h môže veľmi pomôcť. Poslednou alternatívou je brzdenie po tráve prípadne, hodiť sa na krajnicu čo je menej bolestivejšie ako pád na samotný asfalt.

Kolieskové lyže by som odporučil ako tréningový prostriedok aj pre iné športy, a zaradil by som ich do prípravného obdobia. Kolieskové lyže rovnako ako bežky neopotrebúvajú kĺby a rovnomerne zaťažujú veľké svalové partie celého tela.



Dôležitou súčasťou sú aj paličky, ktoré používate rovnako ako na bežkách s tým, že vymeníte na nich hrot. ktorý je špecializovaný na asfaltové a tvrdé povrchy nenachádza sa na ňom košík. Osobne používam ten istý hrot, čo v zime aj na kolieskových lyžiach, ani raz som ho neostril a nestalo sa mi, že by sa zlomil, takže odporúčam značku Oneway.



Nezabudnite ani na prilbu a okuliare, pretože mušky vedia narobiť tiež dosť problémov. Naša škola plánuje organizovať kurzy aj v lete, práve na kolieskových lyžiach, tí ktorí nemajú odvahu na lyže kľudne môžu jazdiť na kolieskových korčuliach s použitím palíc. Začal by som rovnako ako v zime s klasickou technikou, čo sa však na kolieskových korčuliach príliš nedá. Rozdiel v klasických a korčuliarskych kolieskových lyžiach popíšem v ďalšom článku.
8.5.2012   /   Beh na lyžiach   /   Autor: Peter Žiška   /    Foto: onewaysport.com

Fotogaléria

Ďalšie články